ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
sobota, 25 maj 2019 roku

 PO NAWAŁNICACH I ULEWACH (2017-09-10)

Przeżyłem wiele gwałtownych wichur i ulew. Ale nigdy takiej jak tegoroczna w piątek 11 sierpnia przed godziną 23 w nocy. Zaraz po II wojnie światowej niejeden raz w ulewie i burzy ze strachem prowadziłem krowę do domu albo w czasie burzy z łąki uciekałem do jedynego domu niedaleko w polu, gdzie u starej pani babci przy woskowej gromnicy odmawialiśmy pacierze. Gdy byłem młodym księdzem, nie miałem wyobrażenia o takiej potężnej nawałnicy, jaka szalała w ten sierpniowy piątek w Borach Tucholskich.

więcej

 PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI (2017-08-13)

Kręcę film o ludobójstwie. Mieszkam w miejscu, gdzie to ludobójstwo się wydarzyło, i to nie tak dawno. W zasadzie wszyscy, z którymi się znam i przyjaźnię, wciąż odczuwają jego skutki. W tym miejscu każdy ma swoją historię – tak mówi Joanna Kos- Krauze, reżyserka, scenarzystka i producentka, współautorka m.in. Papuszy, Placu Zbawiciela i Mojego Nikifora. Przewodnicząca Związku Zawodowego Reżyserów Polskich…Przewodnicząca Sekcji Scenarzystów Polskich, członkini Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Andrzeja Munka oraz Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej etc… Obecnie kończy film fabularny „Ptaki śpiewają w Kigali” o ludobójstwie w Rwandzie.

więcej

 MY CHCEMY BOGA (2017-07-30)

Nie można ominąć przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa przed pomnikiem walczących warszawskich powstańców. I ekspresyjny pomnik, i stamtąd wychodzące silne słowa amerykańskiego prezydenta, i żołnierze amerykańskiej armii w tle stworzyły niezwykłą dramaturgię. Nie można tego zapomnieć. Mówił Trump: Ameryka kocha Polskę, Ameryka kocha Polaków.

więcej

 SZCZĘŚCIE (2017-07-16)

Pytania są coraz słabsze i niepotrzebne. Z wiekiem zamazują się. Czy w ogóle wolno pytać się siebie jeszcze - mając prawie 77 lat - czy jest dalszy sens? Czego? Jakiejś pracy? Intensywnego wchłaniania przyrody lub świeżego powietrza? Modlić się więcej? Za kogo, w jakich sprawach? Czy warto jeszcze siadać przy ognisku, wspominając tysiące dawnych ognisk w kręgu z młodzieżą?

więcej

 BIEL KOŚCIELNA (2017-07-02)

Białe niedziele w Polsce z gromadami dzieci piewszokomunijnych przy kościołach, a potem w domach, restauracjach i świetlicach wiejskich , pokazują polską obyczajowość. Tysiące pięknych i uśmiechniętych dzieci, które przeżywają bliskość z Jezusem Chrystusem. Biorą tego Jezusa za Przyjaciela. Zobowiązują się więcej modlić się, czytać Pisma św. i rozważać Słowo Jezusa, który jest Słowem Wcielonym. Jest też Pokarmem i Napojem w Najśw. Eucharystii. Od przyjęcia I Komunii dzieci mogą jeść Jezusa. Mogą przyjmować Ciało Pańskie i spełniać życzenie Jezusa. „Bierzcie i jedzcie…” Od Niego przyjmują siłę duchową, aby wznosić się ponad doczesność.

więcej

 ZJAZD RODZIN I PRZYJACIÓŁ (2017-06-18)

Zaproszony chętnie pojechałem do Gołuszyc na zjazd rodzin i przyjaciół w sobotę 20 maja. Upalny dzień. W parafii Pruszcz, gdzie na balkonie Domu Pomocy (=Dps) Społecznej o godz. 10.00 miejscowy proboszcz ks. kan. Jerzy Mroczyński odprawił mszę niedzielną z homilią (w czym nie uczestniczyłem, bo wcześniej w Grucznie pomagałem spowiadać przed uroczystością I Komunii). Kolejny XXI zjazd zorganizował dyrektor Dps pan mgr Zbigniewa Blaurok, pracownicy i mieszkańcy. Przygrywała długo ponad dwudziestoosobowa Orkiestra Dęta z OKSiR w Pruszczu (przeważnie dziewczyny) wykonując wiele utworów.

więcej

 GDZIE KATOLICKI SAMARYTANIN? (2017-06-04)

Zastanawiam się, gdzie jesteśmy jako wierzący, zajmujący się ewangelizacją świata? Jakie impulsy rozpowszechniamy? Wykluczamy się z Europy czy nie? Ile w Europie będzie dróg ideowych? Ile będzie obszarów demokratycznie różnorodnych?Ile będzie prędkości w Europie - czy tylko dwie? A może Polska zaplanuje trzecią prędkość?

więcej

 FRANCISZEK PRZECIW ZATYKANIU USZU (III) (2017-05-21)

Nawet zwykłe słowo może stwardnienie serca zmiękczyć. Ciepłe słowo. Słowo jednoczące. Słowo empatii. Słowo przyjaźni. A cóż dopiero mocne słowo Boga! Przecież jest różnica między ludzkim a Bożym słowem! Tę różnicę niwelujemy uwagą i adoracją. Bo Słowa Bożego słuchamy z podziwem, aby uniknąć tejże zatwardziałości. Nie chcemy być głusi na Jego Słowo. Nie chcemy przekształcać się w niewiernych albo co gorsza w "katolików-ateistów" - przestrzegał niedawno papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

więcej

 NASZ PAPIEŻ UKOCHANY (II) (2017-05-05)

Ubolewam nad tym, że przybywa krytyków papieża Franciszka w Polsce. Franciszek nie szczędzi krytyki kurii rzymskiej. Dwór papieski nazwał przecież trądem. Wymieniając grzechy kurii, zaliczył do nich plotkarstwo, które jest chorobą zamkniętych instytucji, wspólnot „kół wzajemnej adoracji”. Jest to choroba ludzi tchórzliwych, którzy nie mają odwagi, by mówić wprost, dlatego mówią za plecami ludzi, których zwalczają. Po każdej takiej krytyce, przybywa przeciwników Franciszka – i to wewnątrz Kościoła. Kim są wrogowie papieża z Argentyny i jakich metod się chwytają, by go zdyskredytować?

więcej

 PAPIEŻ FRANCISZEK UKOCHANY (I) (2017-04-23)

Ponoć kochany na zewnątrz, a nie lubiany wewnątrz. Ci wędrujący po obrzeżach Kościoła Franciszka uwielbiają. Tak piszą dziennikarze w wielu gazetach. I dalej opiniują tak: jest pokorny, usłużny i zarazem odważny, otwarty, szczery, bezpośredni wobec ludzi i do ludzi.Tego, o czym mówi, nawet o rzeczach trudnych, nie owija w kościelną bawełnę. Niektórzy z tych wewnątrz Kościoła - duchowni, księża i kardynałowie - prawdopodobnie mają papieża z Argentyny powyżej dziurek w nosie i powyżej uszu. Z trudem przyjmują jego autorytet. Proponowane przez papieża Argentyńczyka reformy próbują hamować. Jest to jakiś wewnętrzny grzech w Kościele.

więcej

 SAMOTNOŚĆ, LEKCEWAŻENIE, PRZEMOC (2017-04-09)

Czy jeśli starsza kobieta mieszka ze swoim synem – profesorem i ten syn wraz z synową nie pozwalają matce opuszczać pokoju, gdy przychodzą do nich goście, bo się matki wstydzą, czy to jest już przemoc? Niby krzywda jej się nie dzieje. A jednak! Ograniczanie, izolowanie, a do tego krytyka i obojętność na potrzeby drugiego człowieka to zachowania przemocowe. Najłatwiej zdegradować człowieka werbalnie, to boleść, która nie zostawia widocznych śladów (wypowiedź z gazety). To że przemoc zdarza się tylko w rodzinach patologicznych, gdzie są używki, jest podejściem stereotypowym...

więcej

 RABAN, NIE KLERYKALIZM (2017-03-26)

Lubię, gdy w myśleniu wykorzystuje się różne metafory. Bez poezji nie da się głębiej spojrzeć na wszechświat i historię, na ludzi i na ich przeżycia. Między innymi, gdy papież Benedykt XVI przechodził na emeryturę papieską, odbieraliśmy głęboko jego metaforę z krajobrazu Ewangelii o wzburzonych falach jeziora, o wichurze i o strachu apostołów, i o spaniu Jezusa w kącie łodzi. Jakby Jezusa nic wokoło nie obchodziło. Jakby w tym była połowa odpowiedzi o rezygnacji z urzędu papieskiego.


więcej

 MUSIMY SIEBIE ZREGENEROWAĆ (2017-03-12)

Przyjmując aktualność słów św. Pawła: „Uważajcie, abyście się nie pożarli” warto walczyć z podziałami [wywiad z kard. Stanisławem Dziwiszem]. W Polsce podziały wśród katolików są zbyt duże. Dziennikarze Grażyna Starzak i Marek Bartosik pytają kard. Stanisława Dziwisza, przechodzącego na emeryturę m.in. o to, z jakimi uczuciami, refleksjami, opuszcza pałac biskupów krakowskich.

więcej

 „PRAGNĘ KOŚCIOŁA UBOGIEGO” (2017-02-26)

„Papież Franciszek i abp Krajewski ruszają na pomoc bezdomnym”. Czytamy. „Papież o roztropnym podejściu władz ws. migrantów”. Przyjmujemy wskazania papieża. Dalej czytamy: „Jezus przyszedł po to, aby zniwelować dystans między człowiekiem a Bogiem”- to rozważanie poprzedza papieską modlitwę "Anioł Pański" na placu św. Piotra w Watykanie w święto Chrztu Pańskiego, w r. 2017 gdy ochrzcił 28 dzieci. "Plan Ojca" realizuje się "na drodze posłuszeństwa i solidarności z kruchym i grzesznym człowiekiem, drogą pokory i pełnej bliskości Boga wobec swoich dzieci".

więcej

 WOJNA W KAWAŁKACH (2017-02-12)

Papież Franciszek , uzywajac metafory „wojna w kawałka”, chce opisać to, co się tragicznie dzieje na naszej planecie. Każda wojna jest „szaleństwem”. A ta obecna trzecia wojna światowa toczy się prawie wszędzie. Powiedział to we wrześniu 2014 roku na cmentarzu na północy Włoch, gdzie pochowano 100 tysięcy żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.

więcej

 STARZY W KOŚCIELE (2017-01-29)

Myślę, że my starzy jeszcze jesteśmy potrzebni do całości widzenia świata. Choć wielu nas skreśla. Dzisiaj - według badań - widać pewne uprzedzenia młodych osób do starych ludzi. Wykorzystując test przymiotników - pytając młodych o określenie swoich dziadków za pomocą kilku przymiotników, otrzymujemy zazwyczaj przymiotniki z pozytywnym wydźwiękiem. Takie na ogół: „ciepły”, „opiekuńczy”, „wspierający” ... Ale gdy chodzi o słowa określające seniorów jako grupę społeczną, wyniki są zupełnie odwrotne. Wypisuje się takie przymiotniki, jak „zrzędliwy”, „człapiący”, „żądający pomocy”.

więcej

 SOLIDARNOŚĆ I MIŁOSIERDZIE (2017-01-15)

Bardzo popularna kiedyś piosenka młodzieżowa, rozpowszechniona przez Jezuitów, „Jak w uczniowskim zeszycie” , stawia pytania, co jest najważniejsze. Co prawdziwe, za co warto życie dać. Metodycznie warto o to tak pytać siebie i innych. Otóż miłosierdzie i solidarność są najważniejsze - uniwersalne idee, które pojawiły się w Polsce w XX w. i z Polski jak energia duchowa rozszerzają się na całą planetę. Wokół nich zorganizowano konferencję "Solidarność i Miłosierdzie"(dr Dariusz Karłowicz, Teologia Polityczna wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, Kolegium Europejskim Natolin, Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademią Sztuki Wojennej w College of Europe w Warszawie).

więcej

 POTRZEBA CZUŁOŚCI (2017-01-01)

Nie ma serdeczniejszego święta niż Boże Narodzenie. Okres świąteczny przeżywam radośnie i z humorem. W tym czasie przeglądam otrzymane kalendarze – misyjne, diecezjalne, regionalne, przyrodnicze, a wśród nich szczególnie liturgiczny – ten z codziennym określaniem hierarchii uroczystości, świąt i wspomnień świętych oraz innych dni liturgicznych, koloru szat w liturgii, rocznic, jubileuszy, odpustów, postów, przepisów obowiązujących w roku kościelnym. W czytaniach mszalnych obowiązuje rok A, cykl.

więcej

 WSPOMINAĆ I ŚWIĘTOWAĆ (2016-12-18)

Grudzień. Wciąż przemija cośkolwiek albo i więcej. Za nami spotkania, przyjaźnie, braterstwo, wieloraka wdzięczność i święty raban (jaki wytworzył się przed i podczas ŚDM , kiedy gościł u nas w Polsce papież Franciszek). U mnie przy drzwiach przez cały rok chorągiew ŚDM – znak dwóch milionów młodzieży z całego świata. Wtedy ujawniła się ta lepsza nasza strona: gościnność i serdeczność. Jakby schowały się te złe strony naszego społeczeństwa: szukanie wroga wokół siebie, zazdrość, złośliwość, kłótliwość, niechęć do obcych, do uchodźców. Schowały się narzekania, roszczenia i agresja.

więcej

 GALERIA AUTORSKA (2016-12-04)

Z Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy ul. Chocimska 5 korzystam dużo inspiracji intelektualnych i artystycznych. Od kilkunastu lat (Galeria istnieje już 35 lat) zapraszany odwiedzam ją kilka razy w roku - oglądając wystawy malarskie, rzeźbiarskie, słuchając poezji, prozy, dialogów scenicznych, refleksji naukowej o sztuce i kulturze. I mnie organizowali galernicy - przyjaciele kilka wieczorów autorskich.

więcej

 KRÓL WOBEC NISZCZENIA, ŚMIERCI I STAROŚCI (2016-11-20)

Pod koniec roku kościelnego koncentrujemy się wokół Jezusa Króla, który pokonał śmierć, szatana i starość. Naszym marzeniom przedstawił nową ziemię i nowe niebo. Do tego szczęścia daleko, skoro w ekologii i w edukacji martwi nas powszechne niszczenie. Papież Franciszek pisze, że nie można tylko wykorzystywać zasobów ziemi. Bo obok zaraz niszczenie i śmierci. System ekonomiczny nie powinien być nastawiony tylko i wyłącznie na wykorzystywanie zasobów naturalnych i człowieka, ale powinien promować prawdziwy rozwój – społeczny i ludzki.

więcej

 GIMNAZJUM W SERCU (2016-11-06)

Węgry nie zaczęły reformy edukacji. I w jakim miejscu na mapie edukacyjnej świata się znajdują? Polscy profesorowie i fachowcy od oświaty (począwszy od czasów Handke i Hall) poszli za koniecznymi zmianami w edukacji jak np. kraje skandynawskie. Był to rok 1999. I po kilkunastu latach widać wyniki. Początkowa niechęć zamieniła się w sukces oświatowy gimnazjum. Cieszę się, że uczeni, zajmujący się rozwojem edukacji w Polsce, twierdzą, iż reforma gimnazjów udała się. Taka jest ocena badań wielu naukowców i środowisk: tak, naprawdę udało się i polska oświata idzie ku lepszemu. Nauczyciele próbują być przewodnikami, a młodzież uczy się samodzielnie.

więcej

 WOKÓŁ SZKÓŁ I NAUCZYCIELI (2016-10-23)

We wrześniu przebywałem bliżej szkół i nauczycieli. Stąd takie reportażyki. Pelplin. 180. - lecie szkoły śpiewaczej przy katerze, dziś Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła. Przerwą w istnieniu szkoły była II wojna światowa i jej zamknięcie przez komunistów w r. 1961. Moja matura w r. 1958 - eksternistyczna przed obcą komisją wyznaczoną przez kuratora Doranta w Gdańsku, który złośliwie wróżył, że tylko 6. zda maturę, a zdało 24. uczniów.

więcej

 WSPOMNIENIA I MELODIE (2016-10-09)

Sosny i świerki nie zrzucają jesienią swoich igieł. Na Roztoczu spacerujemy wśród drzew potężnych, pamiętających ostatnie 100 i 200 lat. Pomiędzy nimi drewniane kapliczki i drogi krzyżowe, które zamieniają się dalej w deptak, prowadzący stromo ku kapliczce na wodzie, nad Szumem, skąd drewniany pomost prowadzi w górę w las aż do źródełka Boża Łezka. Mieszkam w jednym ze stylowo pięknych domków drewnianych (razem z przyjacielem Janeczkiem z Tczewa, pochodzącym stąd).

więcej

 BIESIADY LITERACKIE (2016-09-25)

Na emeryturze kapłańskiej (po 75. roku życia) nie mam samodzielności kościelnej. Jakieś miejsce trzeba sobie znaleźć albo biskup wskaże. Gdzieś trzeba mieszkać. Ewentualnie jakiś adres trzeba też mieć. I konto w banku trzeba mieć, aby tam przychodziła co miesiąc emerytura. I jakiś internet warto mieć, aby tam przeglądać świat, całość i możliwy przekrój zdarzeń, wojen, przepływ idei, myśli, wartości i nadziei.

więcej

 WIEŚ TRACI DUŻO (2016-09-11)

Kto nie ma, zabiorą mu to, co jeszcze ma. Zmniejsza się liczba dzieci na polskiej wsi. Z tego nie powinno się wyprowadzać wniosków o kolejnych likwidacjach czego na wsi. Wsi zabiera się dużo. Przed II wojną światową zbudowano wiele wiejskich i małych szkół. Były to jeszcze trzy i czteroklasowe szkoły do początków lat 90. XX w. Pamiętamy stopniową likwidację małych szkół w Polsce, w których katechetki uczyły religii. Nie był to pomysł dobry. Bez tychże szkół marniały i marnieją polskie wsie. Teraz dzieciństwo zamieniono na jeżdżenie do szkoły i ze szkoły.

więcej

 BEZ KOGOŚ I BEZ CZEGOŚ (2016-08-28)

Gdy ludzie odchodzą, tracimy kogoś bliskiego lub ważnego. Nie zapominajmy ich kochać, bo szybko odchodzą, jak pisał ks. Jan Twardowski. I żal pozostaje. I jakże trudno policzyć, ilu już odeszło z naszego grona. Ja pochowałem już rodziców Feliksa i Cecylię, szwagra Kazimierza, i bratową Zofię, a ostatnio przed ponad rokiem siostrę Zdzisławę. I uczestniczyłem w 12. pogrzebach kolegów księży (z naszego rocznika pozostało nas jeszcze 14., święconych było 26.).

więcej

 PO PIELGRZYMCE (2016-08-14)

Dużo się dzieje w świecie. Zło pomieszane z dobrem. Zamachy, strzały w przypadkowych bliźnich, wojny, uciekinierzy z terenów gdzie wojny...
I w tym papież Franciszek, który był w Polsce i zostawił siebie.
I jak znajduje się Kościół z papieżem, i z jego modlitwą, jego wytrwałym pokazywaniem człowiekowi wartości i celów. I Jezus uwielbiany i poniżany. I częste wytykanie przez złośliwych ludzi, najczęściej młodych, że nie Kościół, że Kościoła mają dosyć, bo, bo...inkwizycja, bo wyprawy krzyżowe, bo spaleni na stosach...

więcej

 WROTA WYOBRAŹNI (2016-07-31)

Bez wyobraźni nie ma twórczości ani innowacyjności, nie ma rozwoju kultury. Dlatego ważna jest poezja, która rysuje obszary wyobraźni, do tego kształtuje język i jego pojemność. 16 czerwca 2016 zaproszono nas na „Wrotach wyobraźni”, do nowej i wspaniałej Głównej Biblioteki Uniwersyteckiej UKW w Bydgoszczy...

więcej

 PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI MŁODZIEŻY (2016-07-17)

"Wkurza mnie ciągłe wyliczanie, ile nas, wszystkich Polaków, kosztowały będą Światowe Dni Młodzieży (...). Warto wiedzieć, ile co będzie kosztowało, jeżeli nie są to sumy groszowe. Mam jednak najgłębsze przekonanie, że impreza opłaci się nam, choćby kosztowała miliard" (w felietonie Jana Turnaua). Tego co duchowe, nie wolno pomniejszać. Wakacje są przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. I mają charakter duchowy. Jak powietrze.

więcej

 BLISKOŚĆ PRZY MŁYNIE (2016-07-03)

Uczestnicząc w Europejskich Dniach Młynów 3 i 4 czerwca 2016 siedzę sobie razem z innymi akurat przy Starym Młynie z r. 1888 w Grucznie. Próbuję zrozumieć kultura bliskości, o której mówi papież Franciszek. Wokół nas i rozległa dolina, i strome zbocza skarpy wiślanej wraz z zielonym wzniesienie Góry św. Jana lub bardziej z kociewska - Świętej Jony.

więcej

 POEZJA MAŁEJ OJCZYZNY (2016-06-19)

2 - 3 czerwca 2016 podczas XXI Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie, który prowadził prof. Bogdan Wiśniewski, zapachniał nam Pasierbowski nastrój małej ojczyzny. Ks. prof. Janusz St. Pasierb (1929 - 1993) lubił wracać do swej małej ojczyzny Żarnowca, Pelplina, Kociewia. Najbardziej umiłował wielką gotycką katedrę w Pelplinie. Nieraz przez okno przyglądał się pelplińskim drzewom, liściom, słuchając ptaków. I te jego odczucia, przeżycia powracały w ustach około stu uczestników biorących udział w dwudniowym Festiwalu Poetyckim im. ks. prof. Janusza St.Pasierba w Pelplinie.

więcej

 ROZPOCZYNAJĄC 53. ROK W KAPŁAŃSTWIE (2016-06-05)

Ponoć nie jestem byle kim, więc nie mogę żyć byle jak. Ale starość wprowadza w bylejakość, niestety. Czy z latami rośnie samoświadomość i dorosłość? Gdy ręce zaczynają się trząść? A jak rozum się trzęsie przy próbie ogarnięcia jeszcze całości świata i Polski? Dziecinności, rutyny, infantylizmu, banalności trzeba się wystrzegać. Bo osłabiają przekaz wartości. Jakże kłopotliwa jest dziecinność mózgu i rozumu. Poziom bajek nie wystarcza. Dorosły potrzebuje także Dostojewskiego, Camusa, Eliota czy naszego Herberta i Myśliwskiego. A poziom rutyny to kręcenie się w kółko,repertuar nudnych pytań i nudnych odpowiedzi.

więcej

 MIĘDZY KOŚCIOŁEM, PRZEDSZKOLEM A WARSZTATEM ARTYSTYCZNYM (2016-05-15)

Wydawało się, że powoli starzejąc się będę zamierał. Jak sosna pozbawiona szyszek. Jak pustynia, której piasek zasypuje ostatnie spłowiałe źdźbła. Tymczasem nie, bo idzie ze mną niespodzianka. Będą emocje, jakiś stres, napięcia umysłu i ciała - adrenalina. Na tym polegała tajemnica organizowania przeze mnie kilkunastodniowych obozowisk namiotowych i potem biwaków. Zawsze mówiłem, że szkoda czasu i autokaru dla mniej niż 30 - 40 osób. Odpowiadała mi wioska namiotów z dużą kuchnią, z dużym namiotem wojskowym...

