ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
środa, 24 kwiecień 2019 roku

 BIESIADY LITERACKIE


Drabiną do nieba 25 IX 2016 (20) [692]

     Na emeryturze kapłańskiej (po 75. roku życia) nie mam samodzielności kościelnej. Jakieś miejsce trzeba sobie znaleźć albo biskup wskaże. Gdzieś trzeba mieszkać. Ewentualnie jakiś adres trzeba też mieć. I konto w banku trzeba mieć, aby tam przychodziła co miesiąc emerytura.

     I jakiś internet warto mieć, aby tam przeglądać świat, całość i możliwy przekrój zdarzeń, wojen, przepływ idei, myśli, wartości i nadziei. Aby widzieć sprzeczności, które denerwują i są wplątane między kłamstwa a małe lub większe prawdy. I jeszcze trzeba czuć, że otrzymujemy świat wirtualny. Sfabrykowany. Tylko taki do nas dociera. Możemy go odrzucić i wtedy nie wiemy nic. To świat zrobiony przez ludzi. I to świat zrobiony z tego co ludzie zapamiętali i z tego co odczuwają oczami i uszami. I z tego co usłyszeli od innych i z tego co sfotografowali, nagrali etc. Tutaj trzeba umieć przebierać. Stosować sito. Nie każda gazeta, nie każdy artykuł, nie każde nazwisko, nie każda audycja ani program telewizyjny jest dla mnie ważny czy najlepszy. Uprawiam metodykę według wartości tematów i autorytetów. A ponieważ jestem już dość stary, mam wieloletnią obserwację i długoletnie czytanie książek i artykułów według autorytetów. Kieruję się zwłaszcza profesorami, głównie filozofii, teologii, oraz pisarzami i dobrymi tekstami , od Bogarodzicy począwszy, od Kochanowskiego (z jego tłumaczeniem psalmów, w nich jego „Kto się w opiekę” - najbardziej popularna pieśń w Polsce) aż do autorów XX wieku Herberta, Różewicza, Miłosza, naszego papieża św. Jana Pawła, młodszych...Stasiuka, Masłowskiej.

     Ile wad i słabości trzeba zauważyć. Aby się myślowo nie wykoleić. Taka pigułka dziwności np. miesiąc temu były wywiady w TVN i w Onecie z panią minister edukacji o rozumienie słowa „poległ” (przecież na wojnie , na polu chwały - tak się pojmuje powszechnie)„ a słowo „zginął „( obejmuje np. wypadek, katastrofę lotniczą)j. Nijak pani minister nie mogła tego pojąć, kręciła` słowami, ale jej język to nie był język Słowackiego, który napisał w „Beniowskim”, że” chodzi mi o to, aby język giętki.
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,.
A czasem smutny jako pieśń stepowa,...”
Języka kreśli granice naszego świata.

     Twórca polskiego Ruchu „Światło-Życie” ks. Fr. Blachnicki, mój profesor na KUL, ułożył zamiast 6 tylko 4 prawdy wiary (o których dyskutowano parę tygodni temu w „Tygodniku Powszechnym” nie wspominając - szkoda - o koncepcji ks. Blachnickiego. Pierwsza prawda to to że Pan Bóg mnie kocha i ma wobec mnie wspaniały plan. Więc teraz zastanawiam się - ja, rezydent - jaki jeszcze plan ma wobec mnie - staruszka? Jaki plan dla mnie osobiście może mieć Pan Bóg? Może jestem naiwny i stawiam głupie pytania?

     Jestem jakby poza zawodową aktywnością. . Ponieważ coraz mniej, ale nadal jeszcze obracam się w literaturze i ją lubię, coś tam piszę, więc wymyśliłem sobie spotkania literackie u siebie, w małej grupce. Pierwszą biesiadę literacką (nawiązując do dawnych) planuję 3 października o godz. 18.00 (o 17.00 msza w kościele). Nie wiem, czy sobie poradzę, ale myślę że inni mi pomogą. Mam też jakieś doświadczenie, prowadząc przez wiele lat wykłady i ćwiczenia ze studentami na temat sacrum w literaturze oraz elementy retoryki i kultury żywego słowa na ATR. To byłaby taka działalność poza parafią, skromna - literacka, poetycka, ale bliska religii, bliska słowu ludzkiemu i Bożemu.

KS. FRANCISZEK KAMECKI

2016-09-25