ewangelizacja.net

Felietony > Archiwum felietonów
sobota, 25 maj 2019 roku

 Pośrodku świec i pochodni (2003-11-15)

Wielokrotnie mocowałem się nie tylko z metaforą ciemności. Wielki Post to pustynia, skały, za którymi noc i skomlące szakale. Próbowałem sobie i innym wytłumaczyć ciemne strony ludzkiej natury.

więcej

 Dostajemy baty (2003-10-30)

Z dzieciństwa pamiętam wiejskie kuźnie, w których podkuwano konie. Mój wujek Paweł miał kuźnię obok kościoła w Cekcynie. Do dziś czuję w nosie swąd przysmażanych końskich kopyt, do których najpierw spod spodu przykładano żarzące się podkowy, aby je dopasować - stąd ten specyficzny swąd.

więcej

 Sen proboszcza (2003-10-15)

Miałem sen.
Zatelefonował do mnie Pan Jezus.
Pytał się, jaka jest w Polsce pogoda. Nie wiedziałem, co odpowiedzieć.

więcej

 Dzieci, wakacje i ... (2003-09-29)

Od paru tygodni bardziej przyglądamy się dzieciom. Czujemy bezradność przy nich. I odpowiedzialność. To troska rodziców, nauczycieli, nauczycieli katechetów, księży, policjantów, dziennikarzy, twórców programów telewizyjnych...

więcej

 Piękne dni (2003-09-15)

Ileż białoczerwonych trzepotało razem z żółtymi chorągiewkami w tym roku! Przeplatał się wątek narodowo-papieski. I nadal ta złota nić papiesko-polska unosi się nad naszymi polami, lasami i łąkami. Chociaż Ojciec św. jest powszechny, mówimy, że jest nasz. Żyjemy Janem Pawłem II. Jego głos nas krzepi i entuzjazmuje. Im jest starszy, tym mocniej i lepiej odbieramy jego słowa.

więcej

 NIEBO Z KOMARAMI, ŻABAMI, RYBAMI.... (2003-08-30)

Latem nad jeziorem często wszędobylskie komary. W tym roku nieobecne. Do połowy lipca brakowało słońca. Zaledwie przez parę dni świeciło. Zimno, deszcz i lekki wiatr. Wiatr wilgotny, dokuczliwy od jeziora - podchodził pod nasze namioty i ogniska. Dziewczyny śpiewały w czasie mszy polowej i przy wieczornym ognisku:

więcej

 PIES W KOŚCIELE I INNE OBSERWACJE (2002-09-22)

Siedząc u siebie - wakacyjnie: z widokiem na plac kościelny, z widokiem na przepych i nędzę świata, z widokiem na śmierć - rozmawiam z historykiem i kolegą ks. drem Jerzym Więckowiakiem (17 VII) o odrzuceniu przez Senat projektu Wydziału Teologicznego przy Uniwersytecie Gdańskim:
- Jak to się stało? W Gdańsku? W kolebce "Solidarności"?

więcej

 Drżenie pod koniec wakacji (2002-08-28)

Tegoroczne lato dla rolnika mniej optymistyczne. Jego portfel drży. Krótko wyrosłe zboże, szybko sczerniało. I susza była kwietniowa, majowa i czerwcowa. I lipcowy chłód. Niebawem będzie ocena plonów. Tymczasem wakacje dla dzieci i młodzieży są zawsze radosne.

więcej

 ROZŚPIEWANY ŚWIĘTY IDZIE DO SZKOŁY (2002-08-10)

W tym roku śpiewaliśmy dużo o świętych zadowolonych, uśmiechniętych. O tym że święta załoga kocha Pana Boga. Że każdy może być świętym: duży, mały, chudy, gruby, taki ja i taki ty. Przy wakacyjnym ognisku wokół kilkudziesięciu namiotów czuliśmy się taką załogą. Może byliśmy trochę świeci - chwalipięci. Nie baliśmy się, bo Bóg był naszym Tatą.

więcej

 Świat jak jedna wioska, szkoła... (2002-08-05)

Co dzieje się najbliżej za oknem? Dziękuję Panu Bogu za piękny widok (5 VIII), kiedy w porannym słońcu złocisto rude wiewiórki, aż razem 4-5, z podniesionymi ogonami skaczą po krzaczastych gałęziach leszczyny w plebańskim ogrodzie. Potem telewizyjne "Ziarno" (co oglądam raz na 3, 4 miesiące) opowiada m. in. o Wąchocku, znanym powszechnie z setki kawałów.

więcej

 Miłosierdzie (2001-12-15)

Zaczyna się piękny tydzień z miłosierdziem i październikowy miesiąc z różańcem. (Różaniec stał się od kilku lat prośbą fatimską o miłosierdzie skojarzoną z objawieniami św. Faustyny Kowalskiej; szkoda, bo dawniej był także za zmarłych albo bez dodatków samodzielną modlitwą i rozważaniem najważniejszych prawd wiary; modlitwa przecież jest nie tylko prośbą, lecz przede wszystkim uwielbieniem, dziękczynieniem i przebłaganiem).

więcej

 Zdarzył nam się cud (2001-12-02)

W lipcu poprzez księgarnię internetową Mateusza kupowałem dwukrotnie dla siebie i dla przyjaciół płytę "Wołanie" Antoniny Krzysztoń, lubianej i słynnej Tośki, która przyznaje się, że podczas przygotowywania tej płyty miała wiele przeciwności i trudów, ale dzięki dobrym ludziom płyta jest.