więcej

 DALSZE WARCZENIE NA FRANCISZKA (2016-05-08)

Trzydniowe uroczystości w Gnieźnie i Poznaniu w dniach 15 - 17 kwietnia 2016 były odnowieniem przyrzeczeń chrztu Mieszka I i Polski. Wspaniałe celebry liturgiczne i mądre przemówienia. I historia. I wspomnienia, w których próbowano odtwarzać konflikt państwa z Kościołem podczas obchodów 1000 lecia, co pamiętam jako młody ksiądz przebywając w drugiej (w Nieżywięciu), a potem w trzeciej parafii. (w Gniewie). Wtedy w kazaniach broniliśmy orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z grudnia 1965 r. na zakończenie II Soboru Watykańskiego. Jeżeli kiedykolwiek można było odczytać politycznie moje wypowiedzi, to wtedy. Wyjaśnialiśmy przebaczenie jako najważniejszą ideę chrześcijańską pochodzącą od Jezusa Chrystusa.

więcej

 TEGO NIE OSIĄGNĄŁ NIKT (2016-04-24)

Tego dnia miał umrzeć, a zyskał życie wieczne. Nikt Go ostatecznie nie zniszczył. Różne prądy myślowe i rewolucje próbowały zacząć swoją epokę. Bez Chrystusa. Mimo że i dzisiaj jesteśmy poddawani manipulacji... Nie udaje się nikomu wykorzenić Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Twarde drzewo krzyża stoi w wielu miejscach naszej planety.

więcej

 DARMOWO I BEZINTERESOWNIE (2016-04-10)

Nie rozumiemy papieskiej darmowości i bezinteresowności w miłosierdziu. Ci, którzy powołują się na tradycję Kościoła, pewnie i ci z opcji tzw. prawdziwych katolików, mają problem ze zrozumieniem naszego ukochanego papieża Franciszka - pisze Piotr Żyłka (DEON.pl). Próbują "nakręcać" jakiś antypapieski ruch. Są wśród nich i nasi dziennikarze. Ci bardziej radykalni, którzy widzą źdźbło u bliźniego, ukrywając swoje belki, lubią kamienie rzucać nie tylko na cudzołożnice. Nie lubą zmian w Kościele.

więcej

 BEZ KRZYŻA PUSTO (2016-03-27)

Zastanawiam się, co mogłoby być zamiast lub bez krzyża? Kiedyś były portrety liderów marksizmu i materializmu oraz rewolucjonistów, Było to żałosne. Idea walki klas to żaden pozytywny motor postępu. Trójki murarskie (w „Człowieku z marmuru „ Andrzeja Wajdy) i podgrzana cegła, która popaliła ręce Birkuta, robotnika nie czującego w tym protestu przeciw systemowi.

więcej

 MIłOSIERDZIE DUSZY i CIAŁA (2016-03-13)

Nikt nie jest tak stary,aby nie mógł się jeszcze czegoś nowego nauczyć (Ajschylos). Samouczenie jet cenne. Więc uczę się, powtarzam wiersze, które znałem na pamięć. I piosenki stare, I ciekawsze kazania. Będę je miał w plecaku podróżnym, gdyby mnie ktoś zaprosił z kazaniem lub rekolekcjami... W obecnym czasie papież Franciszek skupia nas wokół rozpowszechniania miłosierdzia. ... I w tym kierunku ćwiczę myślenie. I czuję, że miłosierdzie konstruuje mocniej moje człowieczeństwo.

więcej

 STARY ZEPSUTY CZŁOWIEK (2016-02-28)

Domy starców gromadzą ogromną ilość tych, którzy są niemal anonimowi. Relacje z rodziną zanikają. Personel nie jest w stanie poznać starców i nawiązać z nimi jakichkolwiek relacji. To bardzo smutna sytuacja... W parafii stara wdowa skarży się, że ma troje dzieci, ale bez kontaktów z nimi. Nawet nie dzwonią. Są za granicą.

więcej

 WYCHOWANIE Z PATRONEM (2016-02-14)

Szybko skończył się karnawał. Beztroskę wymieniam na wysiłek i skupienie. Tradycyjnie próbę sformułować jakieś postanowienia. Przyglądam się sobie, rozpoznaję wady i zalety. Szukam inspiracji i pobudzenia we właściwym kierunku. Nasi patroni nieźle nam wskazują cele, do jakich moglibyśmy dążyć. Wybieramy środki do zastosowania. Mój św. Franciszek z Asyżu to bardzo mocny patron.

więcej

 NOWOŚĆ W ODWADZE I POKORZE (2016-01-31)

Spróbujmy widzieć ewangelizacyjne papieskie zachęty do odwagi i pokory w obszarze Polski. Polski katolicyzm cechuje znacząca stabilność (według najnowszych analiz Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego). Jest to katolicyzm odważny i pokorny. Mniej więcej od 7. lat ok. 40 proc. Polaków uczestniczy regularnie w niedzielnej Eucharystii i ok. 16 proc. przyjmuje Komunię świętą. Ponoć to efekt m.in. aktywnego duszpasterstwa parafialnego.

więcej

 ZA LIDEREM PAPIEŻEM (2016-01-17)

Niezwykły nowy rok 2016 z jubileuszami i Światowymi Dniami Młodzieży. I przed nami kolejne 12 miesięcy - jak pisze Maciej Grześkowiak rzecznik PESY w Bydgoszczy, budującej nowoczesne pojazdy szynowe: - Jaki będzie kolejny rok, a jacy my będziemy w nowym roku, dla siebie nawzajem, zwłaszcza w wymiarze społecznym, w naszej wspólnocie - miasta, regionu i Polski... Piszę, że wracają słowa jednego z Mistrzów świętości w codziennym życiu ...

więcej

 WYKRACZAĆ POZA SPRAWIEDLIWOŚĆ (2016-01-03)

"Miłosierdzie nie jest łatwym imperatywem. Bo idea Roku Miłosierdzia, który będzie trwał do 25 listopada 2016 r.: wykraczać poza sprawiedliwość. Bo taka jest miłość, która nie zna granic. Mówi papież Franciszek. Teraz jest czas, „aby odkryć obecność Boga i Jego ojcowską czułą troskę”. „Nie wolno ulegać nam smutkowi, pomimo wielu niepokojów czy form przemocy raniących ludzkość”. Nigdy dosyć tej refleksji nad miłosierdziem, które świadczy o wszechmocy Boga.

więcej

 PAPIESKIE NADZIEJE  (2015-12-20)

Rozglądamy się za nowym klimatem i nową ekologią, za radosną nadzieją, za nową ewangelizacją, za nowym wskazaniami... Ileż świeżości z afrykańskiej pielgrzymki przywiózł do Europy papież Franciszek. Dziennikarzom odważnie odpowiadał między innymi o islamie i o sprawach ekologii. Wizyta papieska w slumsach Kangemi to pokazanie dramatycznego braku dostępu do czystej wody i apel aby położyć kres niesprawiedliwości.

więcej

 JUBILEUSZE (2015-12-06)

Dwa ważne jubileusze przed nami. W roku 2016 mija 1050 lat od chrztu Mieszka I. Będziemy cieszyć się wiarą w Jezusa. I wspaniałą historią, począwszy od czasów postawienie pierwszego krzyża na polskiej ziemi. Wraz z przybywaniem do nas duchownych zaczęła się kultura łacińska - chrześcijańska. Będziemy podziwiać kalendarz wokół tajemnic Jezusa i Jego Matki Maryi. I obyczaj chrześcijański i świętowanie w rodzinach, i motywy religijne w literaturze, i sztuce. W roku 1966 podczas obchodów tysiąclecia chrztu Polski jako młody ksiądz z przerażeniem przeżywałem paskudne ataki partyjnych i komunistów na nas...

więcej

 ŚMIERĆ (2015-11-22)

Co nas czeka? Jeszcze nadal życie, a potem śmierć. Konkretnie: najpierw radosne rozdawanie tego, co posiadam. Dobry pomysł. Chociaż idzie ten pomysł wolniej niż myślałem. Dlaczego? Ponieważ starych ludzi się już mniej odwiedza, bo i po co. Mają może słabo w głowie. Nie znają się na współczesności. Z konieczności mają inny adres, inny numer telefonu. Co stary człowiek może dać? Za bardzo przypomina śmierć. Bo tak realnie jest. Pewnie nikogo nie omija ta świadomość: ten strach przed śmiercią.

więcej

 UMIERANIE (2015-11-08)

O tej porze stajemy się bardziej filozofami. Czujemy wewnętrznie, że wszystko przemija. Podliczamy, co bezpowrotnie nie wróci. Co roku ta sama jesień, przed nami rozległe pejzaże obnażonych drzew liściastych i gołych pagórków tracących zieleń. I dni krótsze. I deszczowe kapuśniaki. Albo i ulewy. I pierwsze mrozy oraz mgły. Sprawdzamy szczelność okien. I wymieniamy opony. Często złota perspektywa żółcieni cieszy oko artysty. W listopadzie cmentarze zawsze są udekorowane kwiatami i zniczami, z których wieczorami unosi siłę cudowna łuna świateł.

więcej

 EMERYT, SINGEL I... (2015-10-25)

Kapłan jest singlem. Oto taki ja. Poderwałem się i odpowiedziałem na Jezusowe zaproszenie „Pójdź za mną”. Duchowo nie jestem sam, wciąż próbuję przekraczać teraźniejszość ku Temu, który jest, był i będzie, przyjmując celibat - żywot bez kobiety i bez dzieci. Taką drogą - chyba dziwną i ciekawą - podążam przez doliny i pustynie razem z innymi entuzjastami Mistrza Jezusa z Nazaretu. Znoszę groźby niechętnych. Martwię się tym, jak wielu wokół lekceważy wartości i te ideały nie z tej ziemi.

więcej

 STAROŚĆ Z PROSTOTĄ I PRZEJRZYSTOŚCIĄ (2015-10-11)

Starzy ludzie istnieją i ich liczba nie zmniejsza się, lecz powiększa. Lepiej być starym niż martwym (powiedzenie słynnej Bardot). W każdej formie napastliwości wobec starych ludzi jest echo komunistycznej i sztandarowej „walki klas” . Także w organizowanym sprzeciwie i niechęci wobec uchodźców widać komunistyczne echo. Dawniej, ok. 35 lat temu przychodził do mnie esBEK, a ja - posiadając wybór myśli i tekstów o oświacie i wychowaniu Lenina - próbowałem mu czytać fragmenty m.in. takie, że „walka z religią to abc komunizmu”

więcej

 EMERYT Z WYOBRAŹNIĄ  (2015-09-27)

Przypuszczam i ufam, że nie zaniknie szczera, prosta i czuła postawa wobec emerytów, którym będzie wolno żyć. Chodzi o takie spokojne życie aż do naturalnej śmierci. Bez wykorzeniania ich i posyłania w niebyt. Chociaż pewnie niejeden starzec (emeryt) będzie dziwakiem i oryginałem na chwiejnych nogach. Ostatecznie starość nie jest brzydka. Lata emeryta (czy seniora?) fizycznie go ograniczają, ale nie intelektualnie. Wyobraźnia przecież pracuje niezależnie od wieku i wymyśla, jak lepiej narysować, napisać syntezę świata i życia oraz sens wszystkiego. Wraca starość - wyczytana w literaturze, widziana w malarstwie.

więcej

 EMERYCI (2015-09-13)

Emeryt to brzmi dumnie. Jego sytuacja nie jest w pełni rozpoznana w polskim społeczeństwie. Liczba emerytów gwałtownie rośnie i przekroczyła 5 milionów obywateli. Do tego dodać rencistów. To będzie razem ponad 7 milionów. To utrudnia państwu prowadzenie polityki społecznej (alarmuje „Rzeczpospolita”). Na 100 pracujących liczba emerytów wzrośnie niebawem z 28 do 52. Ostatnie - wg GUS - podniesienie wieku emerytalnego w Polsce na krótko zmniejszy trudności. Obecnie trwa dyskusja w wieku środowiskach i sprzeciw wobec decyzji podniesionego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Przewiduje się na przyszłość z powodu wypłacanych emerytur zagrożenie polskich finansów.

więcej

 KONIEC WAKACJI I PROBOSZCZOWANIA (2015-08-30)

Oto wreszcie ostatnie proboszczowskie wakacje, oczywiście bez wakacji i bez żadnych urlopów od 17 lat. Na małych parafiach z reguły nigdy urlopy księży nie mogą być zrealizowane. Przynajmniej sto takich parafii jest w diecezji pelplińskiej. A może i więcej. Niech by 100 kapłanów z tych małych parafii mogło choćby 2 tygodnie urlopu przeżyć. Jest to 100 razy 14 dni, co daje 1400 dni. Do realizacji takiego projektu potrzeba by co najmniej stu księży w zamian lub więcej albo inaczej należałoby w 5. parafiach z jednym księdzem skrócić duszpasterstwo tylko do niedziel. Jaki sens, gdy księża odprawiają w swoich parafiach nadmiernie więcej mszy niż jedną mszę codziennie, gdy tymczasem są potrzebni gdzie indziej i mogliby tę drugą i trzecią mszę odprawić zastępując w sąsiedztwie księdza na urlopie. Warto pomyśleć.

więcej

 W ULEWIE Z MYŚLAMI PAPIEŻA FRANCISZKA (2015-08-16)

Tego lata dwie gwałtowne ulewy przeżyłem w lipcu. Przebywając w miejscu wieloletnich obozowisk namiotowych w Borach Tucholskich, podczas mszy polowej, kiedy na szczęście las chronił nas przed równoczesną wichurą, nie pozwalając na zapadnięcie się większego namiotu nad miejscem celebry liturgicznej. Trwaliśmy razem, lało gwałtownie, woda wchodziła coraz głębiej w sandały, spływając po plecach. Mówienie homilii wypadło w środku ulewy.

więcej

 NAD MORZEM I NAD JEZIOREM (2015-08-02)

Przed emeryturą to ostatnie dreptanie z większą grupą młodzieży po plaży w Dębkach. Ostatnie fale morskie, pod które szedłem wspierany dyrektorem gimnazjum i chłopcami z naszej grupy. Sam nie dałbym rady, tak wielkie bałwany na pewno wywróciłyby mnie i miałbym kłopot z postawieniem siebie w pozycji pionowej. Bo pod koniec życia nazbierałem ponad 100 kg. Te ostatnie dni proboszcza są trudne, niepewne, chwiejne. Jednak z refleksją, nadzieją i optymizmem. Przełożeni chyba mają kłopot z każdym emerytem. Co z nim zrobić?

więcej

 TU I TAM PODCZAS WAKACJI (2015-07-19)

Podczas wakacji próbujemy gdzieś wyjechać. Odwiedzamy stare i nowe miejsca. W środę 8 lipca po raz któryś już z emerytami Klubu Symeona i Anny i innymi - 51 osób - pojechaliśmy do Lichenia - zwiedzając sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, uczestnicząc we mszy św. o godz. 12.00 w bazylice w koncelebrze 6 .księży (chyba też i z seniorem ks. Eugeniuszem Makulskim siedzącym niżej w wózki inwalidzkim, pomysłodawcą i budowniczym rozwijającego się tego sanktuarium razem z unikatową olbrzymią bazyliką). Jedząc smaczny obiad w szybkiej jadłodajni niedaleko Golgoty. Dłużej zatrzymałem się w starym kościele św. Doroty...

więcej

 KREACJA NIE TYLKO WAKACYJNA (2015-07-05)

W Wigilię Narodzenia św. Jana Chrzciciela po mszy z poświęconymi wiankami pojechaliśmy nad Wisłę (3 km), gdzie mogliśmy wrzucać je do rzeki, aby płynęły. To moja metoda flisaków. Wrzucać kloce. Rzeka nie powinna płynąć pusto. Niech rzeka pracuje. Niech zarabia. Niech produkuje. Taką metodę stosuję wobec młodzieży. W ich rzekę wrzucam kloce. Nie do mnie należy, co z tego będzie. Moim zadaniem jest, aby ich rzeka nie płynęła pusto.

więcej

 STAROŚĆ - PODRÓŻ Z BILETEM W JEDNĄ STRONĘ (2015-06-21)

W młodości różne klasztory przyjmowały na rekolekcje lub na medytacyjny pobyt, czasem bardziej turystyczno-kulturalny. Zawsze interesowałem się teatrem, uważając go za syntezę literatury, słowa, scenografii, muzyki, rozmowy między aktorami na ważny temat, niekiedy w konwencji humorystycznej. Dlatego wielokrotnie mieszkałem w Krakowie na ul Reformackiej 4 albo w Warszawie na Senatorskiej (lub w Romie). W Krakowie Klasztor św. Kazimierza jest dzisiaj Domem Głównym Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych. Tam mogłem odprawić mszę, najeść się i spać. Cały dzień wędrując po kościołach i muzeach, a wieczorem w teatrach

więcej

 STAROŚĆ NIE JEST CHOROBĄ  (2015-06-07)

Podczas zjazdu absolwentów Colllegium Marianum w Pelplinie 9. maja odwiedziliśmy groby swoich profesorów. Ks. kan. Andrzej Szopiński (obecnie dyrektor ekonomiczny diecezji pelplińskiej, poprzednio dyrektor Collegium) poprowadził modlitwy za zmarłych, a my potem rozmawialiśmy przy poszczególnych grobach, wspominając niektóre sympatyczne zdarzenia i nasze uczniowskie przeżycia. Cóż to była za młodość!

więcej

 STAROŚĆ TAKŻE KSIĘDZA (2015-05-24)

Nie daj, Boże, abyśmy stroili się w figury pychy lub arogancji, dzięki którym niejeden polityk zagalopował się i zatracił poczucie rzeczywistości. I teraz musi przyjąć swoją przegraną. Skłonność do zarozumiałości prowadzi do pierwszego grzechu wśród grzechów głównych, który warto i trzeba w sobie osłabić i zamienić w dobroduszność i życzliwość wobec drugiej osoby. Nie stawać wyżej niż schody pozwalają. Nie wywyższać się.

więcej

 WOKÓŁ ENTUZJAZMU d. c. opowieści (2015-05-10)

Arcbp Hoser mówi, że zdradziliśmy Jana Pawła II. Kto zdradził, ten zdradził. My nie. Zachowując nieśmiałość i ograniczone możliwości podążaliśmy tym samym tropem, jakim szedł ksiądz Karol Wojtyła, artysta, aktor, poeta, dramaturg, biskup. kardynał, papież. Próbowaliśmy się organizować. Obok pierwszoplanowej Eucharystii...

więcej

 WOKÓŁ PAPIEŻA JANA PAWŁA II (2015-04-26)

U nas częściej dodajemy św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę w modlitwie eucharystycznej. Podtrzymujemy wspomnienia. Jeździliśmy do Rzymu i na spotkania z papieżem podczas jego polskich pielgrzymek. Bardzo wbiła mi się w serce i rozum pierwsza pielgrzymka, kiedy z ponad stu studentami pociągiem pojechałem z Bydgoszczy do Gniezna, gdzie potrójnie uczestniczyliśmy w bliskości z papieżem Janem Pawłem II: podczas ulicznego przejazdu, w czasie uroczystej mszy św. przed katedrą i potem pod wieczór, gdy z balkonu rezydencji prymasowskiej długo papież rozmawiał, śpiewał, żartował i baraszkował z młodzieżą w obecności prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego i innych biskupów.

więcej

 PRZECIW SAMOTNOŚCI d.c. (2015-04-12)

Nie można lekceważyć obszarów samotności, obojętności i wykluczenia w parafii. To bardzo poważny temat do analizy i rozwiązywania. Szukamy pomysłodawców naprawy. Mamy dwóch wielkich. Najpierw wysiłek polskiej oazy rodzin Kościoła Domowego ks. Franciszka Blachnickiego, która została dołączona do młodzieżowych struktur (dzięki siostrze Jadwidze Skudro, importującą z Francji tę formację rodzin). To bezcenny dorobek. A w latach 70. tych XX w. przychodzi do Polski. Obecna licznymi wspólnotami na świecie (także w Polsce).

więcej

 WOKÓŁ KRYZYSU c.d.opowieści (2015-03-29)

Kryzys rozwala organizację parafii i hałasuje reklamą. Niszczy mnie, ciebie i Kościół. Np. brak prądu (5. marca od południa do wieczora wyłączano i włączano ponad 20 razy. Pogoda piękne, słoneczna, bez wichury, okoliczności sprzyjające. A tu Dzieci wesołe i nastawione optymistycznie do świata (akurat teraz wyjątkowo jest w naszym domu katechetycznym oddział przedszkola dla 27 dzieci). A mnie szlak trafia...

więcej

 Więcej światła!  (2015-03-15)

Jedna z ocen: za mało aktywności w polskim społeczeństwie. W naszym Kościele Rzymskokatolickim podobnie. Jesteśmy porównywani lub nie do śpiących apostołów, do których przychodzi Jezus i mówi: jednej godziny nie mogliście czuwać ze mną? Inna ocena: łatwo aktywizujemy się przeciwko komuś lub innym. Nasze protesty są w sytuacji poszukowania i znajdowania przeciwnika, którego warto skarcić i mu się przeciwstawić. Bo to nasz wróg. Bo niszczy kulturę narodową.

więcej

 WILCZKI d.c opowieści (2015-03-01)

Masowy katolicyzm w Polsce potrzebuje liderów, animatorów, grup, wspólnot. Są bowiem konieczne drożdże, aby powierzchnia (powierzchowność) się ruszała i rosła. Dotychczas najbardziej podstawową i wydajną była i jest jest rodzina. Ale rodziny jest coraz mniej i jej „drożdży”mniej. Dawniej rodzina była (szczególnie na wsi) wielopokoleniowa (rodzice, dzieci babcia, dziadek, jakaś ciocia, jakiś trochę ułomny mężczyzyna, krewny). Czego nie nauczyła matka, tego uczyła babcia.

więcej

 KATECHETKI c.d. opowieści  (2015-02-15)

Wciąż są potrzebne nowe miejsca i osoby do uczenia religii. Szkoda że skasowano jedno miejsce przy parafii. Wtedy przestał istnieć etat katechetki przy parafii. We wspomnieniach pozostały pierwsze katechetki. które razem z księżmi realizowały dwie godziny tygodniowo z każdą klasą i grupą. Wspominam brata Andrzeja, jak razem robiliśmy w szopie drugą salkę, aby poszerzyć warunki do nauczania religii.

więcej

 AA c. d. opowieści  (2015-02-01)

Najnowsze przeżycie. Ciężko chorą moją siostrę (udar) przywiezioną do szpitala w Świeciu na odział neurologii odwiedzają synowie i najbliżsi. Chora bez żadnego kontaktu. Czuwamy trochę na zmianę przy łóżku. Wracamy do mnie, do Gruczna, bo najbliżej. 11 osób plus mój przyjaciel z Holandii Chris. Wielu będzie nocować. Jest godz. 18.30. Nie jest nam wesoło. Przy kościele jeszcze radosne podświetlenie bożonarodzeniowe i na drzewie wysoko chmura świątecznych roziskrzonych gwiazdek. Kilka samochodów. I wtedy przychodzi pijany.

więcej

 OPOWIEŚĆ O PARAFII (X) (2015-01-18)

Działalność charytatywna w naszej parafii to m. in. holenderskie dary począwszy od r. 1982 (wcześniej była także pomoc amerykańska w postaci serów, mleka, ryżu, mąki z centrali diecezjalnej). Holendrzy przywozili nieomalże wszystko. Nadzwyczajnym ich pomysłem były duże paczki imienne dla biednych, rodzin wielodzietnych, chorych i ludzi specjalnej troski. W tych dużych paczkach imiennych były adresy rodzin holenderskich po to, aby polskie rodziny z nimi nawiązały kontakt i potem indywidualnie zgłaszały potrzeby wg rozmiarów butów i odzieży itp.

