ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Posłaniec Ducha Świętego"
sobota, 25 maj 2019 roku

 Z Franciszkiem w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia (cz. I) (2015-12-07)

Od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 trwać będzie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Papież Franciszek w bulli „Misericordiae vultus” z dnia 11 IV 2015 opisał najistotniejsze cechy Bożego miłosierdzia. W skrócie to jest tak: "Fundamentem konstrukcji podtrzymującej całe życie Kościoła jest miłosierdzie”. „Bóg jest miłością. ” Nigdy nie mamy się zmęczyć miłosierdziem.

więcej

 Kierunek: z młodzieżą za papieżem Franciszkiem (2015-05-03)

Papież Franciszek chce wędrować z entuzjazmem młodzieży ku przyszłości. Zwołuje młodzież w niedziele palmowe, by pokazać Kościołowi entuzjazm. „Musimy uwierzy nie tylko w to, że młodzież jest ważna dla przyszłości Kościoła i świata, ale że to ona będzie za 10, 20 lat brała odpowiedzialność w swoje ręce i że potrafi to uczynić!” - mówił kard. Kazimierz Nycz (29 III 2015, Niedziela Palmowa). Młodym mówił jeszcze: „by trzymali się jak busoli Ewangelii Jezusa Chrystusa i jego przykazań! Młodzi przyjaciele, pamiętajcie o tym, by zawsze formować swoje sumienie. Trzeba być człowiekiem sumienia! Jak kompas wskazuje północ, tak sumienie - prawo Boga zapisane w naszych sercach!”

więcej

 Przemijanie jest we mnie (2015-02-15)

Za pół roku zacznę kapłańską emeryturę. Jak to się mówi: będę seniorem. Mniej zobowiązany do punktualności kalendarza i zegarka. Więc widać, jak przemijanie idzie za nami - jak cień, krok za krokiem. Ogrania mnie i innych trwogą z powodu uciekającego czasu i starzenia się. Jan Paweł II Wielki uczył się od górskiego strumienia, jak wszystko przemija i my też przemijamy. Przemijanie ma sens (w jego poemacie „Tryptyk Rzymski”). I ma sens szukanie początku. Obserwujemy kaskady potoków w górach i idąc wyżej pod prąd strumieni dochodzimy do źródła. W źródlanej wodzie moczymy wargi i odczuwamy świeżość. Smaczną świeżość. Zdumiewamy się, choć inne istoty i fale się nie zdumiewają, milczą. Dlaczego strumień nie odpowiada człowiekowi i milczy? Przedziwne jest milczenie Boga wokół tego całego przemawiającego świata.

więcej

 Żywotność parafii (2014-10-01)

Czujemy potrzebę nowej ewangelizacji w Polsce. Biskupi zachęcają, kapłani organizują w różne grupy, wyjazdy, pielgrzymki. Widać bardzo dużą aktywność. Nawet niecierpliwość. Wobec wyraźnych negatywnych liczb i zjawisk w polskiej religijności podaje się liczby, statystyki, aktywizację wewnątrz parafii i na zewnątrz. Naprawdę wiele jest nowych inicjatyw religijnych. Gazety katolickie próbują opisać te niby nowe formy i lokalne radości odpustowo-dożynkowo- pielgrzymkowe. Cierpliwie lub ze smutkiem patrzymy, że coś nam umyka, że parafia pustoszeje. Że aktywność i żywotność katolicka przeniosła się poza parafię.

więcej

 Rozgrywki sportowe i światopoglądowe (2014-07-01)

Po tegorocznym mundialu w Brazylii, gdzie mieszka najwięcej katolików, gdzie nad zatoką w Rio de Janeiro wysoko unosi się figura Jezusa, jeszcze długo w nas będą emocje i przesłanie papieża Franciszka skierowane do piłkarzy i kibiców. Zawody sportowe bowiem uznał papież za metaforę życia, w którym trzeba ćwiczyć, dbać o lojalność. „Piłka nożna może i powinna być szkołą nauczania kultury spotkania, która przynosi zgodę i pokój. Aby wygrać trzeba przezwyciężyć indywidualizm, egoizm, wszystkie formy rasizmu, nietolerancji i instrumentalnego wykorzystywania osoby ludzkiej” - napisał papież w orędzie.

