ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
środa, 24 kwiecień 2019 roku

 PAPIESKIE NADZIEJE


Drabiną do nieba 20 XII 2015 (26) [672]

     Rozglądamy się za nowym klimatem i nową ekologią, za radosną nadzieją, za nową ewangelizacją, za nowym wskazaniami...

    Ileż świeżości z afrykańskiej pielgrzymki przywiózł do Europy papież Franciszek. Dziennikarzom odważnie odpowiadał między innymi o islamie i o sprawach ekologii. Wizyta papieska w slumsach Kangemi to pokazanie dramatycznego braku dostępu do czystej wody i apel aby położyć kres niesprawiedliwości. 80 procent światowego bogactwa jest w rękach 17 procent ludności - mówi papież i dodaje: - nie wiem, czy to prawda, ale jest to system gospodarczy z bożkiem pieniądza w centrum. W szpitalu pediatrycznym w Bangi, jedynym w Republice Środkowoafrykańskiej, zauważył, że na oddziale intensywnej terapii nie ma tlenu (a było tam wiele dzieci niedożywionych, według opinii lekarki większość z nich umrze, bo nie są w stanie pokonać malarii). „Jeśli ludzkość nie zmieni swego nastawienia, to nadal trwać będą nieszczęścia i tragedie, wojny, nadal dzieci będą umierały z głodu”.

     Papież zdumiewał się tłumami w Afryce, które świętowały z nim o pustym brzuchu.„Każdy z trzech odwiedzonych przez niego krajów ma swoją specyficzną tożsamość: Kenia - kraj dość nowoczesny, rozwinięty, Uganda - dumna ze swoich męczenników, zarówno katolickich jak i anglikańskich, wreszcie Republika Środkowoafrykańska - pragnąca pokoju, pojednania, przebaczenia„ (DEON). Podkreślił, że grupy odwołujące się do przemocy są nieliczne i wyraził nadzieję, że obecny konflikt uda się rozwiązać dzięki procedurom demokratycznym.

    - Dla mnie jest to ważne, że zarzuca się niesprawiedliwość i korupcję - odpowiadał papież dziennikarzom na temat finansów, korupcji i przecieków w Watykanie - ponieważ profesjonalne media powinny powiedzieć wszystko, ale nie popadając w trzy najczęstsze grzechy: dezinformację, czyli tylko pół prawdy, a nie cała prawda; oszczerstwo, kiedy media nieprofesjonalne oczerniają ludzi; zniesławienie czyli publikowanie rzeczy, które danej osobie odbierają reputację. Te trzy wady podważają profesjonalizm prasy. Potrzebujemy profesjonalizmu. A co do korupcji: koniecznie jest właściwe dostrzeżenie danych i ujawnianie rzeczy (...). Ponadto dobry dziennikarz, jeśli popełni błąd - przeprasza - stwierdził Franciszek. Przypomniał , że w Wielki Piątek 2005 roku, trzynaście dni przed śmiercią św. Jana Pawła II ówczesny kardynał Ratzinger w rozważaniach Drogi Krzyżowej mówił o brudzie w Kościele. On pierwszy potępił to zjawisko. Kiedy Benedykt XVI po śmierci Jana Pawła II został papieżem mówił dalej o tym.

     Papież Franciszek stanowczo przeciwstawił się wkraczaniu religii w dziedzinę polityczną. Rolą duchownych jest duszpasterzowanie - zaznaczył. Wskazał na znaczenie głoszenia wartości, a zwłaszcza braterstwa między ludźmi będącymi dziećmi Bożymi. Nie lubi słowa tolerancja, bowiem konieczna jest przyjaźń, współistnienie. (...) Należy dzisiaj zwalczać fundamentalizm występuje we wszystkich religiach.(...) W odniesieniu do wyznawców islamu możliwy jest dialog, tym bardziej, że jest w nim wiele wartości konstruktywnych, jak modlitwa czy post. To prawda, że zawsze istniały wojny między religiami, także my powinniśmy prosić o przebaczenie - stwierdził Franciszek. Dodał, że posługiwanie się środkami antykoncepcyjnymi jest odpowiedzią częściową. Natomiast istotnym problemem Afryki jest niedożywienie, wyzysk, niewolnicza praca, brak wody pitnej, niesprawiedliwość społeczna. Afryka jest męczennikiem wyzysku. Ci, którzy mówią, że z Afryki biorą się wszystkie nieszczęścia i wojny dobrze nie znają szkód, jakie wyrządzają ludzkości niektóre formy rozwoju. I dlatego kocham Afrykę, bo była ofiarą innych mocarstw - wyznał papież. Jubileuszowy Rok Miłosierdzia niech będzie w Polsce realizacją papieskiej dobroci i czułości.

KS. FRANCISZEK KAMECKI

2015-12-20