więcej

 OPOWIEŚĆ O PARAFII (IX) (2015-01-04)

"Największą przygodą w moim kapłaństwie stały się transporty - dary holenderskie, przywożone najpierw cztery razy w roku, począwszy od r. 1982 w stanie wojennym, potem trzy razy i wreszcie dwa razy, prawie aż do końca jubileuszowego roku 20000. Każdy transport to dwa, trzy kontenery, najwięcej za jednym razem przyjechało 7 tirów kontenerów. Często za tirami jechało jeszcze 6 samochodów z przyczepami. Kto chciał się z transportem darów wybrać do Polski turystycznie, musiał holować mniejszą lub większą przyczepkę z darami. Był potrzebny...

więcej

 OPOWIEŚĆ O PARAFII (VIII) (2014-12-21)

Obok tworzenia wspólnoty w nauczaniu i liturgii caritas jest trzecim otwarciem się na drugiego człowieka. Uwzględniamy bliźniego, udzielamy pomocy. Nieustannie coś dajemy. Zawsze przychodzi biskup św. Mikołaj i dzieciom rozdaje czekolady. Przed świętamy prosimy, aby wrażliwi chcieli przynieść dary dla potrzebujących i położyli przy chrzcielnicy. Przynoszą. Mogliby przynieść więcej. Jednak jest tego tyle, iż kilka rodzin możemy obdarować.

więcej

 OPOWIEŚĆ O PARAFII (VII) (2014-12-07)

Wróciłem z rekolekcji kapłańskich u oo. Werbistów w Laskowicach, które prowadził o. Jan Wróblewski. Dobry rekolekcjonista, dobra atmosfera wewnątrz domu, dobre jedzenie. Dobrze przebywać razem ze współbraćmi. Byliśmy szczęśliwi. Brewiarz, inne modlitwy, adoracja, centralna Eucharystii, spowiedzi, trochę żartów i plotek przy jedzeniu, dominowała nasza troska o Kościół i o przyszłość Kościoła w Polsce.

więcej

 OPOWIEŚĆ O PARAFII (VI) (2014-11-23)

Kierowanie parafią, zwłaszcza w w obecnym - opóźniającym się czasie posoborowym, w świetle kamer i wszędobylskich informacji - nie jest łatwe. Wielokrotnie przeżywałem sprzeciw i niechęć do mnie, do parafii, szerzej do Kościoła. Zdarzał się sprzeciw polityczny, artystyczny, najczęściej liturgiczny i parafialny. Opiszę tu tylko kilka sytuacji. Do Gruczna przyjechałem jako nowy proboszcz z grupą 30 studentów. Oni z meblowego samochodu zwalali mój niewielki dobytek, wersalkę i mnóstwo książek oraz namioty, sprzęt obozowy i swoje wakacyjne plecaki ze śpiworami. W tym czasie ja wziąłem kosę i ścinałem trawę, pokrzywy i osty za chlewem, przygotowując teren na namiotowe obozowisko.

więcej

 OPOWIEŚĆ O PARAFII (V) (2014-11-09)

Parafia koncentruje się wokół Eucharystii. Ciągle ten sam wysiłek lepszego zorganizowania tejże Eucharystii i jej wykonania. Dzwon woła, w niedziele i święta dwa dzwony (punktualnie, automat podłączony do europejskiego radia we Frankfurcie n. M.). Jest pan organista, więc zawsze jest msza jakoś uroczysta z organami i przynajmniej jego śpiewem, jeżeli w dni powszednie zbyt mało ludzi. Nierzadko ktoś z ławki w kościele wychodzi i śpiewa psalm. Chóru nie mamy. Istniejące piękne chóry nie spełniają właściwej roli, skoro nie śpiewają obowiązkowych mszalnych antyfon podczas procesji na wejście i na Komunię.

więcej

 OPOWIEŚĆ O PARAFII (IV) (2014-10-26)

18 lat byłem wikariuszem, od 32 lat jestem proboszczem w jednej i jedynej parafii. Mój kolega jest na jednej i tej samej parafii ponad 50 lat. Dla mego pokolenia trwa wciąż realizowany z entuzjazmem Sobór Watykański II, począwszy od papieża św. Jana XXIII i bł. Pawła VI, w całym pontyfikacie św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, teraz Franciszka. Z radością stoję w otwartym oknie Kościoła i rozkoszuję się wiatrem Ducha Świętego, który przenika nas i współczesny świat. Niektórym zimno z powodu tego Wiatru i mają chrypę lub grypę, narzekają i skarżą się z powodu nowego klimatu, jeszcze inni bronią kurczowo wywracanych papierowych idei i złotych trydenckich pasów.

więcej

 OPOWIEŚĆ O PARAFII (III)  (2014-10-12)

Kiedyś mieszkali w parafii Gruczno kolejno Krzyżacy, Olendrzy (Holendrzy, Mennonici) i Niemcy. Obecnie żadnej z tych grup nie ma. Niemieckie rodziny rolnicze wyprowadziły się po I wojnie światowej, a reszta Niemców pod koniec II wojny światowej uciekała galopem do Reichu. Za Gomułki tutaj zaczęli osiedlać się ludzie z wschodniej i południowej Polski (po wcześniejszym pobycie w okolicach Legnicy lub nad morzem). Ich dziadkowie, babcie i niektórzy rodzice poumierali. Z dzieci są nowe rodziny, inne niż Pomorzacy.

więcej

 OPOWIEŚĆ O PARAFII (II) (2014-09-28)

Podążam w kierunku tego wszystkiego, co jest poza doczesnością. Wymyślam szerokie marzenia i pragnienia. Mam świadomość - coraz bardziej wyrazistą - że tutaj na ziemi nie warto gromadzić. Bo będę musiał wszystko pozostawić. Lepiej, aby to, co obecnie mam, rozdawać. Więc idę za przykładem św. Franciszka z Asyżu, którego ojciec oskarżył o rozdawanie jego, ojcowskiego majątku. I rzucam wszystko. - Kochani, bierzcie książki z ławeczki w kruchcie. Rozdawajcie je dalej. Pomóżcie mi zrealizować wyrzekanie się. Po tylu latach dochodzę do zrozumienia, aby nie posiadać nic. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Pełna wolność. Nie być przywiązanym do niczego. To dewiza księdza przed emeryturą.

więcej

 OPOWIEŚĆ O PARAFII (I)* (2014-09-14)

Jaka może być opowieść o parafii? Wokół krążą historie księżowskie z dawnych lat i najnowsze, czasem i plotki, i pomówienia (łagodne lub złośliwe). Kto wie, jakimi marzeniami, ideami i natchnieniami kieruje się proboszcz? Pamiętam taki szczegół w Fordonie, u ks. St. Grunta, jak wpadliśmy hałaśliwie i energicznie z ks. G. Leśniewskim do dużego pokoju w plebanii, gdzie siedział nasz biskup M. Przykucki, który nas przywitał z uśmiechem : - Od tej strony księży nie znałem. Na co ja też z uśmiechem: - Bo ks. biskup mnie nie zna, nie wie, jaki jestem, co robię, co czuję.

więcej

 KONIEC NIE TYLKO WAKACJI (2014-08-31)

Coraz częściej na swoje życie patrzę jak na zbliżający się koniec. Koniec nie tylko wakacji. Wnet koniec proboszczowania. I koniec posłusznej odpowiedzialności. Rok temu przestałem wykładać. Ale jeszcze nie odpoczywam. Mylnie wielu myśli, że parafia podczas wakacji śpi. Nie. Bez zmian tak samo kręci się jej kołowrót dni i niedziel. Chociaż nie mam normalnego i miesięcznego urlopu, bo pracuję bez wikariusza,. Proboszcz podbiera sobie po parę dni i tyle ma wolnego. Nie więcej.

więcej

 RABAN (2014-08-17)

Franciszek wzywa do „ewangelicznego rabanu”. I robimy jakiś raban w Polsce. Przynajmniej mnie się wydaje, że od kilkudziesięciu lat nie mogę żyć bez rabanu. I wydaję na to ok. 20 tysięcy zł. rocznie. Przez 30 lat wydałem ponad 600 tysięcy zł. Ale media laickie zgłaszają wciąż wątpliwości. Nie lubią naszego rabanu. „Gdy polski biskup i 60 tys. wiernych taki raban na Stadionie Narodowym robią, wówczas wrzeszczą jak opętani, przekonując, że to skandal i zacofanie” (pisze ks. Paweł Siedlanowski w „Echy Katolickim” 32/2013).

więcej

 BOLESNY BRAK ZGODY WG BERGOGLIO (2014-08-03)

Podczas wakacji szukam metafor. Góry to świetne metafory wznoszenia się ku Komuś najwyższemu. Choć tu banalność może zaszkodzić myśleniu. Albo morska przestrzeń - piękna, ale nie ułatwia przekroczenia nieskończoności. Wakacje to zwiedzanie świata natury. sztuki i lektur. Wracam często do lektur, aby powtórnie sobie coś wyjaśnić. Cieszy kolejna wielka metafora, poezja, streszczająca całość świata i historii albo zadań do wykonania. Tym razem wywiad rzeka „Jezuita Papież Franciszek” autorstwa Francesca Ambrogetti’ego i Sergio Rubin’a.

więcej

 LATA MIJAJĄ JAK TRAWA (2014-07-20)

Kolejne lata opowiadają, że przemijamy. Parafie zostają. Wykopaliska w Grucznie w latach 1896 -1899 (prowadzone przez Muzeum Historyczne w Grudziądzu) i w 1938 (przez ks. Władysława Łęgę, który był wikariuszem w Grucznie) odkryły cmentarzyska na górze św. Jana. W 1964 po raz trzeci przekopano i przebadano 400 grobów, w 41 znaleziono okazałą biżuterię średniowieczną (kolie, bransolety, krzyżyki i inne). Wystawa tych znalezisk w Warszawie została nagrodzona i odtąd stanowi stałą ekspozycję w Muzeum w Grudziądzu.

więcej

 W TEJ SAMEJ PARAFII OD 32. LAT (2014-07-06)

W środę 30. czerwca 1982 r. przyjechałem meblowym samochodem z grupą ok. 30 studentów do Gruczna, aby zacząć nową przygodę kapłana, który, zakończywszy pracę wikariusza i zarazem duszpasterza akademickiego u boku wspaniałego proboszcza ks. Stanisława Grunta w Bydgoszczy-Fordonie, staje się teraz proboszczem parafii w Grucznie. Tu piękny krajobraz pradoliny Wisły i długiej skarpy z pagórkami, przecinanymi głębokimi parowami z zachodu na wschód. Dalej od wschodu Wisła oddalona 3 km - granica parafii, rzeka, wskazująca nurtem, gdzie północ i gdzie południe, tak że tutaj nie można się zagubić.

więcej

 JAKIE BĘDĄ RZECZPOSPOLITE? (2014-06-22)

Jakie rodziny, jakie wychowanie, jakie szkoły - takie będą Rzeczypospolite. Pomiędzy tymi prostymi sformułowaniami jednak pełzają nieco ukryte i kuszące węże. I egoizm, i wygodnictwo, i uproszczona filozofia bez Boga, wypychanie wartości technologią, kwestionowanie tzw. principiów, takich jak czcij ojca i matkę, nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu...

więcej

 MOŻE BĘDZIE PRZYJEMNIEJ W POLSCE? (2014-06-08)

Pracuję w parafii wiejskiej. Szkoda, że tak mało mieszkańców wsi poszło na wybory do Parlamentu Europejskiego. Żal, że i niektórzy rolnicy udawali obojętnych lub może nawet obrażonych. Przecież tyle otrzymują pieniędzy z Unii Europejskiej. Wydaje się, że tego nie potrafią uszanować. Gdzie zwyczajna wdzięczność? Zmiany na lepsze są widoczne. wszędzie. Studni z łańcuchem i wiadrem nie używamy. Wszędzie wodociągi, kanalizacja, nowe drogi, telefony, internet... 30 lat temu ponad połowa ubikacji było w rogu podwórka, dzisiaj wszyscy mają w domu toalety i ciepłą wodę.

więcej

 IX ZJAZD SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II (2014-05-25)

Entuzjazm wokół kanonizacja Jana Pawła II trwa. W Polsce jest już 1230 szkół imienia Jana Pawła II. Chcę tu pochwalić majowy IX zjazd 7. szkół im. Jana Pawła II powiatu świeckiego pod patronatem starostwa i osobiście pani starosty Marzeny Kempińskiej. Przedstawiciele Tych szkół zjechali się do Gruczna, gdzie gospodarzem była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II i jej nauczyciele, którzy zespołowo zaprojektowali program zjazdu i go zrealizowali.

więcej

 POKŁOSIE KANONIZACJI  (2014-05-11)

Ileż informacji i komentarzy w mediach o kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, przede wszystkim Jana Pawła II. Wiele dni przed 27. kwietnia mogliśmy usłyszeć retransmisje dokumentalnych wypowiedzi i kazań Jana Pawła II w radio. Polskie Radio PIK z Bydgoszczy naprawdę niestrudzenie codziennie wieczorami (nie tylko wieczorami) nadawało słowa papieża, wywiady dawne i nowe o nim, serdecznie ukazując wyjątkowość tej postaci. Ponoć już nie będzie większego wydarzenia dla nas do końca świata. Niedziela czterech papieży (dwóch świętych w niebie, dwóch żyjących) - kanonizacja stulecia.

więcej

 ŚWIATŁO CHRYSTUSA Z PAPIEŻEM (2014-04-27)

Nie tylko „może się mylę”, ale na pewno myli się, bardzo się myli pani prof. Magdalena Środa, gdy pisze o strasznej martwej ciszy,”która coraz szczelniej otacza postać papieża” (GW 9 IV 2014). Jest przecież inaczej. Nie ma ciszy. Sięgamy do papieskiej bogatej twórczości, do jego pism i wypowiedzi, do jego książek, encyklik i adhortacji oraz homilii i kazań. Pracują instytuty im. Jana Pawła II. Organizuje się sympozja wokół analizy myśli papieskich. Liczne szkoły chciały mieć patrona papieża i mają ten ideał na swoich sztandarach...

więcej

 KOŚCIÓŁ Z OTWARTYMI OKNAMI (2014-04-13)

Papieże wykorzystują metaforę w nauczaniu. Jest to sztuka pozwalająca lepiej i krócej opisać rzeczywistość. Ileż tych metafor unosi się nad współczesnym intelektualnym i artystycznym myśleniem! Osobiście lubię metafory ponad inne formy wypowiedzi. Jeden z moich profesorów przekomarzał się ze mną i twierdził, że nie stosuje żadnej poezji w swojej wypowiedzi. A ja mu wskazywałem, że jeżeli on „otwiera problem” to już zaczyna obracać się w przestrzeni poetyckiej.

więcej

 PRIORYTETY (2014-03-30)

Od pary miesięcy czytamy w prasie o priorytetach w działalności Kościoła. Okazją pobyt biskupów polskich u papieża z pięcioletnim sprawozdaniem o diecezji „ad limina” , rozmowy z papieżem Franciszkiem i ważniejsze wrażenia z bliskości z nim. I priorytety wyznaczono przy wyborze przewodniczącego KEP (abpa Stanisława Gądeckiego) i zastępcy (abpa Marka Jędraszewskiego). I co jest najważniejsze? Rodzina i młodzież. Troska o rodzinę i młodzież.

więcej

 ŚMIEĆ W KOŚCIELE (2014-03-16)

Benedykt XVI od 28 lutego 2013 emerytowany papież. Ile po 75 roku życia pracował dla Kościoła? 11 lat. A i obecnie służy Kościołowi modlitwą i milczeniem. A obecny papież Franciszek ur. 17 grudnia 1936 r. mądrością, sercem i czułością posługuje Kościołowi (po określonym prawem kanonicznym wieku emerytalnym 75 lat) już 3 lata. Ma lat 77 i 4 miesiące. Ile biskupów emerytów po 75. roku życia pracuje nadal dla Kościoła? A jak jest z moimi kolegami - księżmi emerytami?

więcej

 WSPÓLNOTA EWANGELIZACYJNA (2014-03-02)

Nie tyle parafię lecz nas papież Franciszek nazywa radosną wspólnotą ewangelizacyjną. Co to jest? Jak rozumiem: serce działalności. Zdolne do przemian i misji, co przeobraża Kościół, który wędruje jak Abraham, jak Mojżesz - idzie. Jezusowe „idźcie!” to wyjście ze swej wygody i odważne docieranie na koniec świata, gdzie jest potrzebne światło Ewangelii. Do wszystkich narodów, kultur, przy pomocy wszystkich języków.To radość misyjna. Zawsze to szerzej i dalej, zawsze na nowo, ze Słowem Bożym wychodzić poza siebie, na peryferie, przy każdej okazji. Nie wykluczać nikogo.

więcej

 PAPIEROWY ZAMEK (2014-02-16)

Naszym najgorszym niebezpieczeństwem dla Kościoła jest to, że Ewangelia pozostaje w cieniu i nie jest mocą i przyciąganiem (Evangelii gaudium, 39). Wtedy zaproszenie Ewangelii nie jaśnieje, a moralna budowla Kościoła jest papierowym zamkiem. Kiedy tak się dzieje? Kiedy w parafii nie zachowujemy hierarchii cnót i czynów, nie trzymamy się należytych proporcji, nie chcemy rozumieć prawd w relacji do harmonijnej całości chrześcijańskiego orędzia.

więcej

 KOGO SŁUCHAŁEM? (2014-02-02)

W młodości ważny był głos rodziców, cisza krajobrazu i jeziora, zapach desek i trocin. Słuchałem zwierząt i ptaków. Jak brzęczy pszczoła i komar. Ostatecznie czułem, że przecież Bóg mówi do mnie. Gdzieś we mnie, w moim środku. Wierzyłem. że proboszcz ks. Paweł Rynkowski ma uśmiech od Boga. A dobra katechetka Anna Śliwińska (zaraz po II wojnie światowej) opowiadaniami o historii Józefa egipskiego wzruszała nas tak przekonująco, iż płakaliśmy. I potem ceniliśmy nauczyciele z autorytetem, którzy siadali w pierwszej ławie kościelnej. Ważne później średnie szkoły z internatem, gdzie mieszkałem, jadłem. uczyłem się koleżeństwa i przyjaźni.

więcej

 DLA SŁOWA, NIE DLA SIEBIE (2014-01-19)

Od ponad 50. lat pracuję w słowie i dla słowa. Prawie codziennie rozpoczynam kolejną stronę ze słowami. Bezinteresownie i bez rozgłosu. Kocham słowa. Zachwycam się nimi, ich urodą, napięciem pomiędzy nimi, ich siłą, subtelnością i sugestią obrazową. Rzeczowniki - jakież w nich konkretne obrazy, nazywanie świata i myślenia! A czasowniki ze swoją ekspresją, szybkością, przeskakiwaniem z przeszłości ku przyszłości, z czasu rozkazującego w warunkowy! Czasownik wprowadza życie i historie do zdania. Od zdolności używania czasowników zależy m. in. lepsza lub gorsza narracje literacka. I od tego czy ktoś powtarza utarte formuły słowne, czy konstruuje własne, nowe.

więcej

 NIE NOWINKI LECZ POWIEW DUCHA ŚWIĘTEGO (2014-01-05)

Papież Franciszek w niezwykłej adhortacji „Evangelii gaudium” z 24 XI 2014 (o której więcej w następnych felietonach) już w samym tytule „Radość Ewangelii” wychwala radość, co czyni od początku swego pontyfikatu: bo radość to cecha wyróżniająca ucznia Chrystusa. Ta radość promieniuje z twarzy papieża. Chrześcijanin nie może być smutasem z ponurym obliczem. Nie może podążać za czarną filozofią i infantylną światowością.

więcej

 FILM W PRACY PARAFIALNEJ (2013-12-22)

W ciągu wielu lat nazbierałem kilkadziesiąt filmów edukacyjnych i ewangelizacyjnych. Potrzebne do rozbudzania wyobraźni. Wzmacniają słowo (słowa uczą, przykłady pociągają). Oczywiście najlepszym przykładem własne życie . Film jednak jest też niezłym przykładem, jakąś opowieścią, nieraz dokumentalną. Reklama współczesna tworzy sugestywny obraz. I takie różne i wyraziste obrazy filmowe wykorzystuję na każdym spotkaniu. Jak to konkretnie robię?

więcej

 BROSZURY I KARTKI (2013-12-08)

Często pytam siebie, co zrobić, aby wyjść poza słowną opowieść o Jezusie i jego Ewangelii? Jak wzmocnić ewangelizację w parafii? Jakie pieniądze na to przeznaczyć? Przecież czasy i możliwości szybko się zmieniają? Jakie są i mogą być - poza współczesnym nagłośnieniem i mikrofonami - inne formy parafialnego „nagłośnienia” Jezusa tj. Jego Słowa, Jego sakramentów i Jego caritas w braterstwie i wspólnocie?

więcej

 PIENIĄDZE (2013-11-24)

Jeszcze raz swobodnie o pieniądzach w parafii. Proboszcz może ograniczyć swe wydatki, jeżeli parafia jest większa. Im starszy, tym mniej potrzebuje. Nadwyżki swoje przerzuca na działalność w parafii. Ale parafia nie może być za uboga, bo bez pieniędzy nie da się żyć. Określony budżet musi mieć. W mojej parafii rocznie potrzebuję co najmniej ok. 200 tysięcy zł. Te pieniądze są potrzebne na liczne opłaty: na ogrzewanie w sezonie w plebanii, domu katechetycznym i kościele, na ciepłą wodę przez cały rok. za energię elektryczną - to największy wydatek ok. 60 tysięcy zł, na wynagrodzenia dla pracowników, opłaty komunalne (śmieci, najwięcej śmieci z cmentarza ok. 13 tysięcy zł,

więcej

 ZA WIARĘ KRWAWO GINĄ (2013-11-10)

W Bydgoszczy dyskutuje się wokół mostu uniwersyteckiego czy ma być imienia Lecha Kaczyńskiego czy Unii Europejskiej. Wydaje mi się - tak napisałem - że lepiej, gdyby był imienia zamordowanego ks. Jerzego, bo on był bliżej Bydgoszczy. Tragedia morderstwa księdza rozegrała się w obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Tam został porwany, torturowany, a potem nieco dalej wrzucony do Wisły przy tamie włocławskiej. Jest znakiem sprzeciwu wobec komunizmu i znakiem bezsensownego mordu. Jest męczennikiem za wiarę. Błogosławionym. Przykładem odpowiednim w przekroju powojennej Polski.

więcej

 NA MIŁOŚĆ BOSKĄ, BROŃCIE NAS! (2013-10-27)

Papież Franciszek jest dla Kościoła błogosławieństwem. Dba o zdrowe relacje, o prostotę i umiar, o sprawiedliwość, o miłość, miłosierdzie, biorąc w obronę pokrzywdzonych. Odwołuje biskupa, zaleca wycofanie duchownego, jeżeli gorszył i krzywdził dzieci. Przywraca czystość. - „Przez to cierpienie z powodu pedofilii wśród duchownych chcemy przejść - mówił podczas konferencji prasowej abp Andrzej Dzięga ze Szczecina. - Zwracamy się (...) do wszystkich środowisk: do sportowców, trenerów, nauczycieli, dyrygentów chórów, ludzi kultury, dziennikarzy, rodziców. Wspólnie (...) zadbajmy o to, żeby programy prewencyjne były wdrażane w Polsce”. Podał, że rocznie 2-3 wyroki w sprawie pedofilii spośród około 615 dotyczą duchownych. Dodał, że to o te 2-3 wyroki za dużo”.

