ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
piątek, 19 kwiecień 2019 roku

 DARMOWO I BEZINTERESOWNIE


Drabiną do nieba 10 IV 2016 (8) [680]

     Nie rozumiemy papieskiej darmowości i bezinteresowności w miłosierdziu. Ci, którzy powołują się na tradycję Kościoła, pewnie i ci z opcji tzw. prawdziwych katolików, mają problem ze zrozumieniem naszego ukochanego papieża Franciszka - pisze Piotr Żyłka (DEON.pl). Próbują "nakręcać" jakiś antypapieski ruch. Są wśród nich i nasi dziennikarze. Ci bardziej radykalni, którzy widzą źdźbło u bliźniego, ukrywając swoje belki, lubią kamienie rzucać nie tylko na cudzołożnice. Nie lubą zmian w Kościele. Cieszą się dobrą zmianą w Polsce według nowego rządu, premiera i pana prezydenta, a nie lubią nowych porządków papieża Franciszka w Kościele. Przewrotni. Obok nowych pojazdów nie razi ich stara wozownia Kościoła.

     Jakże szybko minęły trzy lata pontyfikatu Ojca Świętego. Ten czas przedstawiony w liczbach wygląda imponująco. 12 podróży zagranicznych i 20 odwiedzonych krajów, 11 pielgrzymek we Włoszech i wizytacje w 11 parafiach Rzymu. W ciągu minionych trzech lat papież Franciszek 168 razy spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie maryjnej i przewodniczył 124 środowym audiencjom ogólnym. Ogłosił 2 encykliki, 15 konstytucji apostolskich oraz jedną adhortację Evangelii gaudium, która wyznacza główne kierunki pontyfikatu. Napisał 153 orędzi, 130 listów, wygłosił 180 homilii i 628 przemówień. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 382 papieskie rozważania - homilie - wygłaszane w czasie porannych Mszy w Domu św. Marty i ogłoszenie przez Franciszka trwającego właśnie Jubileuszu Miłosierdzia i specjalne audiencje jubileuszowe.

     Ponoć statystyki świadczą przeciwko Franciszkowi - według szefa telewizji Republika pana Tomasza Terlikowskiego. - efekt Franciszka przestaje działać. Liczba pielgrzymów spada, powołań nie przybywa. Zamiast tego pojawia się coraz silniejszy głos katolików, którzy obawiają się pomysłów obecnego papieża - pisze Tomasz P. Terlikowski w tygodnika "Do Rzeczy". Pisze, że spada liczba biorących udział w środowych audiencjach. Inaczej wg relacji liberalnych mediów: Kościół od kilku lat przeżywa niesłychane odrodzenie. Świątynie pełne, konfesjonały oblegane, katolicy są zachwyceni. Dlatego że Kościół wreszcie wkroczył na drogę postępu, a na jego czele stoi człowiek, którego chwalą nie tylko wierzący, lecz także – jeśli nie zwłaszcza – ateiści, muzułmanie, a nawet działacze gejowscy. Tak widzi Terlikowski. Uważa, że praca Franciszka będzie pozytywna, kiedy do kościołów co tydzień zaczną chodzić ci, którzy dotąd obywali się bez mszy.(...) Papież nie musi być lubiany - dodał Terlikowski.(...) Nie możemy zatrzymywali się na ilości, lecz patrzeć na jakość. I tu nie chodzi mi oczywiście o statystyki frekwencji na spotkaniach z papieżem, bo przecież i porównywanie z poprzednikami, gdy podróże były droższe i trudniejsze, nie ma sensu i niebranie pod uwagę negatywnego wpływu na turystykę i pielgrzymki obecnego zagrożenia terrorystycznego w Europie też "pachnie" nierzetelnością. (...) Zasmuca mnie "statystyczne" podejście do spowiedzi. Bo oto słyszymy, że w Roku Miłosierdzia nie odnotowano znacznego wzrostu liczby spowiedzi. Towarzyszy temu sugestia, że to przez papieża, a właściwie przez media (te niedobre, bo nie nasze), które sugerują, że jakoby Franciszek twierdzi, iż miłosierdzie jest za darmo. Ta darmowość łaski miałaby odstręczać ludzi od spowiedzi, no bo przecież podczas niej "płaci się" zadośćuczynieniem i pokutą, a więc po co to robić, skoro powinno być "za darmo".

     Przecież dopiero parę miesięcy roku miłosierdzia. Nagle nie wzrośnie liczba spowiedzi. Czekajmy. Bo chodzi nie o ilość, ale o jakość. Dziwią się papieżowi, że opiniuje o konfesjonale, że nie ma być "salą tortur". To jakoby miało odstraszać. Przecież Franciszek nawołuje do lepszej jakości spowiedzi. Efekt Franciszka nie polega na wzroście statystyk. Ani na emocjach. Ważniejsze jest to, ażeby Rybak naszych czasów mógł łowić na łowiskach, które wydawały się stracone.

KS.FRANCISZEK KAMECKI

2016-04-10