ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
środa, 24 kwiecień 2019 roku

 FILM W PRACY PARAFIALNEJ


Drabiną do nieba 22 XII 2013 (26) [541]

     W ciągu wielu lat nazbierałem kilkadziesiąt filmów edukacyjnych i ewangelizacyjnych. Potrzebne do rozbudzania wyobraźni. Wzmacniają słowo (słowa uczą, przykłady pociągają). Oczywiście najlepszym przykładem własne życie . Film jednak jest też niezłym przykładem, jakąś opowieścią, nieraz dokumentalną. Reklama współczesna tworzy sugestywny obraz. I takie różne i wyraziste obrazy filmowe wykorzystuję na każdym spotkaniu.

       Jak to konkretnie robię? Mam odrębną salę, w której znajduje się tablica oraz ekran na podwyższeniu, a pod ekranem w szafie są dwa aparaty do wyświetlania filmów szpulowych (starszych) i płytek (dyskietek) [VCD/DVD - przyp. MK]. Zwykle podczas spotkań z rodzicami i innymi grupami od dawna stosuję wypracowany schemat w trzech punktach:

   1) msza z tematyczną homilią w kościele,

   2) w domu katechetycznym w odrębnej sali film trwający od 15 do ok. 30 minut. M. in. wyświetlam 7 filmów o sakramentach po 15 minut (Dom Wyd. Rafael Kraków 2002); 10 filmów z serii „Człowiek-Miłość-Rodzina”, każdy 20 - 23 minuty: Człowiek od poczęcia, Do progu dojrzewania, Tajemnice kobiecości, Tajemnice męskości, Człowiek - istota płciowa, Etyka seksualności, Dramat aborcji, Naturalne planowanie rodziny, Czas oczekiwania, Miłość (Fundacja Źródło” Zakład Wychowawcy Kraków 1999); „W drodze ku dorosłości” 10 filmów, każdy ok. 20 minut dla gimnazjum, niezły też dla starszej młodzieży i dla rodziców: Akademia dobra, Na co dzień i od święta, Trudna sztuka rozmawiania, Nie jestem sam, Jesteśmy razem, Narodziny przyjaźni, Wśród przyjaciół, Przyjaźń czy kochanie, Kocha, lubi, szanuje. Kochaj mnie, kochaj (MEN 1998); „Życie Jezusa wg św. Mateusza” międzynarodowa superprodukcja 1995) - film trwający 105 minut wyświetlam grupom rodziców w trzech częściach; „Dziewczyna z przedmieścia”, 30 minut, edukacyjny film, wzruszający, w którym zakochana z ukochanym chłopakiem poszli na całość, z czego ciąża, to historia odpowiedzialności je, rodziców i chłopaka (Tow.Odpowiedzialnego Rodzicielstwa, Rybnik); ”Bez alibi” film oświatowy, 30 minut - młoda reporterka, pracując rzetelnie nad tematem aborcji, uczestniczy w lekcji prowadzonej przez ulubionego nauczyciela historii, który broni życia i uważa tę postawę pro life za historyczną w USA (Tow.Odp.Rodzicielstwa Rybnik); film „Lepsze rozwiązanie” - film dokumentalny 30 minut, kilka krótkich opowieści o trudnych sytuacjach, w których bohaterowie wolą urodzić niż dokonać aborcji (Tow.Odp.Rodz. Rybnik); „Dekalog „ - 10 filmów, każdy 20 minut, jako pomoc katechetyczna (wyd. Rafael); „Poczajów wyspa miłości, Częstochowa wyspa miłości” - opowieść o pielgrzymującej Maszy, które po drodze wzruszająco pyta się, co to jest miłość (Nagroda 1997 w Niepokalanowie na Międzynar. Festiwalu Filmów Katolickich).

    3) próbuję podsumować te dwie części i podporządkować je odpowiedziom na koniec, jak dzisiaj się modlić, jak dzisiaj przeżywać rok kościelny i kulturę chrześcijańską , jak dzisiaj miłować i nie wykluczać bliźniego. Całość trwa od 1,5 - do 2 godzin.

KS. FRANCISZEK KAMECKI

2013-12-22