więcej

 DZIEŃ PAPIESKI  (2013-10-13)

Od stu lat wyraźny chrystocentryzm zapanował w myśleniu chrześcijańskim. Pius X pozwalał dopuszczać przedszkolne dzieci do wczesnej Komunii św. (moi dwaj bracia Feliks i Andrzej po II wojnie światowej byli przyjęci do wczesnej Komunii w wieku 7 lat przez ks. Pawła Rynkowskiego). Mocne są słowa bł. Jana Pawła II, że bez Chrystusa nie możemy zrozumieć siebie ani nie potrafimy zrozumieć Polski. W adhortacji Catechesi tradendae celem katechezy oprócz doprowadzenia do dojrzałości we wierze jest też uczynienie uczniami Chrystusa. Benedykt XVI napisał aż trzy tomy o Jezusie z Nazaretu i w nich odpowiada, co go fascynuje w Osobie Jezusie Chrystusie. Wspaniała lektura. Papież Franciszek - objaśniając życie ludzkie - prosi, aby koniecznie do swego życia dodawać Jezusa.

więcej

 KSIĄDZ ODPOWIADA NA PYTANIA (2013-09-29)

Wielokrotnie dziennikarze dzwonią i stawiają różne pytania dotyczące parafii, Kościoła, religii. Chyba należy odpowiadać, jeżeli ktoś pyta. Raczej dobrze, że jeszcze nam, duchownym, stawiają pytania. Uważam, że jesteśmy przede wszystkim od tego, aby odpowiadać tym, którzy szukają odpowiedzi i prawdy. Najbardziej tym należy odpowiadać, którzy zadają pytania religijne. Najczęściej nie są to pytania o wiarę i moralność chrześcijańską, lecz o zarządzanie instytucjami religijnym, parafiami, chodzi o statystykę, finanse, załatwianie spraw religijnych, formalne wymagania przed przyjęciem sakramentów. Na takie pytania ksiądz może bez wysiłku od razu odpowiedzieć. Przecież konkrety życia kościelnego w parafii znamy dobrze.

więcej

 EKSPERYMENTY W POLSKIEJ SZKOLE (2013-09-15)

Proponowany przez polskich biskupów III Tydzień Wychowania w dniach 15 - 21 IX 2013 wydłuży refleksję i modlitwę wokół młodego pokolenia i wokół instytucji zajmujących się wychowaniem. Za mało reagujemy na wadliwe konstrukcje dydaktyczne i psychologiczne. Grzecznościowo nie mówimy „stop” i dalej toczy się walec polskiej oświacie w złym kierunku, niszcząc tradycję i i dotychczasowe osiągnięcia poprzez nieustanne eksperymentowanie. Umierający pedagog mówił mi, że zmiany nie mogą być tak szybkie i tak dalekie, iż poprzednie pokolenie gubi się zupełnie w tej reformie. Nawet babcia powinna podczas przeglądania podręczników coś kojarzyć sobie, ze wzruszeniem wspominając swoją szkołę.

więcej

 Z papieżem Franciszkiem bez obawy (2013-09-01)

Papież Franciszek ewangelizuje świat z ogromną intensywnością: sposobem mówienia, gestami, zachowaniem i uśmiechem. Niektórzy polscy publicyści i pewnie duchowni są zaniepokojeni postawą Ojca Świętego (Piotr Żyłka, DEON.pl). Nawet nieschematycznemu i odważnemu W. Cejrowskiemu nie podoba się „dobry wieczór” w powitaniu papieża. I to że nie założył butów papieskich, nie odprawił tradycyjnego nabożeństwa, nie zamieszkał w pałacu i podobno pomnożył koszt ochrony... Chciałby, aby te zachowania papieża były chwilowe. Że to co sprawdziło się w Buenos Aires nie musi być dobre w Rzymie. To jest kuriozalne widzenie papieża w drewnianym schemacie, bez przyjmowania jego nowości i twórczości ewangelizacyjnej.

więcej

 WAKACYJNE PRZYSTANKI (2013-08-18)

  Liczne piesze pielgrzymki w różnych miejscach Polski przystawały na odpoczynek albo nocowały. W mojej parafii gdańska pielgrzymka nocowała, a gdyńska miała postój. Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro stały się największym przystankiem na cześć Jezusa. W nich brało udział 2 i ponad 3 miliony młodych z całego świata. Także i papież Franciszek, który m. in. objaśniał scenariusz uroczystości o budowaniu Kościoła, że na polu wiary siejemy, trenujemy i budujemy. Ileż wzruszeń podczas nocnych transmisji z Rio. Na Przystanku Woodstock w Kostrzyniu nad Odrą prezentowali się także ewangelizatorzy Przystanku Jezus: księża, siostry zakonne oraz ludzie świeccy. Przystanek Jezus, trwający od 28 lipca do 5 sierpnia 2013, zepchnięty poza obszar Woodstocku, nie konkurował, lecz towarzyszył Woodstockowi. Wśród gości także Francuzi, Anglicy, Irlandczycy, Słowacy i Czesi. „Jezus chce dać Tobie Nowe Życie – i bez ściemy – to jest fakt!!" Młody katolik nie jest zmuszony do ascezy. Bawi się świetnie bez narkotyków, bez jakichkolwiek używek i nieodpowiedzialnych zachowań. Wyróżnia Jezusa Zmartwychwstałego, który istnieje w każdym, kto pojawi się na festiwalu.

więcej

 MEDIA ZAUWAŻAJĄ NAS ŹLE (2013-08-04)

Parafia raczej zawadza, media ją zniesławiają i oczerniają. Podają złe nowiny. Owszem, czasem i pozytywniej o jakiejś sensacji lub konserwacji (choćby o zabytkach w kościele w Topolnie i o skutecznych wysiłkach ks. kan. Andrzeja Regenta w tej sprawie albo o plenerowej zabawie rodzinnej przy parafii Niepok. Poczęcia NMP, w Świeciu etc). Potrafią przez cały tydzień codziennie pisać o podejrzanej lub błędnej decyzji w parafii lub w Kościele. Albo - jak GW - wielokrotnie przypomina dawne sprawy, jakby na złość. Winny jest jakiś biskup lub ksiądz. Te wirtualne informacje są rozgłaszane, normalna rzeczywistość jest pomijana, jest przecież inna.

więcej

 TROSKA O DUSZĘ (2013-07-21)

Zatroskani o duszę wyjeżdżają na rekolekcje podczas wakacji np. do klasztorów. Rekolekcje mają ministranci. Także młodzież oazowowa Ruchu „Światło- Życie” ks. Fr. Blachnickiego. U mnie są w lipcu studenci i absolwenci KUL - wspólnota „Wieczernik” (wg idei pallotynów). Można poza parafią przeżyć „lepsze” uczestnictwo we mszy niedzielnej lub codziennej, można gdzie indziej usłyszeć lepsze kazanie i radosnego duchownego.

więcej

 UKRYTE NAPIĘCIA W PARAFII (2013-07-07)

Wielu ludzi jest zadowolonych w Polsce. Media narzekają. I psują naszą wyobraźnię. Przecież wciąż jest lepiej.To widać. Ale są też grupy oburzonych, prawdziwych i fałszywych Polaków. Niektórzy wykrzykują, że chcą obalić rząd. Czy im się to uda? Podczas wakacji - jeżdżąc i obserwując ludność poszczególnych regionów Polski - może uda się nam lepiej wyjaśnić obecne spory polityczne i wzajemne nienawiści. Skąd ta złość? I związkowcy zapowiadają dalsze formy oburzenia. I marsze są z rozmaitymi hasłami. Nie wiadomo przeciwko komu i czemu? Jakieś podżeganie, jakaś wojenka, szykowanie się i jakby zbrojenie... Taki nastrój jak w ostatnich sekwencjach „Wesela” Wyspiańskiego. Tam chodziło o wolność, a my teraz jesteśmy wolnym krajem.

więcej

 NASZA MŁODZIEŻ KOCHANA (II) (2013-06-23)

Trwające trzy lub cztery doby biwaki dla gimnazjalistów są naszą ekspresową szkołą (z programem światopoglądowym, biblijnym, liturgicznym i wychowawczym, co stanowi trzyletnie przygotowanie do sakramentu bierzmowania). Powtarzamy rzeczy znane, idąc ku nieznanym. Próbujemy definiować na nowo prawdy religijne. I oswajać z ich tajemnicą. Młodzież w podgrupach samodzielnie pracuje nad tematami i pytaniami. Są też dyżury przy jedzeniu, sprzątaniu. Leniwych rozbudzamy, nieudolnych i złośliwych hamujemy przed psuciem pracy zespołowej.

więcej

 NASZA MŁODZIEŻ KOCHANA (I) (2013-06-09)

Może czytający ten felieton będą niezadowoleni, bo my uwielbiamy młodzież, my ją kochamy, z optymizmem patrzymy na jej rozwój. Chociaż nierzadko daje nam ona „popalić” i stwarza sytuacje konfliktowe. Mało kto o nastolatkach w gimnazjum wie więcej niż my, którzy od wielu lat organizujemy dla nich 3 - 4 dniowe biwaki w parafii, zawsze z jednodniowym wyjazdem do jakiegoś sanktuarium lub do parku wodnego albo czasem przebywając z całym biwakiem poza parafią np w Żarnowcu. Na biwakach przebywa cały rocznik młodzieży przygotowujący się do bierzmowania (bo to wciąż katolicyzm masowy, niestety , różni młodzi ludzie, spokojni, nadpobudliwi, kulturalne dziewczynki i słabe psychicznie, rozklejone, zabeczane, bardzo religijni ze średnią wiedzy ponad 5 oraz tacy poniżej 1.

więcej

 ROCZNICE ŚWIĘCEŃ (2013-05-26)

W maju przypominamy sobie nasze kochane kapłaństwo i kolegów, z którymi byliśmy w seminarium oraz biskupów, którzy nas święcili, i profesorów. Iluż formowało nas w drodze do kapłaństwa! Ileż mądrych wypowiedzi od nich - jakaś złota myśl albo sympatyczny żart.W tym roku w Kowalewie Pomorskim gromadzimy się wokół ołtarza w 49. rocznicę święceń (u naszego ulubionego Rysia ks. kan. Ryszarda Kobierowskiego). Razem będziemy przyglądać się ludziom i światu, nowym klerykom i nowym kapłanom, zmianom na naszej planecie i zmianom w Kościele polskim. Nowi i młodzi kapłani mają teraz łatwiej niż my. Bo prawie wszystko jest gotowe. Radosna twórczość rozwija się wszędzie. Szkoda, że nikt jej nie recenzuje.

więcej

 DZIĘKI ZA SŁOWA FRANCISZKA (2013-05-12)

Nieznany Krystian w internecie napisał: dzięki, Boże, za słowa Papieża.... Trzeba nam się zastanowić kiedy ostatni raz daliśmy jałmużnę, dziesięcinę,...pomogliśmy ubogiemu sąsiadowi, powiedzieliśmy wbrew interesowi własnemu, że to oszustwo lub kłamstwo... nie wzięliśmy kasy, która była brudna... Kiedy fakt dobrego uczynku dokonanego przez nas pozostał nieznany nikomu.. To trudne... dla każdego. Panie przymnóż nam wiary że to Ty jesteś wszechmogący i dobry. W twoich rękach nasze zbawienie.Prawda powinna nas pobudzać do lepszego życia.

więcej

 PAPIEŻ CZYŚCI DIALOG i WIARĘ (2013-04-28)

Z pierwszych wypowiedzi wynika, że papież Franciszek odsłania wierzącym dialog i wiarę. Dialog jako konieczne otwarcie się na świata, zwłaszcza na świat ubogich. W tym dialogu wiara musi się przestawiać czysto, skromnie, ubogo i wiernie. Do wyjścia Kościoła na zewnątrz, udania się ku peryferiom oraz wzrastania w szczerości i prawdzie - informuje Katolicka Agencja Informacyjna Katolicka opisując, co papież Franciszek powiedział do do biskupów Argentyny, przepraszając zgromadzonych za nieobecność na sesji plenarnej w Pilar (Watykan 19 IV 2013 - z KAI).
"Kościół, który nie wychodzi na zewnątrz, wcześniej czy później zapada na chorobę z powodu skażonego powietrza pomieszczeń, w których się zamknął" - napisał Ojciec Święty. jednocześnie wyznał, że choć niekiedy wyjście na ulicę może narazić na wypadek, to "woli on znacznie bardziej Kościół po wypadku, niż chory".

więcej

 TRADYCJE I OBYCZAJE (2013-04-14)

Skasować słowo wielkanoc. Tak ktoś orzekł w tym roku w USA. Tak zaczyna się wojna o chrześcijańskie tradycje. Zając może być, ale nie wielkanocny. Jajko też dobre, ale nie wielkanocne. Po protestach powróciło to co wielkanocne w tradycji. W Chinach , ażeby uniknąć deklaracji, wierzący mówią, że w nic nie wierzą. I tak spycha się chrześcijaństwo na margines, szczególnie w krajach muzułmańskich Chce się obalić cywilizację chrześcijańską. I w Europie upowszechnia się obyczajowość w formie jednopłciowych związków małżeńskich, zmieniając płeć piękną na brzydką.

więcej

 FRANCISZEK (2013-03-31)

Od 13. marca 2013 cieszymy się nowym papieżem Franciszkiem. I próbujemy przyjąć pierwsze jego słowa i czyny. Taki model się kształtuje: nie strojami ani samochodami, lecz życiem blisko z Jezusem i ludźmi. Służyć. Troszczyć się o dzieło stworzenia. O świat, w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Potrzebna ekologia duchowa, troska o nasze serca, aby nienawiść, zazdrość, pycha nie zanieczyszczały naszego życia...
„Nie bójcie się dobroci”. I czułości, i tkliwości, i dawania serca. Nie trzeba być atrakcyjnym w bogactwach, lecz w uśmiechu. "Doświadczamy, że przychodzi nowy, ewangeliczny człowiek, ewangeliczny świadek, który ma odwagę mówić całą, nieukróconą prawdę" - mówi emerytowany prymas Polski Henryk Muszyński, który przypuszcza: "nie jest wykluczone, że odtąd papiestwo będzie miało wymiar kadencyjny".

więcej

 ZA CO DZIĘKUJĘ BENEDYKTOWI XVI (2013-03-17)

Papieżowi Benedyktowi XVI dziękuję najserdeczniej za beatyfikacje ks. Jerzego Popiełuszki i papieża Jana Pawła II. Obydwie opowiadają, jak płynie rzeka Ojczyzny i rzeka Kościoła. Są najnowszą historią, której końcowym etapem jest świętość. Ten czas niezwykły z bliska mogliśmy oglądać, śledzić, podziwiać, modlić się. Przez ponad 20 lata co miesiąc każdego 16. dnia godz. 21.00 organizowaliśmy bardzo uroczysty apel papieski w kościele korzystając z papieskich myśli, pod patronatem ks. Jerzego. Scenariusz przygotowywała p.Ewa Dyjach i wykonywała z grupką przy gitarach i świecach z udziałem 60 -100 osób.

więcej

 PO ABDYKACJI BENEDYKTA XVI (2013-03-03)

Pamiętamy powieść „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza z wspaniałą narracją o chrześcijanach w Rzymie podczas prześladowań za czasów Nerona. Apostoł Piotr chce uciec z miasta. I już je opuszcza. Wówczas ukazuje mu się Pan Jezus. Piotr pyta Go, dokąd idzie (łac. Quo vadis, Domine?). Jezus mu odpowiada: "idę do miasta, aby mnie powtórnie ukrzyżowano". Wówczas św. Piotr zawraca z powrotem. Ostatecznie ginie męczeńsko na krzyżu (na własną prośbę) głową w dół, ponieważ mówił, iż nie jest godzien umrzeć jak Chrystus. Zdjęto go z krzyża i pochowano n Wzgórzu Watykańskim, gdzie dzisiaj stoi Bazylika św. Piotra.

więcej

 WIELKI POST ZACZYNAM OD SIEBIE (2013-02-17)

Oto dwa teksty o duszy i Panu Jezusie z „Brata opuszczonych” (Galeria Autorska, Bydgoszcz 2012 wydanie II)
Z AUTOBIOGRAFII
Mimo że zawsze byłem - jestem wierzący, często szukałem - szukam między linią a kołem, pomiędzy brzegiem a oceanem. Muszelki znad Morza Północnego chowałem w kieszeni i palcami przemieszczając je dziękowałem Bogu za rozkoszny dotyk. Czerwona głowa słońca wstydziła się naszego gołego ciała, którym jesteśmy. Wychowywany do dramatycznego unoszenia umysłu w górę, podziwiałem Anioła Stróża na ścianie, z której nigdy nie schodził, aby mi pomóc. Śmiał się ze mnie,gdy rozpędzony uderzyłem rowerem o płot i pokruszony bochenek wypuściłem spod pachy. Kiedy na nartach zjeżdżałem szybko z gór na Cekcyńskie jezioro przysypane cieniutko mokrym śniegiem, ukrywającym prawie kamienne lodowate posadzki, co spowodowało okaleczenie kolan, rąk, łokci i twarzy - nie obronił mnie. Na kładce wielu przygód też zabrakło stróża. Może inaczej miałem sobie wyobrażać ratunek z nieba.

więcej

 OSKUBANA ANTROPOLOGIA (2013-02-03)

Coraz bardziej szczerbatymi narzędziami niektórzy - uważając siebie za przewodników postępu czy nowych możliwości - obżynają naturę człowieka. Jego psychikę i biologię, i płciowość chcą wystrugać i wymodelować inaczej niż dotąd powszechnie rozumiano. Już ponad sto lat temu próbowano stworzyć teorię i zasady nowego społeczeństwa i nowego człowieka - według oczywiście filozofii marksistowskiej, Marksa, Engelsa, walczącej m. in. o równość i z wyzyskiem metodami rewolucyjnymi (przez walkę klas, przeciwstawiając jednych przeciwko drugim - rozbudzając nienawiść i likwidując krwawo ludzi panującego systemu). Z tych teorii powstały nawet państwa komunistyczne, które wcielały i wcielają w życie swoje szalone idee. Charakteryzują się niby równością i wspólnotą własności, ale to iluzja.

więcej

 CHIMERA NEUTRALNOŚCI (2013-01-20)

Ponoć w 20 krajach przejście z islamu na inną religię karze się śmiercią (w Egipcie, Iraku, Jordanii, Kuwejcie, Omanie, Katarze, Arabii Saudyjskiej, Sudanie, Syrii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jemenie, Afganistanie, Iranie, Malezji, Pakistanie, Mauretanii, Nigerii, Somalii, na Malediwach i Komorach). To objaw braku wolności religijnej. A w 13 europejskich krajach zajęcia z religii w szkole są finansowane przez państwo (w 6 z nich można zdawać religię na maturze). Czasem podejście do religii utożsamia się z dziwnie rozumianą świeckością np. adwent w Szwecji może w programie szkolnym, ale nie wolno mówić o Jezusie.

więcej

 EWANGELIZACJA Z NOWYM BISKUPEM (2013-01-06)

Troska o młodzież to według nowego biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny zasadnicza rola Kościoła. - Kościół bowiem nie może pozostawić młodych samotnie. Jest przecież dla nich! Ich wszechstronnemu dzisiaj wykształceniu i wychowaniu winny towarzyszyć głębokie wartości duchowe i moralne. - Nie ma prostej, uniwersalnej recepty na problemy ludzi młodych, ale trzeba szukać, próbować, a przede wszystkim trzeba kochać, mieć dla nich czas, by nie czuli się odrzuceni, zbędni i obcy – stwierdził i zachęcał młodych za Janem Pawłem II: „Proszę nie lękajcie się Chrystusa, otwórzcie dla Niego swe serca, On was nigdy nie zawiedzie”.

więcej

 INGRES (2012-12-23)

Adwent nie jest czasem pokuty, postu, umartwień, lecz radości. I tak 8 grudnia w bazylice katedralnej w Pelplinie z uniesieniem, nadzieją i oklaskami przeżywaliśmy uroczysty ingres nowego biskupa pelplińskiego ks. biskupa dra Ryszarda Kasyny. Z uśmiechem przyjął on z rąk nuncjusz apostolskiego Celestino Migliore pastorał (podany przez biskupa Wiesława Śmigla, który przez 7 miesięcy była administratorem diecezji). Kilkakrotnie przyglądał się temu ozdobnemu i wielkiemu pastorałowi. Jako historyczny pastorał opacki z 1727 roku, po pruskiej kasacji zakonu cystersów, używany był przez wszystkich biskupów chełmińskich, którzy od r. 1824 przenieśli się z Chełmży do Pelplina.

więcej

 „POKŁOSIE” RACHUNEK SUMIENIA (2012-12-09)

Wróciłem przygnębiony i wzruszony z kina. Wielki film Władysława Pasikowskiego „Pokłosie” jest wstrząsem. Ludzkim i religijnym. Ważnym pokazem dobroci wobec złości i wiejskiej nienawiści. Może pomóc w rachunku sumienia. Bardzo wielu katolików w Polsce powinno obejrzeć ten film, a przede wszystkim prawie wszyscy duchowni. "    Oto Franek Kalina (aktor Ireneusz Czop) przyjeżdża do Polski po 20. latach emigracji w USA do swego młodszego brata Józka - rolnika (gra go aktor Maciej Stuhr), który przeżywa jakąś mroczną tajemnicę sprzed lat i konflikt z mieszkańcami wsi. Skłóceni od lat bracia godzą się ze sobą i próbują dojść prawdy. Temat główny to zdejmowane utwardzenia wiejskiej drogi, którym były nagrobne piękne i grube płyty z napisami hebrajskimi (z dawnego żydowskiego cmentarza). - Tak nie można - mówił Józek. - Szacunek przecież dla zmarłych.

więcej

 CHWILÓWKA i WIECZNOŚĆ (2012-11-25)

W końcu października wracając od doktora dentystki, gdy było ciepło, a liście ze swoimi żółcieniami i rdzawym złotem jeszcze wisiały na drzewach, na skrzyżowaniu w Świeciu, czekając na zielone światło, przyglądałem się barwnemu transparentowi, który niosły dwie młode piękne i kolorowe dziewczyny. Myślałem wpierw, że to pewnie obrończynie Telewizji Trwam albo przeciwniczki aborcji i in vitro. Niestety, one niosły ruchomy bilbord „Chwilówka. W 15 minut możesz otrzymać kredyt...” Był adres, telefon... Takich propozycji kredytu lub zakupu czegokolwiek otrzymuję dziesiątki przez internet. Jest to najgorsza strona naszej rzeczywistości. Coś czego nie chcę. Nachalność. Nieustanne natręctwo. Narzucanie czegoś. Niekiedy wymuszanie.

więcej

 NIEPODLEGŁOŚĆ I WIEŚ (2012-11-11)

Niepodległość i suwerenność (nadużywane przez polityków) bardziej widoczne na wsi niż w mieście, gdzie rodzina mieszka w wielkiej szafie (to zagęszczenie Miron Białoszewski nazwał sklockowaniem, zmrówkowaniem). Na wsi jest więcej wolności: podwórko, ogród, przestrzeń od wschodu do zachodu słońca. Tu akceptuję siebie, mówiąc innym, że jestem suwerenny, niepodległy, samodzielny, odpowiedzialny, niezależny i jednoosobowy związek zawodowy. Nie chcę dodatkowych przywilejów dla wsi. Wystarczy mi jednakowa sprawiedliwość na polskim obszarze Oby gminna władza nie utrudniała mi realizacji moich małych planów i wizji.