więcej

 Mała i wielka ewangelizacja (2014-04-01)

Powstający w r. 1998 (dzięki siostrzeńcowi Markowi, któremu dziękuję) mój portal internetowy nazwałem „małą ewangelizacją” . I dzisiaj cieszę się trafnością tej nazwy. Oczywiście to niemały wpływ Zgromadzenia Ducha Świętego, które jest mi bliskie od dawna. Pierwotnym moim marzeniem było powołanie misyjne. Ale wypadek na nartach i kalectwo nogi przyczyniły się do ograniczeń. Musiałem wybrać coś mniejszego. Nie sięgaj zbyt daleko i zbyt wysoko - mówiłem sobie i prosiłem Boga o małe podwórko dla mojego życia. Kapłaństwo diecezjalne było tym wyborem mniejszym. I tak było marzeniem wielkim, które miniaturowo realizuję.

więcej

 „Nie” Franciszka (2014-01-01)

Nierzadko wypowiadamy „nie”, kiedy chcemy przeciwstawić się złu, gdy oburza nas brutalizacja i wulgaryzacja życia codziennego .W ostatnich miesiącach straszne były próby podpalenia katedry w Argentynie, brutalne lżenie i bicie chrześcijan Prasa opisywała to tak. Rozjuszone feministki i półnagie dziewczyny chciały wtargnąć do katedry i dokonać profanacji. Dzięki odwadze i poświęceniu ok. 1500 katolików, mężczyzn, którzy modlitewnym kordonem otoczyli swoją świątynie, udało się obronić to, co święte. Jednak tysiące uczestniczek Krajowej Konferencji Kobiet dalej "walczyły o równouprawnienie", ruszając odbić i zdemolować katedrę. Po drodze pisały po murach miasta skandaliczne hasła, paradując gołymi biustami.

więcej

 PÓŁROCZE PONTYFIKATU FRANCISZKA (2013-10-01)

Mimo że od kilku lat wytyka się nam skandale duchownych w różnych miejscach planety, nad czym ubolewamy i za co żałujemy, za co przepraszamy i prosimy o przebaczenie - nie rezygnujemy z woli oczyszczenia się z grzechów i nie zwalniamy tempa ewangelizacji. Kościół nie opuszcza Jezusa Ukrzyżowanego. Idzie z Nim. Wyznawcy Jego są prześladowani, giną, mordowani, pali się ich kościoły i domy. Są uciekinierami. Ochrzczeni są najliczniejszą grupą męczennikami tej epoki. Ile zmieniło się w tym roku 2013! Jakże byliśmy zaskoczeni rezygnacją papieża Benedykta XVI. Był to szok. Zaskoczenie dla wszystkich. Z różnych opinii najpewniejsza jest ta, że po tej rezygnacji Kościół nie jest i nie będzie już dłużej tym samym Kościołem, jakim był przed tą datą.

więcej

 Podglądanie i podsłuchiwanie papieża Franciszka (2013-07-01)

Od pierwszych słów i gestów widać od razu papieski dialog z całym światem. Odwiedzając pierwszą rzymską parafię świętych Elżbiety i Zachariasza w dzielnicy Valle Muricana w północnej części Rzymu wierni salwami śmiechu i oklaskami reagowali na słowa papieża Franciszka. Przystępującym do I Komunii dzieciom papież zrobił egzamin z katechizmu i żartował z nimi.W kazaniu wskazał, że rzeczywistość i prawdziwe życie widać lepiej z peryferii. Tłumaczył, czym jest Trójca Święta. - Bóg Ojciec stwarza, Jezus nas zbawia, a Duch Święty nas kocha, to jest życie chrześcijańskie; trzeba rozmawiać z Ojcem, z Synem i Duchem Świętym.

