ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
środa, 24 kwiecień 2019 roku

 BARDZIEJ EWANGELIZACJA NIŻ POLSKOŚĆ


Drabiną do nieba 24 VII 2011 (15) [479]

    Ewangelizacja to dobry temat na wakacje. Ile parafii wysyła kogoś na oazy i inne formy duchowości? Albo ile parafii organizuje wielodniowe skupienia, zabawy przy parafii, zamyślenia - biwaki, obozy, rajdy, pielgrzymki? Ile pieniędzy na to przeznacza?

    Ewangelizacja jest zadaniem wszystkich członków Kościoła - tak przemówił papież Benedykt XVI do uczestników kongresu ponad 300 parafii diecezji rzymskiej. Zachęcał, aby nie bali się Ewangelii i odważnie ją głosili. Istotna jest ewangelizacja dzieci przez rodziców. Przecież obecność najmłodszych w życiu Kościoła to klucz dla wychowania w wierze. Trzeba dobrze rozłożyć role rodziców i katechetów (Nasz Dziennik).

    Inne wypisy o aktualnej i nowej ewangelizacji. Arcybiskup Stanisław Gądecki: Europie nie wystarczy nieść polskość, bo Europa posiada już wiele innych, ciekawych kultur narodowych. Wszystkie te kultury – nawet razem wzięte – nie wystarczą dla odrodzenia kontynentu. Europa nie odrodzi się czerpiąc z polskości, czyli z tego, co przemijające, ale z Ewangelii, tzn. z nieprzemijającego. To Ewangelia - wspólna wszystkim narodom europejskim - stanowi wspólny trwały fundament. Nie można żyć złudzeniami, że oto Polska – razem z prezydencją – stanie się nagle światłem narodów, jeśli się wcześniej nie nawróci - dodaje arcybiskup. - Aby zachwycić Europę, nie wystarczy mdłe chrześcijaństwo. Takie chrześcijaństwo Europa już wiele razy widziała. Trzeba chrześcijaństwa autentycznego (cytowane za KAI).

    „Czy w Polsce potrzebujemy nowej ewangelizacji? - debatowano w Płocku. Na pewno tak. Ale obawiam się czy można cokolwiek czynić bez poniesienia klęski? - Chodzi(...) o szukanie nowych dróg ewangelizacji, ponieważ to, co sprawdziło się 20 lat temu, dziś już nie jest aktualne – twierdziła dr Iwona Luiza Zielonka, konsultant ds. nowej ewangelizacji w diecezji płockiej. (...) Ludzie są ochrzczeni, ale mentalnie nie żyją jak chrześcijanie. Chrześcijaństwo nie jest ich wyborem. W papieskim dokumencie «Lineamenta» czytamy, że nowa ewangelizacja będzie musiała się stać krytyką współczesnego chrześcijaństwa” (KAI). Czy to potrafimy przyjąć? Dalej dr Zielonka: „Nowa Ewangelizacja to (...) odnowienie naszego myślenia, bez rozdźwięku miedzy doktryną a wiarą” (...) najtrudniejszy teren działania stanowią katolicy, „którzy myślą, że nie muszą się nawrócić”. O. Jacek Dubel: „Nowa Ewangelizacja wymaga (...) ciągłej zadumy, bo mamy wciąż być nowi, bo Duch jest wciąż nowy. Albo damy mu się porwać, albo będziemy narzekać na podły świat, który kiedyś był tak wspaniały”(KAI).

    Narzekanie jest śmiertelną chorobą Polaków. Optymizm konieczny. Potrzebne nowe myśli do tzw. męskiej duchowości. Kościołowi w Polsce potrzebna nowa kultura – przekonywał ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski. – Odkryć dzisiejszy język, nowe formy działania, nowe ambony... Zjednoczyć grupy i wspólnoty. Szukać nowych liderów. Takie impulsy idą z Płocka. Wyczytane przeze mnie w informatorach katolickich. Pytanie dla nas: jakie impulsy idą z naszych wakacyjnych i śpiących parafii?

FRANCISZEK KAMECKI

2011-07-24