ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
piątek, 19 kwiecień 2019 roku

 ZA WIARĘ KRWAWO GINĄ


Drabiną do nieba 10 XI 2013 (23) [538]

      W Bydgoszczy dyskutuje się wokół mostu uniwersyteckiego czy ma być imienia Lecha Kaczyńskiego czy Unii Europejskiej. Wydaje mi się - tak napisałem - że lepiej, gdyby był imienia zamordowanego ks. Jerzego, bo on był bliżej Bydgoszczy. Tragedia morderstwa księdza rozegrała się w obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Tam został porwany, torturowany, a potem nieco dalej wrzucony do Wisły przy tamie włocławskiej. Jest znakiem sprzeciwu wobec komunizmu i znakiem bezsensownego mordu. Jest męczennikiem za wiarę. Błogosławionym. Przykładem odpowiednim w przekroju powojennej Polski.

      W listopadzie wędrujemy ku zmarłym. Przywołujemy też z niepokojem niepotrzebnie zmarłych - umęczonych. zamordowanych - na całym świecie. Często media podają, że kolejny misjonarz został zamordowany.

      Ilu zginęło za wiarę? Począwszy od starożytności, od Nerona... Kiedy, gdzie najokrutniej i najwięcej? Podczas rewolucji we Francji? W Rosji bolszewickiej? Okazuje się, że najwięcej w katolickiej Hiszpanii, w latach 30. XX wieku. Na ołtarze wyniesiono teraz 522 ofiary hiszpańskiej wojny domowej z lat 1936–1939. Łącznie (bo to już trzecia masowa beatyfikacja męczenników tej wojny) lewicowe bojówki zamordowały wtedy za wiarę 6845 duchownych. Warto pamiętać, w Polsce obraz tej wojny jest zafałszowany. W polskich szkołach uczono, że ta hiszpańska wojna domowa to „walka faszystów z demokratyczną republiką”. Nikt nie mówił, że równolegle z buntem generała Franco wybuchła lewicowa rewolucja, która rozpoczęła eksterminację duchowieństwa, zamykając wszystkie kościoły i zakazując wszelkich form kultu religijnego. Grunt pod ten gwałtowny wybuch antyklerykalizmu tworzył się już w czasach republiki (1931–1936), kiedy nowa konstytucja rozwiązywała zakony, zabraniała organizowania procesji bez zgody władz, likwidowała katolickie szkolnictwo. „Hiszpania przestała być katolicka” – głosił triumfalnie premier Manuel Azaña, liberał i antyklerykał.

     Podzielona hiszpańska lewica łączyła się w niechęci do Kościoła. Antyklerykalizm rozbudzali politycy. Wpływ komunistów i Stalina. Wojna domowa w Hiszpanii była bardzo krwawa. Obie strony konfliktu miały na sumieniu ogromne zbrodnie. Nie ma o niej jednoznaczności. Chociaż zakończyła się ponad 70 lat temu, to wciąż prawie wszyscy którzy się o niej wypowiadają, wyraźnie sympatyzują z jedną bądź drugą stroną konfliktu (DEON.pl).

         W tamtym czasie w Meksyku też była krwawa wojna domowa, w której ucierpiał Kościół (porównaj powieść „Moc i chwała” G. Greene). Współcześnie syryjscy rebelianci podpalają kolejne kościoły. Prośby papieża Franciszka o modlitwy w intencji pokoju są nalegające. Modlimy się w tych intencjach, dziękując Bogu za pokój w Polsce, za to, że wyszliśmy z niebezpiecznych napięć wojennych i komunistycznej dominacji. Jeszcze politycy kreują sztuczne lub prawdziwe konflikty oraz stan wrogości. Ale Polacy nie przyjmują tych nastrojów, są szczęśliwi z pokojem w sercu.

KS. FRANCISZEK KAMECKI

2013-11-10