więcej

 Po abdykacji Benedykta XVI - papież Franciszek (2013-04-14)

Obyś żył w ciekawych czasach! I oto przed nami nowe czasy dla Kościoła. Po abdykacji papieża Benedykta XVI w dniu 28 lutego 2013 r. - pytamy dlaczego? Otrzymujemy bardzo ludzką odpowiedź, że brakuje mu wystarczających sił do odpowiedzialnego prowadzenia Kościoła. „Nie byłem w stanie go zrozumieć. Po prostu nie spodziewałem się, że coś takiego może się wydarzyć.” - tak wrażenia z konsystorza w dniu 11 lutego 2013 r. opisuje kard. Georges Cottier, były teolog domu papieskiego. Przypomniał sobie, że również inni Papieże nosili się z myślą o dymisji. Pius XII postanowił zrezygnować z kierowania Kościołem, gdyby został uwięziony przez nazistów. Paweł VI chciał abdykować ze względu na chorobę. W końcu jednak zrozumiał, że jego obowiązkiem jest pozostać. Nigdy jednak nie twierdził, jak obecny Papież, że słabną w nim siły. Wiedział, jedynie, że coraz bardziej cierpi. Podobnie Jan Paweł II. Jego przypadek jest zresztą szczególny. On w pełni świadomie chciał rządzić cierpieniem, dać światu to przesłanie”.

więcej

 Przeciw polskiej lewicowości (2012-06-30)

Dlaczego taki temat? Bo powraca na europejską scenę. Europę rozrywa głęboka bruzda kryzysu. Antyreligijne hasła i zachowania. Lewicowe bluźnierstwa pochodzą z tłumaczenia Jakuba Wujka, który tak określił świat po lewicy i po prawicy od Jezusa. To z góry Golgoty, gdzie jeden z łotrów wierzgał i kwestionował Jezusa. Także te określenia pochodzą z przypowieści Jezusa o sądzie ostatecznym, w którym stosuje się miarę życia według czynów miłości. Wobec bliźniego. Kto miłuje, jest po prawicy. kto nie miłuje, jest po lewicy. Z tego ewangelicznego za lub anty powstały kierunki myślowe, postawy i zachowania.

więcej

 Przyczynek do raportu o polskiej parafii (2012-01-26)

Chce przywołać tutaj dawniejszy świetny raport kard. Józefa Ratzingera o wierze oraz zupełnie nowy „Raport o stanie wiary w Polsce”, w którym przewod. Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik opowiada o polskim katolicyzmie i odpowiada na pytania w rozmowie z Grzegorzem Górnym i Tomaszem P. Terlikowskim. Ten wywiad jest przeplatany najnowszymi danymi statystycznymi GUS o Kościele i badaniami religijności przeprowadzonymi przez CBOS i ISKK. Książek opisujących całościowo stan katolicyzmu w Polsce w okresie tzw. transformacji ustrojowej, społecznej i ekonomicznej pomiędzy rokiem 1989 a 2011 jest niewiele. Przyczynkarskich i wycinkowych opracowań jest sporo. Często porównuje się nas z sytuacją w Kościołach Europy Zachodniej. Ja też tym tropem idę poprzez polską parafię.

więcej

 Logo z nadgryzionym jabłuszkiem (2011-10-22)

Po długiej chorobie raka trzustki zmarł Steve Jobs (1955 - 2011), geniusz Apple’a, kreator i gigant branży światowej informatyki, współtwórca Maca, iPoda, iPhone’a, iPada... Jego wynalezione przenośne urządzenia multimedialne będą jeszcze dla wielu pokoleń. Przeszczep wątroby nie pomógł mu, chory wybrał bezterminowe zwolnienie lekarskie. Miał 56 lat. Koncern Apple to ten z logo z nadgryzionym jabłuszkiem. Tak napisał obecny szef Apple, Tim Cook, po śmierci współzałożyciela firmy, Steve’a Jobsa: - Straciliśmy oddanego przyjaciela i inspirującego mentora (...).