więcej

 EWANGELIZACJA NIE NA PIASKU (2012-10-28)

W Dzień Papieski próbujemy dodać coś artystycznego (ponieważ zmarły papież Polak był artystą, poetą, dramaturgiem). W tym roku 14 X Kaszubski Zespół Regionalny „Levino” z Lęborka śpiewał na rannej mszy, przeczytano lekcję po kaszubsku. W południe polskich poetów m. in. Karola Wojtyłę w recitalu pt. „Ojczyzną moją jest Bóg” przedstawiła bydgoska aktorka Roma Warmus (grając dawniej w znakomitej Piwnicy pod baranami w Krakowie i w Teatrze Stu).  Udział polskich parafii w kulturze jest słabszy niż 25 lat temu. Dziś działania kościelne to przeważnie wykłady. Znaczące zdarzenia muzyczne ograniczają się do centrów diecezji. W terenie jest piaskowa pustynia.

więcej

 KTOŚ WINIEN (2012-10-14)

Jak trudno dobrze przygotować liturgię w parafii! Często coś nie tak. Brakuje zorganizowania. Zapomniano o czymś. Decyduje drobiazg, który często psuje całość. Ludzie widzą ten drobiazg, ale nie chcą wyjść przed szereg katolicyzmu masowego. Najlepiej zajmują miejsca w tyle kościoła, gdzie raczej powinno być pusto i ewentualnie miejsce dla spóźniających się. Nie chcą, by ich ksiądz do czegoś wywołał. Edukacja nie nauczyła ich aktywności, nie przynagla do inicjatywy, do współpracy. Gdzież by tutaj jakaś asertywność, o której tyle się mówi z nadmiarem? Katolicy nie chcą być przyczyną sprawczą jakiejś funkcji liturgicznej lub czegoś pomocniczego. Chcą pozostać milczącymi widzami, najlepiej z tyłu.

więcej

 NADMIAR W LITURGII (2012-09-30)

Troska o liturgię w Polsce jest ważna, co zauważają księża i publicyści. Wizja odnowionej posoborowej liturgii jest piękna, gorzej z jej codzienną realizacją. Przedsoborowa praktyka mszy recytowanych dla dzieci i młodzieży (tutaj duży wkład naszego ks. inf. prof. Jerzego Buxakowskiego) była sztucznym tworem równoległego prowadzenia mszy po polsku przez jednego z dyżurnych księży obok właściwego celebransa odprawiającego po cichu po łacinie. Ta zastępcza praktyka, której już nie powinno być od 40 lat, w niektórych kościołach pozostała do dzisiaj w formie księdza policjanta lub w celebransie, który wciąż coś dodaje, dopowiada, zamęcza nas słowolejstwem i niepotrzebnymi komendami.

więcej

 ZłOTA RYBKA W BISKUPIM STAWIE (2012-09-16)

Konrad Sawicki, współpracownik „Więzi” i dominikańskiego miesięcznika „W drodze”, zgłasza trzy sensowne życzenia liturgiczne dla złotej rybki, pływającej w biskupim stawie (GW). Przyjmujemy te życzenia. Od 40. lat nieustannie krzątamy się wokół posoborowej reformy. Prosi on - w pierwszym życzeniu - o bezproblemowe udzielanie Komunii na rękę. A kto się sprzeciwia? Przecież ówczesny przewod. Konferencji Episkopatu Polski i prymas kard. Józef Glemp zezwolił na przyjmowanie Komunii na rękę w swej diecezji (od W. Czwartku 24 marca 2005 r. w liście na W. Post pt. „Niech Chrystus rośnie w nas”). Tego pozwolenia nikt nie odwołał. Ś. p. nasz biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga także uznał możliwość przyjmowania Komunii na rękę.

więcej

 PRZEBACZENIE I POJEDNANIE (2012-09-02)

Tysiąc lat po rozłamie Kościoła największa wspólnota chrześcijan prawosławnych obrządku wschodniego przemówiła jednym głosem z czwartym pod względem liczby członków Kościołem katolickim w Europie. To dokument „Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji”, co podpisali 17. sierpnia 2012 patriarcha Moskiewski i całej Rusi Cyryl I i Przewod. Konferencji Episkopatu Polski arcbp Józef Michalik na Zamku Królewskim w Warszawie. To przesłanie o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego. "Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem" - głosi dokument. - "Każdy Polak w każdym Rosjaninie i każdy Rosjanin w każdym Polaku powinien widzieć przyjaciela i brata". Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale wyrzeczenie się zemsty i nienawiści oraz włączenie się w budowanie zgody i braterstwa.

więcej

 DROGI ASFALTOWE I INTELEKTUALNE (2012-08-19)

Dzięki wakacjom geograficzne drogi krzyżują się z intelektualnymi. Możemy przybliżyć się do siebie. Pojechać. Porozmawiać. Coś przekazać od ucha do ucha - co jest nieodwołaną zachętą ewangelizacji według papieża Pawła VI, jeżeli to jakieś pokazywanie światła Jezusa we współczesnym świecie. U egzotycznych sportowców na IO w Londynie zdarzało się, że przed biegiem i po biegu palec wznosili do Tego w górze - ku Opatrzności nad sobą - dziękując Bogu.

więcej

 WĘDROWANIE JAKO PRZESTRZEŃ KOŚCIOŁA (2012-08-05)

Od ponad 40 lat nasza diecezja organizuje (w zasięgu między diecezjalnym) wakacyjne rekolekcje oazowe dla dzieci i młodzieży oraz rodzin, przeważnie 15. dniowe wg programu Ruchu Światło - Życie, utworzonego przez ks. Franciszka Blachnickiego. Niemało tych rekolekcji było kiedyś u nas, mieliśmy nawet cztery turnusy wakacyjne. Dziś pustynia u nas. Liczba uczestników spada w całej Polsce np. w diecezji krakowskiej z kilkudziesięciu tysięcy uczestników rocznie teraz jest kilka tysięcy. Niż demograficzny nie tłumaczy wszystkiego. Ważniejszą przyczyną to atomizacja, jakieś rozproszenie sił, usamodzielnienie się małych grup. Niezależność jednych od drugich. Przeciwstawianie się. Nawet pokrzykiwanie jednych na drugich. Jan Paweł II integrował i jeszcze krótko po śmierci. Ale obecnie? A pokolenie JPII? Katastrofa smoleńska na krótko nas zintegrowała, a potem podzieliła i dzieli do dziś. Wiele nowych instytucji np. IPN, Radio Maryja - po początkowym entuzjaźmie i zachwycie - dzieli nas? Dlaczego?

więcej

 WAKACJE i PORZĄDKOWANIE  (2012-07-22)

Porządek taki, że moja parafia w te wakacje bardziej odpoczywa. Przede wszystkim z powodów finansowych (po raz pierwszy) nie organizuję darmowych biwaków ani wyjazdów. Czyszczę także swoje osobiste sprawy. Co mogę, czego nie mogę zrobić. Tym razem układam dawne teksty na książeczkę dla wydawnictwa Mamiko (powód? ponieważ moje tomiki ukazywały się w nienormalnych sytuacjach, rozpowszechniane były w małym obszarze, mało znane, nie ma ich na rynku).

więcej

 PO 30. LATACH (JESZCZE WSPOMINAJĄC BISKUPA J. B. SZLAGĘ) (2012-07-08)

akże to się stało, że w tej samej parafii jestem już 30 lat! 30 czerwca 1982 przyjechałem meblowym samochodem do Gruczna razem z 35. studentkami i studentami. Oni znosili moje książki, rzeczy, namioty i plecaki. A ja wziąłem kosę i za chlewnią w ogrodzie zacząłem wycinać osty, pokrzywy, wysokie trawy i chaszcze - przygotowując teren na obozowisko namiotowe. Bardzo upalnie. Niektóre studentki nawet chodziły w bikini. Bałem się negatywnej reakcji. Jednak parafianie byli i są dla mnie wyrozumiali. Wybaczają błędy. Nie próbują mnie usunąć z parafii ani wywieźć na przysłowiowej taczce. Uśmiechają się. Życzliwi. Młodzi też cierpliwie znoszą moje wady, defekty ciała, gardła i wieku. Ks. prof. Szlaga interesował się tym, co robię, zmianami w liturgii, ułatwiał przyjazdy profesorów z KUL do mnie na odpusty.

więcej

 DZIĘKUJĄC BISKUPOWI SZLADZE - PISARZOWI (c. d.) (2012-06-24)

Niewątpliwie ks. bp Jan Bernard Szlaga (profesor, naukowiec, wybitny biblista, świetny kaznodzieja, językoznawca) to także pisarz. Jego felietony są formą literacką, w której wyobraźnia układa słowa i zdania niejako z niczego - z własnych doznań, emocji, doświadczeń, lektur, obserwacji, zapamiętanych szczegółów - krajobrazów, osób, tematów czy problemów. Biskupie felietony (Eliasza) były aktualne i świeże. Dowcipne i polemiczne. Chociaż był bardzo zajęty, miał czas dla bliźnich, zauważał innych, odpisywał, gratulował, promował, odwiedzał.

więcej

 DZIĘKUJĄC BISKUPOWI (c.d.) (2012-06-10)

Jan Szlaga najpierw biskup pomocniczy (1988 - 1992), potem pierwszy biskup pelpliński z drugim mieniem Jan Bernard (1992 - 2012). Jego matka z d. Ściesińska (to też jeden z jego literackich pseudonimów). Za rok miałby srebrny jubileusz biskupstwa i złoty jubileusz kapłaństwa. Był łaskawy i przychylny, kiedy słuchał mojej poezji na jedynym moim wieczorze autorskim w seminarium. Siedział w zaciemnionej czytelni z niewielką liczbą kleryków (jakże miałoby być więcej, znając krytyczny ich stosunek „po co tam jakaś poezja”). Spodobało się jemu, gdy usłyszał ode mnie, że pisanie poezji to takie wymyślanie - wymyślanie słów i ich porządkowanie. Ks. prof. Janusz St. Pasierb ripostował pogardę poezji u jakiegoś kleryka: „Przyjacielu, to jak ty będziesz odbierał i rozumiał Biblię? Bez poezji nie ma chrześcijaństwa.”

więcej

 PO POGRZEBIE WSPOMINAJĄC KS. BISKUPA (500) (2012-05-27)

Dopiero teraz napisałem 500. felieton. Po 2. strony każdy to razem ponad 1000 stron formatu A4. Bardzo gruba książka. Z tego szczęśliwie ukazały się dwie książeczki: „Drabiną do nieba” w r. 1997 (100 pierwszych felietonów w redakcji p. Lidii Ciecierskiej) i „Podróże i przystanki” w r. 2011 ( 25 felietonów w 50 -lecie twórczości i 70 - lecie życia). Do tego pisania zaprosił mnie ówczesny redaktor naczelny pan Stanisław Pestka. Obok były felietony pana Pawła Dzianisza (to pseudonim Tadeusza Jabońskiego z Gdańska, który przekroczył już 91. rok życia i go pozdrawiam najserdeczniej). Potem dołączył do nas kolejny felietonista „Pielgrzyma” Eliasz (to jeden z pseudonimów zmarłego ks. biskupa Jana Bernarda Szlagi).

więcej

 BIAŁY TYDZIEŃ (2012-05-13)

Po I spowiedzi w sobotę 12 maja z udziałem kilku księży i po I Komunii w niedzielę 13 maja zaczynamy z dziećmi biały tydzień w naszej parafii czyli utrwalamy i wzbogacamy przeżycia oraz aktywizujemy dzieci. Więc najpierw jest nabożeństwo majowe w niedzielne południe o godz. 16.00, na które powinni przyjechać lub przybyć chrzestni z dzieckiem. Po nabożeństwie dzieci ustawiają się do wspólnej fotografii i odbierają pamiątkowe obrazki. Zdarza się, chociaż coraz rzadziej, że ksiądz lub katechetka są zapraszani do domów na przyjęcia pierwszokomunijne (nie wymagamy tego ani nie domawiamy się zaproszenia, bo jesteśmy wystarczająco zmęczeni tego dnia...

więcej

 PRYMICJE BISKUPIE W GRUCZNIE (2012-04-28)

Po święceniach biskupich w Pelplinie (konsekracji) kolej na prymicje biskupie w Grucznie w sobotę 28 kwietnia 2012 o godz. 12.00. W programie: wprowadzenie nowego biskupa ks.dra hab.Wiesław Śmigla od bramy ogrodzenia, przywitanie i gratulacje w kościele słowami różnych przedstawicieli i grup, uroczysta msza pod przewod. biskupa z udziałem znanych księży i z dekanatu, zaraz po mszy program poetycko-muzyczny bydgoskich aktorów Romy Warmus i Eugeniusza Rzyskiego z wierszami biskupa, po wyjściu z kościoła inne gesty życzliwości, gratulacje i wspomnienia przeplatane w plenerze orkiestrą młodzieżową „Płomyki” z kapelmistrzem Adamem Idzińskim...

więcej

 WIELKI BOŻE, DLACZEGO? (2012-04-15)

Katastrofa „Brzechwy” (z 250. pasażerami) i „Jana Matejki” (z 120. pasażerami) - pociągów jadących na siebie ponad 100 km na godzinę pod Szczekocinami - to śmierć 16 osób, 50 rannych. Jeden z dzienników pytał w dużym nagłówku: Wielki Boże, dlaczego? Huk, ciemność, jęki rannych, zmasakrowane ciała, ludzie ratujący się nawzajem, pomoc z pobliskiej wioski... Mówi jednak z mieszkanek Chałupek: - Mieszkańcy wioski pomagali pasażerom. Do nas trafiło 12 osób. Zziębniętym daliśmy jeść i pić. Teraz modlę się o zdrowie dla rannych. Inna scena: Nastolatki Katarzyna i Klaudia Kwiecień jako tłumaczki zaopiekowały się codzoziemkami, prowadząc je do domu, gdzie otrzymały herbatę, a babcia bandażowała lekko rannych.

więcej

 ODA DO WŚCIEKŁYCH (2012-04-01)

Co to się dzieje między wierzącymi a niewierzącymi? Skąd ta złość na biskupów i duchowieństwo? Czyżby ubranym w sutanny feministkom żal, że nie są księżmi? Słynny „Tygodnik Powszechnego`’ Tadeusz Żychiewicz podczas sympozjum dla duszpasterzy akademickich w Niepokalanowie (ponad 30 lat temu) pocieszał nas, że komuniści trochę zła narobią teraz i w przyszłości, ale nie za wiele, bo choćby wszystkich duchownych zamknęli do więzień, nie zamkną przecież kilkadziesiąt milionami katolików w Polsce? Tłumu nie zamkną ani nie powystrzelają. Nie bójmy się.

więcej

 CZY NOWE KOŚCIOŁY UŁATWIAJĄ SACRUM? (2012-03-18)

Korzystam z portalu: Wiara.pl. Toczy się spór wokół sakralnej architektury. Nowa jest całkiem inna niż stara. Nowy kościół nie skupia, lecz rozsypuje nasze spojrzenie. Rozsadza naszą wyobraźnię. "    Teza i diagnoza jest taka, iż nowe kościoły w małym stopniu uznają tradycje architektury sakralnej i Sobór Watykański II. Tak twierdzi nestor włoskiej architektury Paolo Portoghesi: „konstytucja Sacrosanctum Concilium nakazuje, by nowe formy organicznie wyrastały z dotychczasowych. Tymczasem nikt się nie przejmował wolą Soboru. (...) Kościół (...) swój fundament ma w górze, a nie pod sobą. Jest bowiem domem Boga”. A nie piwnicą Boga.

więcej

 NIE SZYDZIĆ Z VATICANUM II (2012-03-04)

Niebawem minie 50 lat od zakończenia Soboru. Jego dokumenty komentowało i wyjaśniało czterech kolejnych papieży, zaakceptowali je biskupi całego świata. Więc pewne trudności powinny raczej przemienić się w spokojną akceptację nauczania Kościoła (KAI). Niestety,    czuje się niekiedy lekceważenie Soboru Watykańskiego II i silne umiłowanie mentalności wykrywania wszędzie wroga, nawrót do łaciny, strojów, przepychu... Po kryjomu idą klerycy na msze łacińskie (przedsoborowe). Niejednemu podobają się radykalne grupy spod znaku lefebrystów. Inni bronią ponoć gwałtownie czystości doktryny, tradycji i kontestują soborowe dekrety o ekumenizmie, wolności religijnej, o stosunku do religii niechrześcijańskich itd. Ten zapach czuje się m. in. w „Christianitas” i „Frondzie”.

więcej

 NA NOWO OPISAĆ (III) (2012-02-19)

Idąc tropem metafor pola i siewcy oraz połowów na oceanie podążamy za wyobraźnią zmarłego papieża bł. Jana Pawła II Wielkiego i obecnego papieża Benedykta XVI. Pole do siania - to świat i wszyscy ludzie, a my ewangelizatorzy i misjonarze, którzy sieją Słowo Boże. Rozkurz jest duży. Praca znacząca, a plon wielokrotnie niższy. Wypływanie na ocean - to kolejny wysiłek „łowienia ryb” dla Królestwa Bożego. Mamy puste sieci. Niczego nie złowiliśmy. Spoceni po nocnym połowie i bezradni. Może za płytko łowiliśmy. Może trzeba powtórnie wypłynąć i dalej, bardziej na głębię. Nie wolno zniechęcać się i rezygnować.

więcej

 NA NOWO OPISAĆ (II) (2012-02-04)

Trzeba na nowo opisać przekaz wiary w Polsce - zaczynając choćby od słynnych wyborów 4 czerwca 1989 albo od 20 czerwca 2001 (Dyrektorium Katechetyczne Kościoła Katolickiego w Polsce ). Ja sięgam nawet aż do książek ks. prof. Wł. Piwowarskiego, mego profesora na KUL sprzed 35 lat, którego diagnozy polskiej religijności robiły na nas duże wrażenie. Jego tezy socjologiczne oceniali biskupi jako kontrowersyjne, za zbyt surowe i szkodliwe, a komuniści za zbyt optymistyczne wobec religii katolickiej. Jak wykorzystujemy badania socjologiczne, obserwacje i zalecenia kościelne?

więcej

 SZTUKA I WIARA (2012-01-08)

Krzyż w dziełach mistrzów pióra, pędzla, dłuta i muzyki należy do sztuki i wiary. 88 proc. nie przeszkadza w szkole czy urzędzie (wg najnowszych badań CBOS). Niezły temat na rok 2012. Razi zwolenników Palikota i niektóre osoby niewierzące. Sztuka i wiara są oknami na Boga. Są konieczne - mówił mądrze przewod. Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi (30 października 2011 w Warszawie podczas I Kongresu Biblijnego). Artyści są inspirowani przez Boga, tworzą, gdy zstępuje na nich Duch Pański (Stary Testament). Podobnie rzemieślnik konstruował Namiot Spotkania i Skrzynię Przymierza. Śpiewacy świątynni jak prorocy. W nich sztuka i wiara są ze sobą połączone

więcej

 „ŚWIĘTY INTERES” (2011-12-25)

Przed Bożym Narodzeniem naszą religię pokazuje się intensywnie i wszędzie także poza kościołami. Pomnożona dekoracyjność, kolorystyka choinek, świeczek i oświetleń, bombek i prezentów. Wśród barwnych ozdób w supermarketach i galeriach handlowych spacerują żywe ładne dziewczyny w strojach aniołów i mikołajów. Fakt narodzenia Jezusa nie jest obecnie ukrywany ani przeinaczany jak dawniej w czasach komunizmu, kiedy pierwszeństwo miał dziadzio Mróz i choinka noworoczna. Dzieci nadal mało wiedzą o cudownym św. Mikołaju - biskupie, jak rozdaje dary po kryjomu biednym i nam wrzuca słodycze w wyczyszczone buty, bardziej znają jakiegoś saneczkowego faceta czy ustrojonego dziada z Laponii (oczywiście z dawnej edukacji komunistycznej, która nie chce przeminąć).

więcej

 STARZEJĄC SIĘ W NOWEJ EWANGELIZACJI (2011-12-11)

Przed nami Rok Wiary i rzymski Synod o nowej ewangelizacji (od października 2012, co ogłosił Benedykt XVI)). To nowa zachęta, nowy wysiłek, nowa ewangelizacja. Piękne. Dobre, bo uniwersalne. W drobiazgowości potrzebujemy uniwersalizmu, całości, chrystocentryzmu. Ale ja nie mogę czekać na nową ewangelizację. Bo u mnie i w wielu parafiach ona jest nieustannie. Co rok stare staje się nowe. Starzejąc się w nowej ewangelizacji przychodzą nowe roczniki, nowi ludzie, kolejne grupy lub opóźnione osoby przygotowujące się do sakramentów. Więc muszę być praktyczny (nie chcę, ale muszę - według imperatywu pana Lecha Wałęsy).

więcej

 NIENAWIŚĆ WYCOFAĆ (2011-11-27)

Co myśleć o warszawskich bitwach w święto 11 XI 2011? Co dzieje się z patriotyzmem, krzyżem, orzełkiem w koronie? Skąd ta złość? W każdym magazynie kostiumów teatralnych w Polsce wisi sutanna. Bo potrzebna do średniowiecznych, romantycznych i współczesnych przedstawień np. w „Naszej klasie” Tadeusza Słobodzianka (Teatr na Woli, W-wa, czytaj szczeciński dwumiesięcznik kulturalny nr 3/2011 „Pogranicza”poświęcony religii). Bez księdza brakowałoby ważnego głosu w naszej kulturze. Obok opinii bogoojczyźnianych jest i rubaszność, i rysunek satyryczny. Wszystko kręci się wokół rozumienia zła.

więcej

 MOJA PARAFIA JEST SPOKOJNA (2011-11-13)

Bo u nas nie ma marszów oburzenia. Bo nikt nie próbuje zdejmować krzyża. Bo są bardzo dobre katechetki i katecheci, więc usuwanie religii ze szkół byłoby bez sensu. Dziewczyny i chłopcy przychodzą do kościoła, przyjmują sakramenty. Pokazują swą urodę i wiarę w Jezusa. Potrafią wygłupom postawić granice. Na razie nie pociąga ich jakiś przeciwnik Kościoła lub jakaś grupa antyreligijna, która chciałaby tworzyć niby nowoczesność polegającą na kasowaniu religii, krzyża i normalności moralnej. Po kompromitacji filozofii marksizmu i materializmu, czym szczvciła się polska lewica leninowska, teraz - pozbawiona tamtej bazy - lewica szuka innego oparcia, którym ma być ponoć tzw. nowoczesność. Nowoczesna Polska, nowoczesny światopogląd, nowoczesne obyczaje... Co to ma znaczyć, nie wiem. To mydlenie bez idei i bez wartości.

więcej

 PRZECIW CHCIWOŚCI I MARNOŚCI (2011-10-30)

Oburzenie przeciw chciwości przelewa się przez świat. Najpierw Madryt, Nowy Jork, potem prawie 1000 miast z hałaśliwymi marszami dziesiątek tysięcy ludzi przeciw bezrobociu, nierówności i cięciom budżetowym. Przeciw bankom, bankierom i przeciwko przyczynom kryzysu światowego. Chmury gniewu i złości unoszą się nad planetą. Niezadowolenie jest zarazem potępieniem chciwości. To krzyk tych, którzy czują się obciążeni niesprawiedliwością pracodawców, kredytodawców i rządów. W tych marszach też jakaś utrata sensu życia. Ta rewolta to wielki lęk o przyszłość ludzi i rodzin wobec kryzysu ekonomicznego, który od trzech lat w USA i Europie podnosi skrzydła upiora.