więcej

 IM LEPIEJ, TYM GORZEJ (NIE MAMY DUSZY OBYWATELSKIEJ) (2001-11-06)

Wszystkie drogi prowadzą na cmentarze. Odwiedzamy je, modlimy się za zmarłych, za nich składamy ofiary na msze św. u swoich księży? Ile razy w roku składamy takie ofiary?

więcej

 Odwaga wiary u młodych (2001-09-19)

W parafii obserwujemy niechęć młodzieży podczas przygotowań do sakramentów. Kto martwi się o przeżywanie obecności Jezusa? Ilu zalicza sakramenty byle jak?

więcej

 Z podziwu w zdziwienie (2001-08-30)

Od dawna uczymy się przyjmowania tego, co nowe w Kościele i w świecie. Zakończony w grudniu 1965 r. Sobór Watykański II jest nieustannym pobudzeniem. Jego postulaty są dla mnie nakazem.

więcej

 Wakacje z krzyżem i podziwem (2001-06-20)

-Jedziemy autostopem! - śpiewała kiedyś Karin Stanek.

- My jedziemy ciężarowym samochodem i kilkunastoma samochodami osobowymi oraz traktorem z przyczepą barakiem.

więcej

 Wiarą i rozumem (2000-11-28)

Ważne jest to, aby szukać prawdy. Prawda nie znajduje się w upowszechnianej opinii ani w tym, czego pragnie większość. Zawsze mówiliśmy żartobliwie, że nie pieniądz, nie seks, lecz myślenie ma wielką przyszłość.

więcej

 Z Adwentowym błyskiem (2000-11-25)

W Adwencie, zanim zabłyśnie kolorowy świat sztucznych kulek, świateł, ozdób i stajenek, siadamy przy liczbach i projektach na przyszly rok.

więcej

 Umierać aby żyć (2000-04-03)

Pierwsze umieranie.

Wielki Post to wyrzekać się. Pytamy: czego nie pragnąć i nie chcieć? Z czego rezygnować? Oczywiście z grzechu i z wszystkiego, co do niego prowadzi. Jak to ująć w programie parafii?

więcej

 Bez Lenina (2000-03-10)

Po rozpadzie komunizmu radzieckiego dobrowolnie oglądamy się na Zachód. Zazdrościmy Zachodowi. I boimy się Zachodu.

więcej

 Niewierzący (2000-03-01)

"Niewierzący w parafii" to tegoroczny Dokument Episkopatu Polski. Tylko Bóg daję łaskę wiarę. My możemy zaledwie poprawiać drogę do wiary, ją czyścić i upowszechniać. Pytam: ilu niewierzących mieszka w każdej wiosce na terenie parafii?

więcej

 Świętować i przebaczać (2000-02-15)

Warszawa przeżywała "Pielgrzymkę Zaufania przez ziemię" (od 28 grudnia do 1 stycznia 2000). Warszawiacy przyjmowali młodzież z całego świata. 70 tysięcy młodych ludzi wędrowało po Warszawie , także z mojej parafii, pokazywało ważność wspólnoty, pojednania i modlitwy.

więcej

 Na zdrowie (2000-02-07)

11 lutego - Światowy Dzień Chorego. To okazja do życzeń, aby umierać zdrowo. Drzewa umierają stojąc. Proszę Boga, abym umierał stojąc. Albo siedząc w konfesjonale, gdy rozgrzeszam i leczę z ran grzechowych, bo wiem, że to nie ja, lecz Jezus rozgrzesza i leczy.

więcej

 KARNAWAŁ I CODZIENNOŚĆ ROKU ŚWIĘTEGO (2000-01-10)

Jaki będzie tegoroczny karnawał? Po Sylwestrze z fajerwerkami i sztucznymi ogniami na wielkich placach jesteśmy już wprawieni w karnawałowe szaleństwa. Chciałoby się zachować i zabawę, i świętowanie. Zabawa jako coś beztroskiego, bez granic, kultura obejmująca kolory, plastykę, przestrzeń, zapach, powietrze, muzykę, światła, ruch ciał, taniec, podskoki, wolność śmiechu i swobodna ekspresja swej osobowości.

więcej

 Szkolne oceny A B, C, D, F lub rysunki (1999-03-03)

Ludzkie podejście do dzieci w szkołach polega na tym m. in., że w klasach od I - III nie ma stopni z cyfrą, lecz ocena opisowa. Wracając ze szkolnych wywiadówek (w I semestrze) rozdyskutowani rodzice mieli błyski w oczach, a w wyobraźni pioruny.

więcej

 Ocena siebie i innych (1999-03-02)

"Moja wina" - mówimy Bogu na początku Najświętszej Eucharystii. I dodajemy: "i wam, bracia i siostry". Ze wstydem oglądamy swoje belki. Zadowoleni, że są ukryte w cieniu. Cieszymy się, że w słońcu wyraźnie widać drzazgi bliźnich! Satyrycy mówią, że teraz jest epoka belki, bo nawet prezydent jej nie usunął z swego oka.

więcej

 Ile razy do spowiedzi? (1999-03-01)

Przynajmniej raz w roku się spowiadać. Takie jest przykazanie kościelne.

więcej