więcej

 Nie kradnij! (2011-06-30)

W moim wiejskim kościele zdewastowano kawałek dachu, po raz drugi skradziono miedziane rury deszczowe i fragmenty rynien. Nie udaje nam się dotąd wszystkiego wyremontować ani upiększyć, ponieważ wokół parafii i jej obiektów co jakiś czas grasują kolejni zachłanni parafianie lub obcy złodzieje. Kradną lub niszczą. Najpierw do połowy ucięli miedziane rury spustowe, pewnie jadąc wokół kościoła jakimś dostawczym samochodem i ucinając te rury. Nie wszystkie. Naprawiliśmy uszkodzenia, zerwane elementy i braki, doczepiając plastikowe. Teraz znowu resztę miedzianych rur zerwano i skradziono oraz zaczęto wycinać niski dach przy małej zakrystii.

więcej

 Papieskie smugi, błyski i perspektywy (2011-05-02)

Podczas beatyfikacji Jana Pawła II Wielkiego 1 maja 2011 r. inaczej będą biły polskie dzwony. Inaczej będą fruwały gołębie nad wieżami kościołów. Inaczej będą klękali Polacy w kościelnych ławkach i na parafialnych posadzkach. Myślę, że ogarnie ich wokoło jakaś dostojność. Mimo wad, braków i niegodziwości przeżywać będą jakąś ponadczasowość. Przez Polskę przeleci tchnienie Ducha Świętego.

więcej

 Po co przeciw dzieciom? (2011-04-02)

Martwi nas taka statystyka: rodzi się w Polsce coraz mniej dzieci. Najmniej pośród krajów UE. Wzrasta liczba dzieci pozamałżeńskich (w ciągu ostatnich 20. lat trzykrotnie, obecnie ok. 85 tysiące rocznie na ponad 400 tysięcy urodzin). Do tego brakuje przedszkoli i żłóbków. Czyli polska sytuacja rodzinna nie jest najlepsza. Dziecko znajduje się w zagrożeniu. Nie tylko z powodu możliwości aborcji. Obserwujemy lęk przed urodzeniem dziecka i przed każdym kolejnym dzieckiem. Świadczenia na dziecko są małe. Powstają problemy wychowawcze z powodu jedynaka. I z powodów zawodowych, kiedy upycha się dziecko pod skrzydła obcej niańki lub gdy opiekę domową zajmuje się przychodząca dziewczyna.

więcej

 Słowo w poezji i słowo w Bogu (2011-01-03)

Religia potrzebuje poezji. Bo poezja jest najlepszym sposobem na wyrażanie tego, co niewyrażalne. Zarówno gazety katolickie, media katolickie i inne ośrodki katolickie nie mogą omijać poezji. Unikanie poezji jest jakimś poważniejszym błędem. Grzechem zaniedbania. Fałszywym kształtowaniem wrażliwości duchowej i złym wychowaniem religijnym. Nie tylko od niepamiętnych czasów teksty święte – sakralne - były poetyckie, a zarazem istotne i jedyne, wokół których tworzyła się atmosfera duchowości, śpiewów, tańców religijnych i postaw oraz formułowanie wartości i ich ekspresja. Dzisiaj niektórzy uważają, ze bez poezji sobie dadzą radę w Kościele i w parafii. Niestety, mylą się. Nie dadzą sobie rady.

więcej

 Z ciemności do światła, ze śmierci do życia (2010-11-03)

Jesień to niezły czas rozmyślań o tym, co będzie, co się stanie z nami. Wczesne zachody słońca. Najkrótsze dni w naszej strefie geograficznej. Ciemność, przed którą bronimy się, aby nas  nie dopadła. I próbujemy jej odebrać symbolikę strachu,  piekła i szatana. Wolimy bowiem światło. I jedziemy lub spacerujemy na cmentarze. Każdej jesieni czynimy to samo. Nawet najsłabsi duchowo i uczuciowo przypominają sobie, że gdzieś tam na jakimś cmentarzu leży ich matka, ich ojciec, jakiś krewny, znajomy, kolega. Przy drogach widzimy krzyże tych, którzy roztrzaskali się w wypadkach drogowych.