więcej

 MYŚLENIE PO WYBORACH (2011-10-16)

I dalej trzeba żyć. I myśleć o rzeczywistości. I rozsądnie kręcić się wokół wartości, a nie nihilizmu i pesymizmu.  Po wyborach jedni są za, a nawet przeciw - przypominając słynny kalambur pana Lecha Wałęsy, o którym Andrzej Wajda będzie kręcił film (scenariusz Janusza Głowackiego). Będzie to dalszy kawałek najnowszej historii. Najpierw - pamiętam - film „Człowiek z marmuru”, który podczas studiów oglądałem w Lublinie (za Gierka), po ostatniej scenie wśród oklasków zaśpiewano „Jeszcze Polska nie zginęła”. Potem był „Człowiek z żelaza”. I oczekiwany film „Katyń”. A będzie niebawem film o Wałęsie. I tak układają się kawałki filmowej historii, w której mogliśmy uczestniczyć i jeszcze uczestniczymy.

więcej

 PRZED GŁOSOWANIEM (2011-10-02)

Co robić w niedzielę 9 października 2011? W kościele pomodlić się za Ojczyznę i pójść na wybory. Zebrać opinie z gazet, radia, telewizji, internetu i sąsiedzkich rozmów. Wyrobić sobie sprawiedliwy obraz rzeczywistości, w której chcę uczestniczyć. Z rezerwą wobec mediów, które górują nad nami, bałamucą nas, a dziennikarze swoje programy autorskie - dobrze płatne - czasem wypełniają byle czym. Zdarzenie - pchłę pokazują wielokrotnie 38 milionom Polaków. Czy cała Polska musi wiedzieć, że jakiś celebryta piardnął albo kupił coś w markiecie?

więcej

 W ŚRODKU EUROPY (2011-09-18)

Ile kilometrów mamy do Europy? Prawdopodobnie jesteśmy w jej środku. Mury między krajami zostały zburzone. Ponoć chrześcijańskie korzenie narodów gniją, ale jeszcze je widać. Hasło jedności i solidarności wszystkich i ze wszystkimi jest przecież pragnieniem Jezusa, który jedyny w historii widział twarz Boga (z innych proroków najważniejszy Mojżesz widział zaledwie plecy Boga). I Jezus jest dowodem na istnienie Boga. Jest widzącym świadkiem Boga. Słyszącym Boga. Wypełnił proroctwa począwszy od Abrahama.

więcej

 WOKÓŁ WYCHOWANIA (2011-09-04)

Nowy rok szkolny. Pytamy, ile wychowania w nauczaniu. Oby nauczanie było wychowujące. A nauczyciel od razu protestuje (bo on uczy, nie chce wychowywać). Taka jest polska spychologia: rodzic obarcza nauczyciela, a nauczyciel pedagoga i poradnie, ci z kolei mówią, że diabeł siedzi w programach i systemie edukacji, a wyżej to jeszcze jest rząd i premier pan Donald Tusk. Najlepiej Pana Boga oskarżyć za wszelkie braki w szkolnictwie. I zapytać Go: kiedy będzie lepsza jakość i siła wychowania katolickiego?

więcej

 NASZE MORZE (2011-08-21)

Udało się nam przeżyć wakacje jako bardzo zajęty czas. Pasjonuje mnie praca z młodzieżą. Od najmłodszych lat wikariuszowskich - wyjeżdżając w góry, do Krakowa czy Warszawy podczas urlopów - zabierałem zawsze 5 lub 6 osób, aby wspólnie zwiedzać i rozmawiać, szykując tanie jedzenie poza restauracjami. Obserwowałem młodzież, słuchałem ich marzeń i pragnień. W ich śmiałość i nieporadność, w ich emocje i nijakość, w ich wiarę i niewiarę wrzucałem tematykę o wartościach, o Bogu, o Jezusie jako niedościgłym autorytecie i wiarygodnym Zbawicielu. Chętnie niejeden raz jeszcze zorganizuję wyjazd z młodzieżą (mimo przekroczonej 70. tki) i poświęcę im swoje pieniądze, jednak pod warunkiem, jeżeli pojedzie co najmniej 30 osób lub więcej. Dla mnie nie jest to ani trudne, ani wątpliwe. Przeciwnie: być razem to znacząca wartość chrześcijańska.

więcej

 NIE ODBIERAJCIE ENTUZJAZMU (2011-08-07)

Drodzy wielcy tego świata, posłuchajcie kogoś z tyłów tego świata. Otóż nikomu nie zabrania się ani nie uniemożliwia swobodnych wypowiedzi w Polsce - proszę czcigodnego ks. arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego (w nawiązaniu do uroczystości na Jasnej Górze 9 - 10 lipca i 19. rocznicy powstania Radia Maryja). Kościół nie jest zagrożony - panie Jarosławie Kaczyński (w nawiązaniu do przemówienia w Ostrołęce, przy okazji taka uwaga, iż nie mówi się o klękaniu przed „księżami”, lecz przed „księżmi”).

więcej

 BARDZIEJ EWANGELIZACJA NIŻ POLSKOŚĆ (2011-07-24)

Ewangelizacja to dobry temat na wakacje. Ile parafii wysyła kogoś na oazy i inne formy duchowości? Albo ile parafii organizuje wielodniowe skupienia, zabawy przy parafii, zamyślenia - biwaki, obozy, rajdy, pielgrzymki? Ile pieniędzy na to przeznacza? %    Ewangelizacja jest zadaniem wszystkich członków Kościoła - tak przemówił papież Benedykt XVI do uczestników kongresu ponad 300 parafii diecezji rzymskiej. Zachęcał, aby nie bali się Ewangelii i odważnie ją głosili. Istotna jest ewangelizacja dzieci przez rodziców. Przecież obecność najmłodszych w życiu Kościoła to klucz dla wychowania w wierze. Trzeba dobrze rozłożyć role rodziców i katechetów

więcej

 FESTYN U DUCHACZY (2011-07-10)

11 i 12 czerwca 2011 r. kilka tysięcy ludzi spacerowało w ogrodach i na boisku Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy przy al. Jana Pawła II 117. Był to Festyn u Duchaczy, jak siebie pokornie nazywają. Byłem tam 12 czerwca od godz. 10.45 do 21.30, „miód i wino piłem”, ale nie dosłownie, lecz więcej: wielka uczta plenerowa przy dobrej pogodzie, wokoło - co dusza zapragnie, czego potrzebuje oko, ucho i serce turysty i uczestnika. I wierzącego w Chrystusa. Impreza bez piwa i innych używek. Jedna z największych w Bydgoszczy.

więcej

 WYCIECZKA Z EMERYTKAMI (2011-06-26)

Starzejemy się. I rośnie liczba ludzi starych. I ta liczba podtrzymuje kondycję katolicyzmu polskiego. Ludzie starzy są bowiem bardziej religijni. Wieloletnie doświadczenie nimi rządzi i niepokój przed umieraniem. Są to okoliczności sprzyjające rozmyślaniom. Ożywiają wiarę w życie wieczne, chociaż nie widać u ludzi starych chęci przyspieszania tej radości na ostateczne spotkanie z Bogiem. Wolą oddalać ten ostateczny moment. Ja często mówię, że porządkuję już swoje myślenie i nastawiam się na śmierć jako na szalone szczęście.

więcej

 ZŁOŚLIWOŚĆ W PROCH SIĘ OBRÓCI (2011-06-12)

To proch marności, a nie do strzelania. Często rzucam taką garstkę na trumnę w ostatnich chwilach liturgii pogrzebu. Coraz trudniej rzucić na wieko trumny, bo nieraz zakład pogrzebowy zielonym dywanem zakrywa symboliczną naturalną ziemię, odgradzając szerokim pasem od trumny, po którym nie bardzo można chodzić z powodu nierówności, jest niebezpiecznie, dlatego z odległości kilku metrów trzeba próbować rzucić garść z łopatki. Zawsze w tym momencie czuję bezradności ludzkiego losu. Dociera do mnie proroctwo, iż nie znam dnia ani godziny. Mam cieszyć się tutaj, w tej doczesnej i nadwiślańskiej dolinie radości i nadziei. Pan Bóg mówi mi, że nie jestem jeszcze gotowy przeżyć śmierci jako szalonego szczęścia. Uczę się chodzić wokół śmierci na palcach, po cichu, jak gdyby nigdy nic.

więcej

 CZEMU W KRAJOBRAZIE PŁACHTY POGARDY? (2011-05-29)

Piękny ten majowy krajobraz z gwarem i uśmiechami dzieci, które przygotowują się do I Komunii albo już ją przyjęły. W twarzach dzieci i trosce rodziców, w ich aktywności i entuzjazmie widać pierwszeństwo Jezusa Chrystusa. Co roku od nowa, wyraźniej i mocniej - powtarzamy, przeżywamy, że wszystko wczoraj, dzisiaj i jutro działo się, i dzieje, będzie się dziać „przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie”. Niechby dzieci uwierzyły - i na tym polega wyjątkowość naszego uczestnictwa w kościele - że zwykły chleb (w kształcie komunikanta, opłatka, hostii) mocą Ducha św. zamienia się w Ciało Chrystusa. A wino mocą tegoż samego Ducha św. zamienia się w Krew Chrystusa. Taka jest ta tajemnica wiary. I niezwykłość chwili.

więcej

 CZY BĘDĄ ZMIANY PO BEATYFIKACJI? (2011-05-15)

Naukowcy wyliczyli dziewięć państw, gdzie wiara zanika, a rozwija się kuszący ateizm. Są to nasi sąsiedzi Czesi. Także jeszcze inne kraje europejskie jak Austria, Finlandia, Irlandia, Holandia i Szwajcaria. Z pozostałych kontynentów Kanada, Nowa Zelandia. Na liście tej nie ma na szczęście Polski. ("Rzeczpospolita": to badania i analizy w Dallas Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego za pomocą matematycznych modeli związków między liczbą ludzi religijnych a społecznymi motywacjami stojącymi za ich postawami. KAI).
Ale obecnie czujemy, że jest czas przyjazny dla religii i pokoju (po radosnych uroczystościach beatyfikacji Jana Pawła II...

więcej

 PIERWSZEŃSTWO JEZUSA (2011-05-01)

Tak, jest konieczny rachunek sumienia z pierwszeństwa Jezusa w naszym myśleniu o sobie, o drugim człowieku, o historii i o całym wszechświecie.
    Na pytanie czy nadchodząca beatyfikacja powinna przynaglić Polaków do rachunku sumienia, kard. Zenon Grocholewski, przewodniczący Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego w Rzymie odpowiedział: „Tak i to bardzo mocno (...) gdy chodzi o szacunek dla drugiego człowieka, dla innych opinii”. Wypunktował, iż Polakom brakuje m. in . chęci do wzajemnego dialogu. Zmarły papież Wojtyła był dla wszystkich, dla niewierzących i przedstawicieli innych religii. To człowiek dialogu. „Nie było grupy, środowiska czy konkretnej osoby, z którą nie chciałby rozmawiać, spotkał się nawet z człowiekiem, który chciał go zabić – zaznaczył kard. Grocholewski, dodając iż w polskiej debacie publicznej nie widać inspiracji taką postawą”(KAI).

więcej

 DNI I LATA KÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT (2011-04-17)

Papież z Polski przejdzie do historii jako Jan Paweł II Wielki - powiedział kard. Kazimierz Nycz (23 marca podczas sesję dla dziennikarzy z udziałem znawców zmarłego papieża, jego przyjaciół i współpracowników). Wielkość Jana Pawła II to nie tylko jeden z najdłuższych pontyfikatów, nie tylko wprowadzanie Kościół w trzecie tysiąclecie, to przekonanie bardzo wielu za jego życia i w czasie umierania, że mamy do czynienia z człowiekiem świętym - mówił kard. Nycz. Chociaż wydawało się, że długo czekamy, niecierpliwimy się, jednak    beatyfikacja w 6 lat po śmierci to jest szybko.

więcej

 6. ROCZNICA ŚMIERCI Bł. JANA PAWŁA II (2011-04-03)

Zbliżamy się do daty 1. maja 2011, kiedy w Rzymie będzie uroczysta beatyfikacja ś. p. papieża Jana Pawła II. Próbujemy ogarnąć niezwykłość tego wydarzenia dla Kościoła i dla Polski. Odtąd nasz papież Karol Wojtyła z Wadowic, przykład życia i umierania, będzie wśród orędowników na naszej drodze do ostateczności, do celu wiecznego - do zbawienia w Chrystusie. Z radością przyjmujemy próby utrwalania wielkości Jana Pawła II - człowieka, księdza, biskupa, kardynała i papieża. Tak akceptujemy najnowszy pełnometrażowy film dokumentalny pt. „Jan Paweł II - szukałem Was...” Zawiera unikalne materiały archiwalne.

więcej

 JUTRO ZATROSZCZY SIĘ O SIEBIE (2011-03-20)

W niedzielnej homilii, jeszcze w karnawale (zgodnie z przesłaniem Jezusowej Ewangelii), mówiłem o tym, aby zbytnio nie troszczyć się o dzień jutrzejszy. Piękna Ewangelia podaje, że dzień jutrzejszy sam będzie się troszczył o siebie. Jest to zachęta do umiaru, do nadziei, aby nie być zachłannym na pojutrze, aby zaufać Bogu i Jemu powierzyć swój los. Jak wobec tego należy ocenić przesadną czarną filozofię partii opozycyjnych o zagrażającej nam katastrofie ekonomicznej i wszelkiej innej z powodu tego rządu? To negacja tego, czego jeszcze nie ma, jutra, które dopiero nastąpi. Jezus zaleca, aby się nie martwić zbytnio o picie, o jedzenie, o ubiór... Pan Bóg wie, że tego wszystkiego potrzebujemy. Bardziej mamy troszczyć sie o sprawy duchowe.

więcej

 POWRACAJĄCY CHRYSTUS PRZED BEATYFIKACJĄ JANA PAWŁA II? (2011-03-06)

Nowa książka gdańskiego pisarza Stefana Chwina „Panna Ferbelin” to fantazja historyczna o powtórnym przyjściu Chrystusa do Gdańska. Pytano pisarza (w „Wprost”) : czy jest aż tak źle, że napisał nową ewangelię? - Nie wiem czy świat jest w złej czy dobrej kondycji, chciałem napisać coś takiego, iż Jezus po raz drugi przychodzi i trafia na Krakowskie Przedmieście przed Pałac Namiestnikowski, kiedy tam stoi smoleński krzyż. Jezus podchodzi do obrońców krzyża, niczym nie wyróżniając się, ubrany jak wszyscy. I prowadzi możliwy dialog z tymi, którzy bronią Jego znaku.

więcej

 POWRACA ZŁOŚĆ NA RELIGIE (2011-02-20)

Źle się dzieje w państwie duńskim, jeżeli obywatele kradną, ignorują przepisy, mają wątpliwości stojąc nad brzegami pomiędzy luzem i swawolą a obowiązkiem i rygorem. Jeszcze gorzej, jeśli chcą wyrzucić Pana Boga z obszarów swego państwa - jak w Polsce. Z naszej ziemi tyle razy wycinano religię, co jej nie zaszkodziło, lecz ją odrodziło. Moje pokolenie przeżyło komunizm i nieustanne milczenie o religii. Nazywało się to „Kościół milczenia”.

więcej

 DYSCYPLINA WYCHOWAWCZA (2011-02-06)

Podczas ferii zimowych organizujemy biwaki dla naszych nastolatków. Za każdym razem rodzice muszą wyrazić zgodę i podpisać regulamin. W regulaminie jest taka dyscyplina wychowawcza: 1. Co wolno: wolno i należy tworzymy przyjazne nastawienie do drugiego, brać udział we wszystkim z wszystkimi i w swojej grupie; współpracować; metodą jest własne uczestnictwo, samoudzielanie się i samoobsługa. Biwak służy odprężeniu fizycznemu i psychicznemu, ale i wzrostowi duchowemu oraz ułatwia pokazanie swej wyjątkowości, niepowtarzalności wraz z uzdolnieniami do bycia z innymi i dla nich, a nie dla siebie. Nie jesteśmy dla siebie. Każda i każdy bezcenni, godni szacunku, sympatii, życzliwości - są na obraz i podobieństwo Boga.

więcej

 OGLĄDAJĄC PARAFIĘ (2011-01-23)

Po kolędzie oglądam ciało i duszę parafii. Od ponad 20. lat moja parafia zmniejszała się, z prawie 3500 spadła liczba do ok. 2300. Teraz znowu wzrasta do ok. 2500. Z powodu kilkanastu nowych domów i dwów bloków mieszkalnych). Za rok lub dwa urosną znowu nowe domy i blok socjalny dla 20. rodzin. Parafia może znowu powiększy się. Liczba osób jest niepewna, ponieważ za granicą średnio pracuje ok. 100 - 150 osób, które nie chcą być skreślone z listy parafian, bo albo tylko połowa rodziny przebywa poza krajem, albo cała, ale chce potem powrócić. Najwięcej poza krajem przebywa młodzieży, dziewczyn (między 20. a 30. rokiem życia).

więcej

 RAPORTY KAI I „RZECZPOSPOLITEJ” (2011-01-09)

Z raportów o Kościele w Polsce - a opublikowano kilka oraz kilkanaście komentarzy - próbuję wyciągać pozytywne wnioski dla siebie i dla mojej parafii. Z liczenia tegorocznej frekwencji w mojej parafii wyszło, że na msze niedzielne uczęszcza 48 procent (to spadek o 10 procent w ostatnich 15 latach, ale udział dzieci to pewnie tylko 20 lub 30 procent, co oznacza,że narastać będzie odsetek żyjących poza niedzielną mszą, poza parafią). Mogę siebie winić, że źle ewangelizuję. Ale mogę też oceniać siebie na tle całej mapy polskiego Kościoła. Inni decydują, nie ja.

więcej

 RADOŚĆ ZE SŁOWA (II) (2010-12-26)

Jestem przynaglany przez kogoś lub przez coś: - Wszystkie zmysły otwórz na słowo, szukaj słowa, słuchaj słowa, smakuj słowo, przyjmij je, opowiadaj je dalej swoim prostym językiem. Albo milcz. Mądrość przychodzi do nas z takich trzech zdań sakramentalnych: Słowo stworzyło świat, słowo stało się ciałem, słowo może ciebie i mnie nawrócić, zbawić. - Bądź cicho, tatuś jest zmęczony PiSem i PlatfOrmą (rysunek w TP). - Wybiórczo przyjmij ostatnie i ostateczne słowo na tym świecie: Jezusa, który jest Słowem. - Pracuj nad słowem i w słowie. Nie musisz być od razu artystą, wystarczy, abyś był rzemieślnikiem słowa.

więcej

 RADOŚĆ ZE SŁOWA (I) (2010-12-12)

Eliasz napisał o smutku tych z okopów prawa i sprawiedliwości, o ich złości. Słuszny postulat, aby w zachowania katolika wprowadzić więcej uśmiechu. Pamiętam wybory parlamentarne sprzed 3 lat, kiedy pan premier Donald Tusk z uśmiechem i ze słowami o miłości kończył przemówienie, co opozycja przyjęła z drwiną. Pomyślałem: co to za wrogie postawy wobec bliźniego? Po raz pierwszy taka deklaracja o miłości pojawiła się publicznie i od razu niesmak. W początkach lat 90. XX wieku wyrażano niezadowolenie z pana prezydenta Lecha Wałęsy i palono jego kukłę przed prezydencką siedzibą, czemu liderowali panowie Kaczyńscy.

więcej

 NAUCZANIE WOKÓŁ SAKRAMENTÓW (2010-11-28)

Każda parafia rozpoczyna Adwent i nowy rok kościelny. I obmyśla jakiś program, zachowując tradycje z roratami, św. Mikołajem, opłatkiem, pomocą dla biednych, spowiedzią adwentową przedświąteczną z większą liczbą spowiedników, bez których niemożliwa jest dobra obsługa katolicyzmu masowego etc. Pytam też siebie, co w parafii powinno być priorytetem? Wiadomo: słowo i sakrament. Słowem i sakramentem buduje się Kościół.

więcej

 OCENA I PROJEKTOWANIE (2010-11-14)

Jesienią próbujemy ocenić w sumieniu ten rok, który przemija. Co się udało, a co nie i dlaczego. Wydaje się, że ten rok był najtrudniejszy w moim kapłaństwie. Pytam sam siebie dlaczego. Dlaczego dopiero teraz - czekając 16 miesięcy - odważyłem się na ortopedyczną operację i mam metalowe kolano? Odrzuciłem laskę. Bo dopiero teraz są możliwe takie operacje. Ano, kiedy mieszkałem w średniej szkole w Leoninum w Wejherowie, ponad 50 lat temu, zdarzył się mój wypadek na nartach i sankach. Ortopedia była inna niż dzisiaj.    Miałem kłopoty z chodzeniem. Ograniczony, musiałem wyrzekać się wielu rzeczy. Czułem, że jestem na tyłach tego świata. Z boku. Nie nadążałem za innymi.

więcej

 KU ŚMIERCI, PONAD ŚMIERĆ (2010-10-31)

Wokół kościoła potężne lipy, jesiony, klony zrzucają  swe barwne liście. Złociste, żółte, brązowe, fioletowe, szare.  Piękną jesień zbieramy na kupy i wywozimy z placu kościelnego. Marność trzeba usuwać. Ulotności nie można ufać. Temu co umiera, nie można się dziwić.  Odchodzi uroda i przemija postać tego świata. Co chwila coś się kończy. Za nami nasi zmarli. Coraz dłuższe listy tych, którzy od nas odeszli w mroki śmierci.

więcej

 NIE ZACIEMNIAĆ PRZEBACZENIA (2010-10-17)

Obchodzimy 32.  rocznicę wyboru Polaka na papieża Jana Pawła II (16 X 1978). Pamiętamy, jak nieustannie wyciągał ręce do przebaczenia i zgody. Wyrażał pragnienie jedności. Wzruszające były jego pokorne akty przeproszenia za grzechy Kościoła w jubileuszowym r. 2000. Podobnie wyciąga ręce obecny papież Benedykt XVI. O pierwszorzędnym znaczeniu przebaczenia dla odnowy Kościoła mówił niedawno  do brazylijskich biskupów w Castel Gandolfo m . in. , że przeżywany obecnie kryzys duchowy ma swe korzenie w zaciemnianiu łaski przebaczenia.  Lekceważy się, nie dostrzegając skuteczności i realności sakramentu pojednania.

więcej

 NEWMAN I TERAŹNIEJSZOŚĆ (2010-10-03)

Zamiast porażki i klęski wrześniowa pielgrzymka Benedykta XVI do W. Brytanii zakończyła się optymistycznie.  Brytyjski premier James Cameron żegnał papieża: „Udało Ci się zatrzymać nasze społeczeństwo i skłonić je do zastanowienia”. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk: papież wielokrotnie zwracał uwagę na miejsce religii w liberalnym i pluralistycznym społeczeństwie i przestrzegał przed usuwaniem religii z życia publicznego. M

więcej

 NA WSI PO 20. LATACH RELIGII W SZKOLE (2010-09-18)

