ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
środa, 24 kwiecień 2019 roku

 6. ROCZNICA ŚMIERCI Bł. JANA PAWŁA II


Drabiną do nieba 3 IV 2011 (7) [471]

   Zbliżamy się do daty 1. maja 2011, kiedy w Rzymie będzie uroczysta beatyfikacja ś. p. papieża Jana Pawła II. Próbujemy ogarnąć niezwykłość tego wydarzenia dla Kościoła i dla Polski.
Odtąd nasz papież Karol Wojtyła z Wadowic, przykład życia i umierania, będzie wśród orędowników na naszej drodze do ostateczności, do celu wiecznego - do zbawienia w Chrystusie. Z radością przyjmujemy próby utrwalania wielkości Jana Pawła II - człowieka, księdza, biskupa, kardynała i papieża. Tak akceptujemy najnowszy pełnometrażowy film dokumentalny pt. „Jan Paweł II - szukałem Was...” Zawiera unikalne materiały archiwalne. Wypowiadają się przedstawiciele światowych religii, przywódcy państw, wybitni przedstawiciele świata kultury, ludzie nauki. Wraz z Krzysztofem Ziemcem, który jest narratorem w filmie, poznajemy kolejne etapy pielgrzymki Jana Pawła II przez ziemię. Reżyserem filmu jest Jarosław Szmidt, a muzykę skomponował Michał Lorenc. Zdjęcia były realizowane przez cztery lata w 13 krajach.

    Oczekujemy nowych książek, filmów i opracowań o papieskim wkładzie intelektualnym i duchowym do współczesnego świata. Nie chodzi o ranking międzynarodowy. Bo miejsce papieża wśród największych jest bezdyskusyjne. Polski pisarz i dramaturg Janusz Głowacki, piszący scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy w wywiadzie (GW) przypomina, że na emigracji w Nowymn Jorku liczyli się tylko dwaj Polacy: Jan Paweł II i Lech Wałęsa. Pytamy dziś, jakim głosem był Jan Paweł II na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa? Czyim wyrzutem sumienia była prawowierność papieża? Jakim oskarżeniem polskiego obecnego skłócenia i zapętlenia politycznego są papieskie wypowiedzi? Dlaczego brak jedności w narodzie i solidarności jest przykrą częścią naszego rachunku sumienia ?

    Nigdy dosyć materiałów i filmów o zmarłym 6 lat temu papieżu. Rośnie bowiem kolejne pokolenie Polaków - nastolatków i dwudziestolatków - które nie za dużo wie o zmarłym papieżu, a o jego kazaniach, przemówieniach i pismach nie wie nic. Trzeba przejść od dekoracyjnego pokazywania papieża do istotnej treści najgłębszych problemów, jakie on niejako rzucał na współczesny wolny rynek idei, pytań, radości i smutków, rozczarowań i nadziei.

    Trzeba coś ważnego zacząć realizować teraz i tutaj, w Polsce i w parafiach. Ale co? Potrzebna jakaś nasza wizytówka np. taka w sprawie jedności. Aby szkoły w okolicy miały te same terminy rekolekcji... Nie rozpraszać, nie dzielić. Nie rywalizować, lecz współpracować pomiędzy parafiami. Czasem w okolicy organizuje się dni etyki zamiast rekolekcji szkolnych albo rekolekcje szkolne w sąsiedniej parafii w innym terminie wielkopostnym niż w mojej parafii albo nawet zupełnie inaczej - bo w w grudniu? To trudne i banalnie głupie, bo granice wiejskich parafii są inne niż granice szkół i granice gmin. Więc dla ilu mogę zorganizować coś w swojej parafii? W tym roku w naszych rekolekcjach szkolnych z artystami wielu nie mogło uczestniczyć. Jak obliczyłem - z powodu braku jedności mogę odpowiadać podczas rekolekcji szkolnych za 60 procent dzieci w parafii i za zero procent młodzieży.

KS. FRANCISZEK KAMECKI

2011-04-03