więcej

 100 „Posłańców Ducha Świętego” zamiast jesieni (2010-08-25)

Ku jesieni życia - czyli ku starości - idziemy wszyscy. Młodzi mają przed sobą jeszcze długą prostą. Natomiast starsi nie. Dokładnej daty końca życia nie znamy. Wyczekujemy. Patrzymy w okno, kiedy dla nas się ściemni. Jaka przed nami perspektywa? Obserwujemy drzwi, bo może ktoś zapuka, a my je otworzymy. Czy to już będzie otwarcie na życie wieczne? Czy już przyjmujemy postawę gotowości? I mówimy Panu Bogu: tak, tak, jestem gotowy. Albo: poczekaj, Panie Boże. Muszę nagląco dzisiaj coś załatwić, umowę podpisać, psa wyprowadzić do parku, mam bilet do teatru i chce go wykorzystać. Ożeniłem się i chcę przeżyć parę lat małżeństwa. Zostałem profesorem i mam wielu magistrantów i doktorantów na uczelni, nie mogę ich zawieść.

więcej

 Wspierać rodzinę i wychowanie (2010-06-30)

W Europie Polska najmniej wspiera finansowo rodzinę. Takie są statystyki. Polskie dzieci, które tymczasowo są z pracującymi rodzicami w Anglii, otrzymują tam znacznie więcej.  Państwo, zamiast wzmacniać polską rodzinę, wspiera i rozbudowuje swoje agendy państwowe zmniejszające autonomię i samodzielność rodziny. W każdej sytuacji trudniejszej  - z powodu biedy, nieudolności rodziców, podejrzewając przemoc na wskutek donosu jakiegoś złośliwego sąsiada albo kierując się faktycznym wyrokiem sądowym - odbiera się dzieci rodzicom.

więcej

 Koniecznie mniej państwa (2010-05-01)

Ten felieton piszę w lutym, a czytać będziesz, Czytelniku, w maju. Temat jednak nie będzie przestarzały.  Problematyka nadmiernej ingerencji państwa w rodzinę jest zawsze aktualna, nawet dramatyczna i niebezpieczna. Bo oto państwo chce być wszystkim. Tak było za czasów komunistycznych, kiedy obowiązywała zasada reżymu - totalitaryzmu politycznego, wojskowego, gospodarczego, obyczajowego, podporządkowanego marksizmowi i leninizmowi. W moich uszach wciąż słyszę hasło „Manifestu komunistycznego” (z połowy XIX w.), aby wyzwolić  robotnika od ucisku pracodawcy i m. in. wyzwolić dziecko od ucisku... rodziców.  Włada państwowa i dzisiaj stosuje tamte idee, nawet mocniej je stosuje np. wobec rodziny, bo posiada lepsze i silniejsze możliwości „technicze”. I takie prawo sobie wciąż tworzy, aby być górą nad obywatelem. W wielu wypadkach to prawo jest wątpliwe.

więcej

 Bez krzyża jest pusto (2010-02-20)

 Zastanawiam się, co mogłoby być bez krzyża?
Przede wszystkim byłyby puste ściany w szkołach. Z pięknych szyj kobiet zwisałyby łańcuszki bez końcówki lub z jakimś innym znakiem np. z rybą, która w przyszłości może być również rozpoznana jako niewłaściwa i będzie zakazana.  A jeżeli znak jest pozytywny, szlachetny i niesie ze sobą jakieś ważniejsze wartości? To co z nim zrobić? Wiadomo, że w tym felietonie chodzi mi nie o jakikolwiek znak, lecz o krzyż, który w majestacie prawa Trybunału w Strasburgu został zakwestionowany.

więcej

 Coraz mniej papieża? (2010-01-03)