Jak to jest z entuzjazmem w 20 - lecie powrotu religii do polskich szkół? Do r. 1997 - przez 7 lat - także uczyłem religii w szkole zawodowej rolniczej na wsi. mając 6 godzin tygodniowo. Tę szkołę (z 70. uczniami) zamknięto decyzją województwa. Wtedy też zlikwidowano w mojej parafii Dom Pomocy Społecznej dla 120 osób psychicznie  chorych  (nieoficjalnie filia psychiatryka w Świeciu), usuwając mieszkanie Sióstr Albertynek i pokój ks. kapelana). Zlikwidowano trzy mniejsze wiejskie szkoły na terenie parafii.

więcej

 O WYCHOWANIU (2010-09-05)

Co widać wokół?  Liczba nauczycieli w Polsce spada (poniżej 600 tysięcy). Niż demograficzny odchudza szkoły i klasy. Krótkotrwały wyż zapełni jeszcze raz szkoły, a potem znowu gwałtownie będzie spadać liczba urodzeń. Prawdopodobnie katolicki naród - jak to się mówi - słabnie w miłości do dzieci. Powiększać się będzie liczba emerytów, których jest już 5 milionów, do których zaliczam się także.  Mniej dzieci, więcej starych ludzi - oto ogólny obraz społeczeństwa i każdej polskiej parafii.

więcej

 PRAWDA I KRZYŻ (2010-08-22)

Skoro wszyscy jesteśmy grzesznikami, więc prezydenci też, to znaczy jesteśmy ułomni, wątpliwi, omylni, z wadami, dlaczego  uważamy, że chodzi nam o prawdę. O jaką prawdę mogą spierać się  katolicy, skoro prawdą jest Jezus Chrystus? W obecnym dramatycznym napięciu politycznym warto wrócić do aksjologii i przyjąć pewien system porządkowania polskiej przestrzeni. Tutaj przypomniał mi się wiersz (w tegorocznym moim tomiku „Brat opuszczonych”): PAN OD RELIGII

więcej

 NUDNY ATEIZM (2010-08-08)

Wakacje. Jeden z moich przyjaciół najczęściej czyta „Obcasy”  i w korespondencji powołuje się na kogoś stamtąd.  Mam dystans do takich i innych źródeł. Dla mnie ta jego jedyna lektura to nie najlepsza argumentacja. Lepiej gdyby czasem poczytał sobie „Więź” lub „Znak”. Moje dąsanie wobec „Obcasów” sobotniej Gazety Wyborczej wynika z tego, że są one opanowane przez niektóre wolnomyślicielki -ateistki - kobiety ponoć bardzo mądre, wyzwolone, dbające o rozmach parad ulicznych i o krzykliwe inne myślenie niż dotychczasowe w naszej kulturze. Demonstrują sprzeciw wobec religii, wobec biskupów, wobec księży.

więcej

 W CIENIU BITWY (2010-07-25)

Nie pojechałem na rekonstrukcję wielkiej bitwy pod Grunwaldem w rocznice jej 600 lecia (14 - 18 lipiec 2010). Przyciągnięto tam konie z całej Europy. Zwycięstwo nad Krzyżakami wspominamy z przyjemnością. Sienkiewicz nas oczarował swoją powieścią. Krzyżackie ślady widać do dzisiaj na Pomorzu. Osobiście w cieniu zamku krzyżackiego w Gniewie pracowałem ponad osiem lat jako wikariusz i kapelan sanatorium przeciwgruźliczego. Po częściowej jego odbudowie miałem tam w jednej z sal wieczór autorski.

więcej

 CO DALEJ? (2010-07-11)

Co dalej po wyborach prezydenta?  Oto cztery obrazy-opowiastki  o możliwościach tego świata ( i pewnie też Polski) sprzed 40 lat.
PROJEKT URBANISTYCZNY
Zaplanowaliśmy wieczorem przy kawie internista był zgodny z moralistą że sumienie nie będzie zabrudzone Subiektywnie swoją prawdę puściliśmy w obieg...

więcej

 WIRUS ANTYKOŚCIELNY (2010-06-27)

Wakacje przed nami, znowu swoboda większa i radość, a także niepokój wobec dzieci i młodzieży, aby ich postawy nie zamieniły się w swawolę i lekceważenie wszystkich i wszystkiego. Obserwujmy czy jesteśmy wierni podstawowym kanonom wartości.

więcej

 POKORA PRZED ŻYWIOŁAMI (2010-06-13)

Rozbił się tragicznie samolot prezydencki pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.. i nas zamurowało. Tamci nie dolecieli do Katynia. Wokół żałoba, żal i smutek. „Klęknij i ty. Człowiek jest tworzony na obraz i podobieństwo Boga - dlatego godzien jest szacunku i czci” - odpowiada ks. prof. Jan Andrzej Kłoczowski młodej dziewczynie na pytanie, dlaczego ludzie klękają przed trumną (Więź nr 5-6/2010).

więcej

 KS. JERZY POPIEŁUSZKO (2010-05-30)

6 czerwca 2010 będzie beatyfikacja męczennika ks. Jerzego Popiełuszki, który był stałym patronem naszych wieczorów każdego 16 dnia miesiąca, kiedy przyswajaliśmy sobie  papieskie myśli, polecając Bożej Opatrzności siebie, nasze rodziny i nasz naród za pośrednictwem Maryi Królowej Polski.
Do wspomnień i do modlitewnego dziękczynienia dodaję ten wiersz „Po zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki”

więcej

 LIBERALIZM i KAPŁAŃSTWO (2010-05-16)

Szanujemy wolność w parafiach. Od wolności zaczyna ksiądz. Przy chrzcie pyta: o co prosicie? Rodzice muszą prosić. Nie ma przymusu. Najważniejsze pytania w ślubie kościelnym to pytania o wolność: czy chcecie? Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński? Czy chcecie wytrwać w tym związku... aż do końca życia?  Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy? Dlatego poniekąd muszę być liberalny.

więcej

 OCZY PEŁNE ŁEZ (2010-05-02)

Śmierć - nieszczęściem. Żalem. Utratą. Absurdem. Jest wrogiem ludzkości - według  Biblii. Złem, które jedynie Jezus przezwyciężył. Przejściem do innego życia. Katastrofa samolotu i śmierć 96. osób z prezydentem Lechem Kaczyńskim, jego żoną i najwyższymi przedstawicielami państwa, kiedy lecieli oddać hołd ofiarom zbrodni w Katyniu z okazji 70. rocznicy tejże zbrodni - to szok. Jaki musiał być krzyk  rozpaczy i bólu wśród pasażerów na kilka sekund przed rozbicie maszyny. We mnie jakieś zagubienie intelektualne. Katastrofa nie porównywalna z niczym. Roztrzaskanie się samolotu i ciał do tego stopnia, że nie można ich wszystkich szybko zidentyfikować.

więcej

 DROGA ŚWIATŁA (2010-04-18)

Pragniemy, aby Światło Chrystusa promieniowało wszędzie. W każdą Wielkanoc przyjmujemy „świetlany” program wychowawczy: „powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze jak dziecko światłości...”  Podczas chrztu słowa o świetle kierowane są do rodziców: aby matki były radosne, bo „ich dzieciom zajaśniała nadzieja życia wiecznego”. A ojcowie - przyjmując błogosławieństwo - oby „słowem i  przykładem dawali swojemu dziecku pierwsze świadectwo w Chrystusie Jezusie, Panu naszym”.

więcej

 PRZYGASZONE WIELKANOCNE ŚWIATŁO (2010-04-04)

Na Zmartwychwstanie przygotowuję siebie i parafię jak najlepiej. W tym roku u nas Wigilia Wielkanocna o godz. 20.00. Moja koncentracja wokół tajemnicy Wielkanocy polega na sukcesywnym i systematycznym budowaniu najważniejszej metafory liturgicznej w Kościele Rzymskokatolickim: metafory światła. Paschał - „Światło Chrystusa” - wnosimy do ciemnego kościoła uroczyście od ogniska z placu przykościelnego, wokół którego co roku gromadzą się dzieci ze świecami chrzcielnymi,  co dla nich kolejnym, ważniejszym etapem, przygotowania do I Komunii św. czyli do przyjaźni z Jezusem.  Te dzieci wraz z parafią przeżywają ciemność jako zło, nieszczęście, grzech - świat bez Boga, w który wnosimy „Światło Chrystusa”. I śpiewamy „Bogu niech będą dzięki”.

więcej

 REGIONALNA SPECYFIKA (2010-03-21)

Niedawno w gdyńskim kościele redemptorystów została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona 65. rocznicy zatopienia na Bałtyku w pobliżu Półwyspu Helskiego i Łeby trzech statków niemieckich,  zbombardowanych przez wojska i radzieckie okręty podwodne. Zatonęło ok. 20 tysięcy osób: przeważnie cywilów, dzieci, także oficerów i innych „dziadków Wermachtu”. Rok 1945, styczeń, statkiem „Wilhelm Gustloff” odpływają Niemcy z Gdyni - ginie ok. 10 tysięcy. Uratowało się 800. Drugi statek „Steuben” (luty 1945) tonie z ok. 2. tysiącami żołnierzy, 350. lekarzami i pielęgniarkami oraz tysiącem cywilów. Uratowano ok. 600 pasażerów. Trzeci statek „Goya”w kwietniu próbuje wywieźć niemieckich uciekinierów z Gdańska i Prus Wschodnich. Utopiło się 6-7 tysięcy, uratowano 165 rozbików.

więcej

 NAPASTLIWOŚĆ KATOLIKÓW CZY ATEISTÓW? (2010-03-07)

Piszę ten felieton 2 lutego, a Ty, szanowny Czytelniku, będziesz to czytał w marcu w dwutygodniku „Pielgrzym”. Gdyby „Pielgrzym” stał się tygodnikiem, nie byłoby opóźnień. Obecny odrębny „Mały Pielgrzym’‘  to jakby trzecia gazeta w miesiącu, można by zrobić jeszcze czwartą i je wszystkie połączyć, wtedy byłby cykl cotygodniowej gazety (w każdym numerze tygodniowym zostawić jedną kartkę czyli dwie strony obecnego formatu „Małego Pielgrzyma`”  razy 4 numery w miesiącu, co dałoby 16 stron dodatku dla dzieci...). Cierpliwości i wielkopostnego opanowania możemy uczyć się z następującego zdarzenia.

więcej

 SPRAWOZDANIE... (2010-02-21)

Jedno z wielu sprawozdań. To jeszcze nie wielkopostny rachunek sumienia. Jedynie jakaś lokalna prawda obracania pieniądzem w parafii.  Oto dane finansowe z tegorocznych kolęd, podczas których pomagający i kolędujący księża otrzymali, zebrali 30.800 zł. Statystycznie średnia ofiara wstępu kolędowego to ok. 42 zł. Jednak skala ofiar była rozległa, rodziny i osoby samotne  dawały 10, 20, 30 zł, inne 50 zł lub 100 zł i nawet więcej. I jeszcze 30 rodzin i osób samotnych ofiarowało dodatkowo na renowację kościoła 5.100  zł. Zachęcam nieraz do tego, aby raz w roku rodzina poczuwała się do złożenia specjalnej ofiary dla parafii.

więcej

 SWOI I OBCY WOKÓŁ DOMU (2010-02-07)

Tej zimy było za dużo! - mówią bezdomni, jeżdżąc po całej Polsce pociągami, bo w nich ciepło. Najcieplej jest ponoć na dworcu w Laskowicach. Zdarza się że bezdomni podchodzą pod plebanie. Głodnych trzeba  nakarmić. Pozbawionym pieniędzy warto dać parę złotówek. Nie zbiedniejemy. Może przed Panem Bogiem będą to jedyne nasze zbawienne prezentacje.

więcej

 RELIGIĘ CIERPLIWIE ZNOSIĆ (2010-01-24)

W majestacie prawa usuwa się Chrystusa. W naszej Europie ruguje się Jego krzyże i wyrzuca jak  niepotrzebne meble, które stamtąd często przywozimy. Więc zbyteczne krzyże stamtąd bierzmy, transportujmy i z nich zbudujmy europejską wielką Golgotę - pomnik niechcianego Boga z adresami niechcianych miejsc. Kasowanie dwutysięcznej obecności Jezusa w Europie oznacza bezczelność i arogancję. Nowe myślenie nie musi być lepsze. Ani bardziej tolerancyjne. To destrukcja, promocja głupoty, a nie  obrona inaczej myślących. Przecież odwiedzający mnie ktoś nie może likwidować wodociągów ani adresu. Taki czyn to nie tolerancja lecz wariactwo. Coś psychiatrycznego raczej, niż nie wynikającego z wolności sumienia.

więcej

 LEPSZE ZAMIAST PUSTEGO (2010-01-10)

W polskich opiniach brakuje często rozumu i  umiaru. Byle kto wypowiada się. Tym media próbują pomieszać fakty i zignorować świadków. Wiemy, jak przed 30. laty było. Było  źle i tyle. Już pod koniec czasów Gierka obywatel miewał kłopoty. Lepsze rzeczy - w Pewexach za dolary. Z gdyńskich delikatesów przywożono ziarnistą kawę w szarych torbach po 5 kg, co u mnie na wadze dzielono po 20 dkg. Od stanu wojennego prawie wszystko na kartki. Puste półki z octem i musztardą  to powszechny widok handlowy w Polsce. Nie można było daleko jechać samochodem z kartką na benzynę, chyba że w kanistrach udało się zgromadzić więcej paliwa na lewo, płacąc więcej.

więcej

 OCIEPLENIE (2009-12-27)

Globalne ocieplenie staje się tematem konferencji międzynarodowych (np. takiej z inicjatywy ONZ w połowie grudnia w Kopenhadze). Papież też w II niedzielę Adwentu zachęcał, aby  troska o stworzenie była zarazem przyjęciem skromnego stylu życia w duchu odpowiedzialności za ubogich i przyszłe pokolenia.  Trzeba przestrzegać praw ustanowionych w przyrodzie przez Boga i odkrywać moralny wymiar życia  - mówił papież Benedykt XVI.  Poparł stowarzyszenie rodzin wielodzietnych: „Więcej dzieci, więcej przyszłości”. To aktualne bardzo dla Polski, która znajduje się na końcu statystki urodzeń w Europie. Optymizm nad pesymizmem.

więcej

 LIST DO RODZICÓW (IV) (2009-12-13)

Wokół Jezusa rozsypała się kultura chrześcijańska, która chwali Jezusa i Go nieustannie uwielbia. Wiara potrzebuje kultury. Dzięki niej - dzięki przepisującym rękopisy, świętym, pisarzom, artystom, ciągłości tradycji  - teraz my przyjmujemy Jezusa, przyjmujemy Jego Ewangelię (Słowo Boże) i Jego pokarm (Jego Ciało, Jego Krew). Ufamy Mu i Jemu się powierzamy. Jest Objawionym Słowem - Wcielonym, a nie wymyślonym. Jezus wyjaśnia siebie, że jest z tamtego świata, ostatecznego, pewnego, a nie wątpliwego i kruchego. Mówi do nas: Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą.

więcej

 LIST DO RODZICÓW (III) (2009-11-29)

W przygotowaniach pierwszokomunijnych – i teraz, i potem - oprócz was, szanowni Rodzice, biorą udział z woli księdza biskupa panie katechetki uczące religii w szkołach (mające magisterium z teologii i inne kwalifikacje) i ja jako tutejszy ksiądz proboszcz oraz całe otoczenie tj. koleżanki i koledzy waszego dziecka,  młodzież, dorośli, chrzestni, wasi krewni, sąsiedzi, wszyscy inni wokół nas – ponieważ mogą oni słowem, przykładem i zachowaniem pomagać, ułatwiać albo utrudniać i przeszkadzać w wywyższaniu Jezusa Chrystusa we współczesnym świecie.

więcej

 LIST DO RODZICÓW (II) (2009-11-15)

Drodzy rodzice, dojrzewamy we wierze i stajemy się uczniami Chrystusa. Temu służy nasza roczna katecheza dla dorosłych przed I Komunią. Mówcie sobie: chcemy, powinniśmy doprowadzić dziecko do dojrzałości we wierze i ukształtować w nim ucznia Jezusa. Parafia chce wam w tym pomagać.  W rodzinie dbacie o to, aby dziecko było zdrowe, ubrane, najedzone, bezpieczne, kochane; ale i rozbudzacie w nim potrzeby duchowe i religijne, pokazując jak przeżywać obecność i bliskość Wszechmocnego Boga, jak oddawać Mu cześć i Go wielbić, jak zachwyca.

więcej

 LIST DO SZANOWNYCH RODZICÓW (I) (2009-11-01)

Drodzy Rodzice, zgłosiliście swoje dziecko do pierwszej Komunii świętej, która będzie w niedzielę  wielkanocną  9 maja 2010 r. o godz. 11.00, w przeddzień 8 maja 2010 r. o godz. 15.00 - 16.00 będzie pierwsza Spowiedź Waszego dziecka. Przed nami przygotowanie rodzinne, szkolne i parafialne. Zwiększony wysiłek - Was, Rodziców, Waszej Rodziny, Waszego dziecka i - katechezy w szkole (katechetek) oraz naszej parafii (księdza). Chcemy wprowadzić w tzw. pełne uczestnictwo w Eucharystię (w mszę, Komunię i adorację) czyli wtajemniczyć w przyjmowanie Boga w Jego Słowie i w Jego Pokarmie. I adorowanie Go. Niektórzy rodzice mogą przyjąć Boga tylko w Jego Słowie (z powodu nieszczęścia trwałej przeszkody do Komunii). To muszą dziecku wytłumaczyć. Że nawet oni z Boga nie rezygnują.

więcej

 STRACH (2009-10-18)

Pamiętam powieść Jerzego Andrzejewskiego „Ciemności kryją ziemię”, w której zły bohater  Torquemada mówi przed swoją śmiercią,  że idą czasy, kiedy trzeba nauczyć się żyć bez Boga i bez Szatana, ostatkiem sił dyktując: z  dniem dzisiejszym 1498. roku znoszę inkwizycję i nie będzie już strachu na ziemi. A Diego, którego zakonnik Torquemada nazywał synem,  będąc w sytuacji sprzecznych uczuć i myśli, z całej siły uderza umarłego w tej chwili czcigodnego ojca w twarz. Oczywiście ta powieść  to jakaś parabola państwa przeżartego doszczętnie kłamstwem, strachem, pychą i nienawiścią - to system policyjny, jakim w latach 50. tych XX w. była Polska.

więcej

 BUDOWANIE SENSU (2009-10-04)

Wychowanie to budowanie sensu. Taka jest rola nauczyciela, katechetki, księdza.
Czasem - jak po grudzie - udaje się lub nie tworzenie jakiegoś obrazu życia na spotkaniu z młodzieżą. Od czerwca do sierpnia zorganizowaliśmy tradycyjnie dwa biwaki (każdy czterodniowy, z całodobowym darmowym pobytem). Na nich usiłowałem budować sensy.

więcej

 OGRANICZYĆ SPADEK po PRL (2009-09-20)

Źle jest z obywatelem, skoro łatwo można matce odebrać noworodka, a przy cesarskim cięciu podczas porodu można ją jeszcze jako gorszą  w społeczeństwie
wysterylizować.  Źle, skoro takie decyzje łatwo podejmuje lekarz, kurator i sędzia. Całkiem źle, skoro kuratorzy i sędziowie rozbijają biedną rodzinę zamiast jej pomagać. Mając do dyspozycji różne prawne środki, te instytucje wybierają najsurowsze, najgorsze z możliwych. Widać w tym działaniu złośliwość. I jakby prawie nienawiść do słabych, prostych i bezbronnych, biednych i nieudaczników.

więcej

 PIĘKNE ŚLUBY, DEKORACJE I ŚMIECI.... (2009-08-30)

Co dzieje się wokół ślubów? Ostentacyjnie wzrasta dekoracyjność i ozdobność. Weselnicy przywożą dużo kwiatów latem, zimą mało, przyjeżdżają dekoratorki i zaczyna się taniec wokół dekorowania kościoła. Jeszcze za bardzo ten zwyczaj się nie rozwinął. Ale zaczyna być groźnym działaniom i przeciwko zdroworozsądkowej estetyce, i łamiąc poczucie piękna wnętrza kościoła.

więcej

 GROCH ŚLUBNY, RYŻ, PIENIĄDZE, TIPSY (2009-08-16)

Na wsi pod nogi młodej pary rzuca się groch, ryż lub pieniądze.  Kiedy jest deszczowo, groch się rozdeptuje, a ryż zamienia się w leppką zawiesinę. Najgorzej idzie  pannie młodej, która wymodelowanymi  dłońmi  i palcami musi grzebać w posadzce i piasku. Kolorowo błyszczącymi paznokciami musi wybierać ryż z ziemi.

więcej

 UCZEŃ CHRYSTUSA I WAKACJE (2009-08-09)

Uczeń Chrystusa (ponoć każdy ochrzczony takim jest) jest inny w szkole, na ulicy, w autobusie,  w domu, inny w kościele, inny podczas wakacji. Nigdy nie powinniśmy wychowania wycofywać z myślenia, nawet w wakacje. Warto wciąż wracać do dramatycznych faktów (nauczyciel z kubłem na głowie -  w Toruniu, pogardzany nauczyciel w Rykach). Tak pisał prof. Aleksander Nalazkowski z Torunia (“Rzeczpospolita”): “Otóż 6 lat temu zaistniało zjawisko, które zbulwersowało opinię publiczną i mocno wstrząsnęło życiem społecznym, a także politycznym. Po 6. latach zjawisko się powtórzyło niemal w identycznej formie i treści.

więcej

 TRADYCYJNIE I LEKKO? (2009-07-26)

Rozpowszechnia się obyczaj posiadania dziecka bez ślubu. W mojej parafii w 2008  było 34. dzieci ochrzczonych, a 16 z tych dzieci z związków niesakramentalnych lub z samotnych matek. W ciągu 30 lat liczba dzieci pozamałżeńskich wzrosła 5. krotnie np. w r. 2007 w Polsce urodziło się 389,7 tysięcy dzieci, z tych aż 75,5  % urodziło się w związkach pozamałżeńskich. Co z tego wynika? To mianowicie, iż wielu łatwiej decyduje się na potomstwo niż na trwały i wierny związek. Częściej samotne kobiety pragną mieć dziecko, ale nie męża. (Klara Klinger, Dziennik, 20 IV 2009)

więcej

 POLSKI ROLNIK, CHCIWOŚĆ I KRYZYS (2009-07-12)

Narastający kryzys raczej na wsi jest zawsze mniej widoczny. Bo wieś nie strajkuje i nie ma za bardzo głosu, przyduszona rozmachem miast i miejskim stylem życia. Rolnik nadal jest wykorzystywany przez struktury pośredników i handlu, otrzymując tę najmniejszą część wypłaty. Np. ten kto wyprodukuje 1 kg ziemniaków, otrzymuje 30 groszy, a sprzedawca w detalu żąda 80 groszy. Za mleko ekstra rolnik otrzymywał  nawet 1.40 zł z odległego Łowicza (Świecie płaciło tylko 0.90 zł), a teraz także Łowicz obniżył mleko ekstra do 0.90 zł. Ciekawe, ile rolnicy otrzymają za tegoroczne płody rolne?

więcej

 NATRĘCTWO REKLAMOWE I HANDLOWE (2009-06-28)

Od niedawna mnoży się aktywność pań i panów (przede wszystkim jednak pań) w wykręcaniu telefonów gdziekolwiek, szczegółnie do parafii.
- Czy ksiądz proboszcz?  Cieszę się, miło mi, bo chciałam zaproponować...  I opowiada swoją historię, reklamy, nowe przepisy, nalega, iż dla dobra parafii i wiernych, że chodzi o bezpieczeństwo i pierwszą pomoc albo że potrzebne są znaki pożarnicze i ewakuacyjne w kościele... Wygląda to na ostrzeżenie, bo za chwile rąbnie w nas z kosmosu nieprawdopodobnie wielki rozsadzacz planety... Że na pewno tutaj, zaraz, tu gdzie mieszkamy, coś zdarzy sie grożnego i tak dalej.