Dwa razy spontanicznie wychodziliśmy - i tłumnie - z domów, bez niczyjego rozkazu, udając sie do kościołów, rozmawiając na ulicach, placach, rynkach, paląc świeczki, przeżywając  duchowe uniesienie, pierwszy raz - kiedy wieczorem 16 października 1978 r. w Rzymie wybrano Polaka kard. Karola Wojtyłę na papieża Jana Pawła II,  drugi raz - też późnym wieczorem 2 kwietnia 2005 r. , gdy papież umierał, zostawiajając za sobą spuściznę ponad 26.  lat pełnego aktywności, entuzjazmu i podziwu pontyfikatu. Jego dokumentacja to prawie 40 tomów gęstego druku formatu A4, każdy tom po 1000 stron.

więcej

 Ile katechezy przy parafiach? (2009-11-08)

 “Po wprowadzeniu katechezy do szkół de facto przestała być prowadzona w parafiach” to  - zdaniem ks. prof. Piotra Tomasika, koordynatora Biura Programowego Katechezy przy Komisji Episkopatu ds. Wychowania Katolickiego - największa słabość nauczania religii  Polsce. Ocena z r. 2009. “Potrzebne jest działanie ewangelizacyjne na terenie szkoły, ale również spotkanie we wspólnocie wiary. Taką wspólnotą wiary nie jest szkoła, lecz parafia.”

więcej

 Duch ponad literą (2009-08-31)

Pokój i dobro - zawołanie franciszkańskie - niech będzie mottem do tego felietonu, w którym chcę  dziwić się i oburzać na nadopiekuńczość państwa w Polsce. Nierozsądek wielu decyzji administracyjnych - urzędniczych czy urzędowych, sądowych, policyjnych -  dotyczących rodziny i dzieci jest tak dramatyczny, iż należy go zaszeregować do kategorii grzechów wołających o pomstę do nieba.  Raz po raz czytamy w prasie, słyszymy w radio lub widzimy w telewizji, że jest jakaś dramatyczna sprawa, zagrażająca lub konfliktowa. Słuchając tychże relacji polskich mediów mam zazwyczaj odmienną opinię: albo widzę trudniejszy kontekst całości wydarzenia, albo oczekiwałbym innego rozwiązania.  Wobec tych relacji buntuję się i jestem pełen niepokoju - jako wieloletni wychowawca, jako obserwator, obywatel, jako ksiądz.

więcej

 Anioł nad wakacjami (2009-06-30)

W XXI wieku opieka aniołów stróżów jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek. Ponieważ dzieci są w niebezpieczeństwie (nie tyle w symbolicznym przechodzeniu z białym aniołem przez mostek sfatygowany dzięki pourywanym sztachetom, lecz są zagrożone inaczej, skoro mogą być poczęte nie zawsze przez samych małżonków, lecz również w szklanej probówce i wszczepione nawet sześćdziesięcioletniej babci). Na ten temat dyskusja trwa.

więcej

 NASZE DZIECI (2009-05-02)

Ilekroć rozmawiam z rodzicami i chrzestnymi, mówię im o tym, że dzieci są wasze i  są Boże.  Daliście im ciała i życie doczesne, a Bóg daje dusze i życie wieczne. I warto tak poukładać sobie wszystko, co jest wychowaniem, aby przewijała się pomiędzy bardzo ważnymi, średnio ważnymi i błahymi sprawami ta złota nitka ponaddoczesną, która łączy ziemię z niebem, człowieka z Bogiem.

więcej

 NAWRÓCENI (2009-03-01)

Nie brakuje nawróconych. Są pośrodku nas.
Szukając argumentów na to, że Bóg nie milczy, lecz jest Słowem, które wszystko stworzyło, jest Słowem, wyrażającym prawdę w miłości, jest Słowem, które zbawia, ocala, ratuje przed nicością, które stało się Człowiekiem - Jezusem, znalazłem wśród książek taką z tytułem “Gdzie jest twój Bóg? Historie nawróceń XX wieku” Angelo Comastri.

więcej

 LOLEK (2009-01-04)

Na spotkaniach z rodzicami często przedstawiam wychowanie jako doprowadzenie swego dziecka do samodzielności życiowej (biologicznej, uczuciowej, społecznej, politycznej, duchowej i religijnej). I w zbliżaniu dziecka do Jezusa Chrystusa warto widzieć pewien idea wychowawczy zapisany w Piśmie św. Trzeba być pewnym, iż nie ma wyższego ideału, wyższych pragnień i tęsknot poza Jezusem. Jezus i Jego Ewangelia nie podlega dyskusji w klasyfikacji wszelkich ideałów i celów.

więcej

 ŻŁÓBEK NA LOTNISKU (2008-11-15)

    Wobec współczesnego barbarzyństwa, wojen i przemocy  aktualna jest wciąż wizja proroka Izajasza o przekuwaniu mieczy na lemiesze.  Nie jest naiwnością pragnienie pokoju.  Od dwóch tysięcy lat dociera do nas bożonarodzeniowy śpiew i zarazem orędzie pokoju:  “Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”(Łk 2,14). Warto zwielokrotnić wrażliwość sumienia. Trzeba wywierać wpływ na “narody wysokiej kultury”, aby uznały, że każda wojna  jest nikczemna.

więcej

 Ludzie wyjeżdżają (2008-09-01)

Coraz więcej ludzi wyjeżdża z polskich parafii do pracy za granicą (Niemcy, Francja, szczególnie Anglia, Irlandia, Szkocja, Holandia, Włochy, Hiszpania). Emigracja  nie jest od dzisiaj. Wielokrotnie Polacy emigrowali. Nawet  najwybitniejsi opuszczali nasz kraj. Np. w XIX w Mickiewicz, Słowacki, Chopin, Norwid, a po II wojnie światowej Gombrowicz, Herling-Grudzińki, Miłosz, Mrożek, Tyrmand, Polański...

więcej

 Pożegnania (2008-06-30)

Często na parafialnych schodach żegnam kogoś. Podaję mu rękę i mówię „do widzenia”. Do zobaczenia. Z Bogiem. Nie przypuszczając, że to jest ostatni raz. On lub ona siada do samochodu, z uśmiechem kiwamy do siebie. Mówię sobie: Boże, roztaczaj skrzydła swej opatrzności na tą osobą. I znowu zostaję sam.

więcej

 Co dzieje się z miłością? (2008-04-11)

Miłość jest zawsze pociągającym tematem. I niepokoi nas jej karykatura we współczesnym świecie.
Po ogłoszeniu pierwszej encykliki Benedykta XVI „Deus caritas est” zaraz odszukałem esej naukowy pelplińskiego filozofa ks. prof. Franciszka Sawickiego pod tym samym tytułem (opublikowany najpierw w r. 1948 w trzech kolejnych zeszytach „Ateneum Kapłańskiego” t. 48, wydanie II Pelplin 1982). Po prawie 60 latach jego niektóre sformułowania oraz rozróżnienia między eros i agape są podobne w papieskiej encyklice.

więcej

 Gdzież siła Kościoła? (2008-02-29)

Kościół w Polsce jest silny. Od 1980-1981 r. kapłani mogą organizować msze i inne spotkania religijne w więzieniach, szpitalach, domach poprawczych etc.  Pan Lech Wałęsa wywalczył osobiście transmisje niedzielnych mszy w radio dla chorych (od jesieni 1980).  
Począwszy od Okrągłego Stołu, po słynnych wyborach 4 czerwca 1989 powoli zanika u nas socjalizm z ludzką twarzą, z kartkami na wszystko i z pustymi półkami, a Kościół całkowicie wychodzi z tzw. milczenia, wymuszanego cenzurą, która decydowała, co można pisać, o czym i kiedy, co publikować, grać w teatrach itp.

więcej

 SCHODY (2008-01-10)

Prezentujemy dzisiaj początek nowego cyklu felietonów. Tym razem ukazujących się w "Posłańcu Ducha Świętego ".

więcej