więcej

 JAK WYJŚĆ POZA WYDARZENIA, ROCZNICE I JUBILEUSZE ? (2009-06-14)

Za nami obchody 30. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski (2-10 czerwiec 1979, wtedy byłem ze studentami D.A. Emaus w Gnieźnie na mszy papieskiej, potem na spotkaniu z Janem Pawłem II, który z balkonu rezydencji prymasowskiej obok m. in. prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, bpa Glempa, bpa Michalskiego przemawiał do młodzieży i rozmawiał z nią, żartował, baraszkował, od oklasków bolały nam ręce, do dzisiaj mam w pokoju drewniany duży krzyż, jaki charakteryzował wówczas naszą grupę akademicką w ten słoneczny i upalny dzień). Wtedy byłem dość młody - księdzem z 15. letnim stażem, drugi rok - duszpasterzem akademickim w Fordonie.

więcej

 UPOMNIENIE BRATERSKIE (2009-05-31)

Mija 20 lat, kiedy  - po okrągłym stole, rozbudzonych nadziejach i oczekiwaniach - odbyły się  słynne polskie wybory 4 czerwca 1989. Polska stawała się szybko wolnym krajem, bez cenzury, bez wojsk ZSRR, bez kolejek i kartek na wszystko.  Dziś jest w braterstwie z Europą, w strukturach NATO i UE.  Ale nie jest wolna od napięć, złości i przemocy. Dorosły potrafi kijem bejsbolowym pobić okrutnie 11-latka. Uczeń ośmiela się  włożyć kubeł na głowę nauczyciela. Łatwo skatować dziecko, podnieść rękę na kalekę, torturować bezbronnych (J. Domaniewski, Fakt 12 V 2009 i). Brutalizacja. Agresja. Musi być odnaleziony wróg.

więcej

 MIŁOŚĆ POZOSTAJE (45 lat kapłaństwa) (2009-05-17)

Uśmiechniętym dzieciom, zwłaszcza w obecnym czasie pierwszych komunii, przejęte panie katechetki, zatroskani rodzice, krewni, chrzestni okazują dobroć i serdeczność: patrzcie, jak oni się miłują! Pytamy: dlaczego ta miłość nie rozlewa się nieustannie w całej Polsce?  Co się stało,  skoro politycy napadają słowami na polityków czyli wg Biblii zabijają się (nienawiścią)?

więcej

 “NIE, BO NIE” (2009-05-03)

Komentuje się ogłoszone wyniki listopadowej frekwencji 2008 na mszach i w Komunii na terenie całej Polsce. Frekwencja średnia 40 %. To najgorszy wynik od 16 lat.  Ponoć od r. 2000 polska niedziela powoli staje się bardziej świecka. W diecezjach wiejskich jest lepiej. W naszej Diecezji Pelplińskiej ok. 47% na mszach niedzielnych. W mojej parafii ok. 50%. W związku z tymi wynikami socjologowie i dziennikarze coś tam przypuszczają,  pytając o przyszłość religii w Polsce.

więcej

 SIADAM Z BOKU (2009-04-19)

Od kilkunastu lat  próbuję uczestniczyć w kulturze regionalnej i lokalnej. Siadam z boku, świadomy, że sytuacja duchownego pośród artystów, malarzy, pisarzy, aktorów, dziennikarzy, profesorów, działaczy kultury  bywa niejasna. Sztuka i religia są sobie bliskie.  W rozmowie z artystami  my duchowni przyjmujemy jakieś uwagi, ostrożne krytyki pod adresem nas i Kościoła. Krzyczący kicz kościelny nie ułatwia skupienia. Niekiedy udaje się nam pospacerować w duchowe rejony i do korzeni duszy.

więcej

 KIERUNEK WYCHOWANIA (2009-04-05)

Co dzieje się,  kiedy  podczas chrztu rodzice przyjmują na  siebie obowiązek wychowania religijnego?  Uśmiechają się, a potem obowiązek słabnie.  Czuje się niechęć do wychowania religijnego. Jeżeli nie zasady wyrosłe z chrześcijaństwa, to co? To jak dalej?  Sensowne wychowanie w narodzie jest konieczne. Trwają debaty telewizyjne, radiowe itp. Nadmiernie alarmujące z ostatecznym wątpliwym i cieniutkim wnioskiem. Widać koncentrację  bardziej na “technicznych” możliwościach przeciwdziałania złu i zagrożeniom, przemilczając zasady i wartości w wychowaniu. Dowodem krytyka papieża w Afryce za słowa przeciw prezerwatywom (“to wiara i solidarność, a  nie wyroby gumowe, są nadzieją na przezwyciężenie AIDS i innych problemów Afryki” - Tomasz Terlikowski, Fakt 23 III 2009).

więcej

 NAWRÓT DO NEGACJI RELIGII? (2009-03-22)

Bydgoszcz staje się miastem dziwnych projektów artystycznych. Czemu te projekty są negatywne wobec religii?  Nie wiem. Żeby wszystko było jasne, nie mam nic przeciw rzeźbie nagiej  i ślicznej łuczniczki, która napina łuk i strzela przed siebie. Czy trafi? Jeżeli łucznik spudłował w starożytnej Grecji, tłum krzyczał: hamartija! Nie trafił, ominął cel. To przyjęto na określenie grzechu, nazywając naukę o grzechu hamartologią. Grzech to minięcie się z celem. Piękna definicja.

więcej

 UKRZYŻOWANY I ETYKA SZKOLNA (2009-03-08)

W Bydgoszczy  przeprowadza się castingi do ulicznego musicalu “Superstar with Jezus Christ” , który planuje się na bydgoskim Starym Rynku podczas Wielkiego Tygodnia. Temu chce przeszkodzić stow. katolickie Unum Principium. Głównym elementem widowiska będzie jego przerwanie pytaniem do widzów: “Czy Chrystus ma zostać ukrzyżowany?” Postaci z Ewangelii będą miały współczesne wygląd: Jezus w dżinsach, Maria Magdalena w króciutkiej spódniczce, Piłatem będzie kobieta. Na pytanie widzowie będą odpowiadać SMS-ami. Wyniki ukażą sie potem na telebimie. Środowiska kościelne czują się sprowokowane.

więcej

 BÓG BĘDZIE TEŻ PO KARNAWALE (2009-02-22)

Od zawsze męczę się z ateizmem, który - jakże bezczelnie i agresywnie! - chce zepchnąć religię do rowu. Ponoć wolny rynek tak, ale bez religii. Demokracja owszem, ale bez wiary w Boga. Takie pragnienia rosną w głośnych polskich grupkach, których liderami są kobiety o znanych nazwiskach. Katarzyna, córka wybitnego dziennikarza Stefana Bratkowskiego, idąc z czerwoną flagą zwierza się, że jest ateistką (Wysokie obcasy nr 41/2008). Współtworzy protesty z napisami “Miałam aborcję” (chociaż nie miała), z podpaskami poplamionymi keczupem  dla pani minister Ewy Kopacz, a w ciemności pochodniami oświetla transparent “Kobietom zmarłym z powodu zakazu aborcji”.

więcej

 PRODUKCJA SPRAWIEDLIWOŚCI? (2009-02-08)

W polskim karnawale nie wszystko jest gotowe do zabawy i śmiechu. Ciągle wraca smutna sprawa, kogo ze znanych  obywateli ogłosić jako TW czyli tajnego współpracownika Urzędu lub Służby Bezpieczeństwa (UB, SB). PO chce powszechnego dostępu do akt IPN. Czy każdy mógłby zajrzeć do teczki sąsiada? Tu są wątpliwości. W tym projekcie jest dużo wad, ale i jakieś zalety - odpowiada w wywiadzie prof. Stępień, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego, który  widzi taką zaletę “likwidację postępowania lustracyjnego i odebranie IPN roli oskarżyciela.

więcej

 W CZASACH KOMUNIZMU (2009-01-25)

Św. Paweł, godny podziwu geniusz misjonarski, apostoł narodów, nawrócony prześladowca Kościoła, który zmienili swe życie i poświęcili się całkowicie ewangelizacji świata. “Żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus” - tak siebie określił. To samoświadomość wiarygodna, potwierdzona słowami i czynami.  Dzisiaj przeciwko św. Pawłowi znaleziono by jakieś papiery polityczne i wyrzucono by go z pracy. Nawet by nie mógł zostać zakrystianinem. Historyków bowiem nie interesuje  nawrócenie.

więcej

 NIEKATOLICKIE MĘCZENIE BLIŹNIEGO (2009-01-11)

W kraju niby bardzo katolickim, a jednak nie bardzo, skoro jest przyzwolenie wokół na wszechstronne męczenie bliźniego. Bliźni został pozbawiony świętości. Taki kierunek obrali niektórzy dziennikarze, stając się plotkarzami i nieprzyzwoitymi podglądaczami  tego, co ludzie mają pod przysłowiową spódnicą lub w portfelu, kiedy jedzą, piją , przeklinają, bawią się.

więcej

 ZAKRĘT PRZED NOWYM ROKIEM? (2008-12-28)

Chciałoby się  zapytać: są dwa zakręty i jedna prosta - w jakim kierunku pojechać ku przyszłości? Na lewo nie można (choć chciałby tak pan Napieralski). Lewica nie.  W tamtej stronie pod szyldem “socjalizm i komunizm” już byliśmy  i jeszcze jesteśmy w połowie głowami oraz mentalnością SLD i PiS. Tamten socjalizm uznawał prawie wszystko za państwowe i pod kontrolą scentralizowanego państwa.

więcej

 GORZEJ CZY LEPIEJ PRZED ŚWIĘTAMI (2008-12-14)

Nie jest źle. A może być lepiej. Jestem zawodowo po stronie tworzenia lepszego świata. Apostołem nadziei. Krytykiem skażeń po grzechu pierworodnym, bez narzekania i negacji. Według 5. letniego programu duszpasterskiego polskich biskupów do r. 2010 urzeczywistniamy  w Polsce “Kościół niosący Ewangelię nadziei”, w roku 2008/2009 apelujemy do siebie i innych “Otoczmy troską życie”(to jest zarazem program na ten rok czyli chrońmy życie środowiska naturalnego, życie fizyczne człowieka, życie psychiczne człowieka, życie duchowego człowieka).

więcej

 KRYZYS PRZEŻYCIA RELIGIJNEGO (2008-11-30)

Polska religijność w ostatnich 20 latach jest niezmiennie podobna (patrz “Dziś i jutro polskiej wiary” w “Więzi”, nr 9/2008). Nie jest ani lepsza, ani gorsza. Może trochę lepsza,  zwłaszcza głębsza w grupie praktykujących młodego pokolenia.  Z przyjemnością obserwujemy młodych zaglądających do kościoła, młode pary, młode małżeństwa - jak we dwoje spacerują regularnie na msze.

więcej

 OCZEKUJEMY I DZIWIMY SIĘ (2008-11-16)

Słyszymy opinie, że Kościołowi, papieżowi i Polakom nie zaszkodzi coraz dłuższe oczekiwanie na beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II. Na pewno nie zaszkodzi. Ale ja chciałbym jeszcze za mojego życia odczuć, że kościelne urzędy badające świętość są nie tylko stereotypowe i wg procedur, lecz potrafią się nagle zreformować i uwzględnić to, czego jeszcze nigdy nie  było na taką powszechną skalę, bez niczyjego manipulowania, spontanicznie, z bezinteresownym udziałem mediów: uznanie świętości i wyjątkowości przez tysiące, miliony i miliony ludzi.

więcej

 AUTOSTRADA BEZ RELIGII? (2008-11-02)

Pamiętam, jak wśród przyjeżdżających do nas kiedyś z olbrzymią  ilością zagranicznych darów byli starsi Holendrzy, którzy z zaciekawieniem oglądali nasze krzyże przydrożne i bożemęki. Gdy ich wielokrotnie odwiedzałem, nie widziałem u nich takich krzyży. Czyżby wstydzili się wiary? Przecież cmentarze ich też są skromniejsze niż u nas, groby z jednym wystającym kamieniem, bez takiej obudowy, obramowania. nieraz bardzo kosztownego, jak u nas.

więcej

 NIEZGODA NISZCZY POLSKĘ (2008-10-19)

    Po słynnych czerwcowych wyborach w r. 1989, po rocznej prezydenturze gen. Jaruzelskiego, w czasie 5. letniej prezydentury pana Lecha Wałęsy (narzekanie bezcelowe, bo nie było lepszego kandydata, pan Mazowiecki odpadł w I turze, Wałęsa musiał ratować honor Polski w II turze przed niejakim Tymińskim) zaczęła się demokracja, ponoć dyktatorska, kontrowersyjna,  jednak w wolności, bez cenzury, bez wojsk radzieckich  - wg maksymy “jestem za, a nawet przeciw”.

więcej

 ZACHWIANIE ZAUFANIA (2008-10-05)

Strzały w  szkołach w różnych krajach. Sprzedawanie dzieci i kobiet. Zarabianie dziewczyn z długimi nogami na skraju szosy. Dowolność seksualna wśród dorosłych. Spółkowanie seksualne  małolatów. Gwałt nastolatki. Wieloletnie gwałcenie córki i posiadanie z nią dzieci.  Kilka pchnięć nożem. Podpalenie. I wiele zdarzeń podobnych.

więcej

 POŚMIEWISKO, POGARDA (2008-09-21)

Od jakiegoś czasu ważne rocznice – narodowe, państwowe - przeżywamy z śmiechem, gwizdami, mruczeniem i buczeniem jednych przy równoczesnym zdziwieniu innych. Dwa obozy pośrodku społeczeństwa, za i przeciw. Wcale nie lewica i prawica, lecz dwie prawice, z których jedna chce się nazywać solidarnościowa Polska i to rozgłasza, a druga nazywana liberalną Polską.

więcej

 KRĘGOSŁUP ETYCZNY? (2008-09-07)

W Roku Świętego Pawła, który prześladował chrześcijan i donosił przeciwko nim,
trzymając się mocno religii mojżeszowej, a potem nawrócił się i stał się wielkim apostołem Jezusa - arcybiskup Kazimierz Nycz pyta czy prześladowca może być apostołem. Może, jeżeli przeżyje nawrócenie jak św. Paweł.

więcej

 WYCHOWANIE Z SENSEM I SEKSEM (2008-08-24)

Niekatolicy uważają, że Kościół nie ma nic ciekawego do powiedzenia w sprawie seksu. Jesteśmy dziećmi pokolenia 1968, od kiedy trwa rewolucja seksualna. W dyskusji nie da się odrzucić kategorii winy i wstydu.  Ten czas próbuje opisać  numer 7-8 „Więzi” m. in.  w nim redaktor naczelny  Zb. Nosowski i wielu innych. Temat jest ważny i zaniedbany w polskim duszpasterstwie. Rzeczywistość zmienia się tak bardzo, iż powoli kończy się paradygmat patriarchatu (dominacji mężczyzn).

więcej

 MAŁE ZAPROSZENIA DZIECI I MŁODZIEŻ (2008-08-10)

Lato. Wakacje. Pełno młodzieży w górach, nad morzem i nad jeziorami. Zawsze z przyjemnością przyglądam się tym, którzy są młodzi. Piękni. Niezafałszowani. Pełni emocji. Chyba jeszcze dość pobożni. Spragnieni tego, co duchowe. Zdolni do nowości. Szybko uczą się posługiwać komórkami, komputerami i internetem. W tej otwartości na to, co nowe, wyprzedzili programy szkolne. I to jest poważny kłopot edukacyjny i wychowawczy.

więcej

 WIELKIE ZAPROSZENIA DLA MŁODZIEŻY (2008-07-27)

Jacy jesteśmy sympatyczni dla młodzieży, skoro  co jakiś czas ją na coś zapraszamy.
Zaproszenie do Sydney na Światowe Dni Młodzieży.  Kilkaset tysięcy młodzieży tam przybyło (ponad 2 tysiące z Polski).  Do nich  w australijskiej zatoce przypłynął statkiem  81. letni papież Benedykt XVI.  Zbuntowanym grupom młodzieży z napisami na bluzkach, że Boga nie ma, nie udało się zakłócić przebiegu ŚDM. Nie martwcie się, bo Bóg naprawdę  jest!

więcej

 PRAWDA W MIŁOŚCI (2008-07-13)

Jeden z najbardziej znanych Polaków pan Lech Wałęsa znalazł się pod czujnym okiem historyków i polityków oraz dziennikarzy. Jest to dyskusja wokół prawdy o Wałęsie. Kim był, kim jest, co można jeszcze złego znaleźć w jego życiorysie? Osobiście solidaryzuję się z Wałęsą i przyjmuje ataki na niego jako czyny haniebne, niegodne, przeciw moralności chrześcijańskiej.

więcej

 MIĘDZY ZŁOŚCIĄ A UŚMIECHEM (2008-06-29)

Od kilkunastu dni dzieją się w Polsce rzeczy wielkie, cudowne, także małe, średnie, głupie, śmieszne, groźne. Na górze politycznej co chwila wybucha wściekła eksplozja słów, a u nas, na dole -  ciszej. Już  wakacje, gwar przeplatany odgłosami kopanej piłki. Tam, u góry,  żarłoczne dinozaury, a tutaj, na dole, potulny kot spacerujący  w ogrodzie. Tam złość, a tutaj uśmiech dziecka.

więcej

 EURO (2008-06-15)

Euro to nadzieja.  To nie tylko piłkarskie 2012, na co  Polska przygotowuje się  (razem z Ukrainą), budując nową strukturę autostrad, stadionów i hoteli,  ale to też tegoroczne euro pikarskie, do którego nasza narodowa drużyna zakwalifikowała się po raz pierwszy. To wywołuje emocje i będzie rozbudzać w nas biało-czerwone fajerwerki. Często zamiast bylejakich filmów  lubię oglądać transmisje ważniejszych imprez sportowych – piłki nożnej, siatkówki, tenisa ziemnego, sportów zimowych, motorowych, lekkoatletyki etc.).

więcej

 ZIELONA PARAFIA (2008-06-01)

Foliowe torby wyrzucane przez ludzi. zabijają co roku ponoć 100 tysięcy fok. Przypuszcza się, że dwa miliony ryb, żółwi, ptaków corocznie traci życie, dusząc się w pułapkach foliówek, myląc te torebki z pokarmem. Te reklamówki wyrzucamy milionami do śmietników, zostawiamy na ulicach, placach, w rzekach i oceanach. Są miejscem śmierci głodowej dla piskląt w gniazdach.

więcej

 SZUKAM BOGA W CAŁOŚCI WSZYSTKIEGO (2008-05-18)

W tym felietonie chcę wyrazić uznanie, szacunek i wdzięczność  ks. profesorowi Michałowi Hellerowi, który jako pierwszy Polak otrzymał Nagrodę Templetona za rok 2008 (1,6 mln dolarów, najwyższa nagroda finansowa na świecie). Za całokształt działalności dotyczącej relacji między religią, teologią a naukami.

więcej

 WIWAT ! (2008-05-04)

Ile niezwykłych zdarzeń w ostatnich tygodniach! Wiwat Benedykt XVI! Oto papieski apel o jedność Kościoła w USA. Wskazuje też na rany zadane Kościołowi z powodu nadużyć seksualnych niektórych duchownych  (cytując prasę światową  „Dziennik”). Oto pokora Ojca Świętego, który w zaimprowizowanym przemówieniu pod koniec Eucharystii w katedrze św. Patryka  „nie lęka się mówić o słabości Piotra i własnym duchowym ubóstwie, które potrzebuje wsparcia całego Kościoła”.

więcej

 400 RAZY TO SAMO (2008-04-20)

400 to liczba moich felietonów wydrukowanych w  „Pielgrzymie”! Jakiś jubileusz.
Pisanie wciąż tego samego. Najpierw - obserwator siedzący w rogu parafii, który spisuje, co dzieje się  w dolinach z urzeczywistnianiem Kościoła. Co nowego w parafii - w nauczaniu, liturgii? Co z miłosierdziem? Czasem przez płot lub przez okno na piętrze próbowałem  zauważyć dalekie fale wzburzonego świata. Na kamieniu odpoczywałem, w pobliżu drabiny do nieba, bawiąc się kostkami sumienia.

więcej

 BLIŻEJ DO ZGODY (2008-04-06)

Po wielkanocnych świętach (i wielotygodniowej duchowej pracy) ponoć będzie w Polsce zgodniej, sympatyczniej i całkiem wiosennie. Kawałki rzeczywistości powrócą do całości. Rany się zabliźnią. Światło wyrzuci ciemność poza horyzont. Groźne wilgotne słowa wyschną. Obywatele poczują się wspólnotą. PiS przestanie być odrębnym patriotą i samodzielnym województwem. Bracia Kaczyńscy będą bliżej siebie (jak pisał felietonista Eliasz, że przecież najprościej brat mógł zadzwonić do brata i poinformować go o katastrofie wojskowego samolotu).

więcej

 WIOSENNE POWTARZANIE (2008-03-23)

Znowu bardzo wczesna Wielkanoc. Znowu wiosna. Powtarzanie co roku tego samego. Baranek wielkanocny, jajko, szynka, zielone gałązki brzozy, bazie. Figurka Zmartwychwstałego. Replika paschału na stole.
Te same święta, te same niedziele. Schemat powierzchownej religijności. Takiej, że nie czujemy, iż się modliliśmy.

więcej

 GRZESZNOŚĆ (2008-03-09)

Kościół ma się dobrze  w Polsce. Grzeszność sprawia mu kłopot. Bo nie jest optymistycznym i triumfalnym znakiem. Z wszystkimi konsekwencjami zawstydza. Jest przeciwieństwem świętości. Wymaga nawrócenia i uzdrowienia. Przebaczenia od kogoś. Zbawienia od kogoś.  Grzeszność sama z siebie nie potrafi się wyjaśnić ani zmienić, ani  wyzwolić. Potrzebuje objaśnienia, które  cofa nas aż do biblijnego opowiadania o grzechu pierworodnym.

więcej

 MAŁY CZŁOWIEK (2008-02-24)

Coś niedobrego dzieje się we współczesnym świecie, skoro mały człowiek  - taki znikąd, taki z ulicy, taki z tłumu  - zaczyna rządzić i promować wątpliwe wzorce i średniactwo. Media wylansowały takiego małego człowieka, który nie ma nic do powiedzenia, ale wszędzie się wypowiada. Mówi i pisze na różnych stronach internetowych, gdziekolwiek  i jakkolwiek... wysuwając się ze swoim umysłem i gustami jak jakiś awangardowy przywódca. A jest tylko przeciętny.

więcej

 POZA KOŚCIOŁEM (2008-02-10)

Wielebni i Kochani,
a może już mniej wielebni, skoro odeszliście z kapłaństwa (panowie Obirek, Bartoś, Węcławski, Bielawski i inni)! Wasza rezygnacja z kapłaństwa nie cieszę mnie. Dzięki Kościołowi zrobiliście karierę, więc pytam, co Was odepchnęło od nas, też kapłanów? Jaka struktura Was denerwuje, jakie rusztowanie w Kościele jest spróchniałe? Co Was wkurzyło w Kościele – jego słabość czy alternatywa możliwego ateizmu albo groźny pysk laicyzacji?

więcej

 ŻAL I STRACH (2008-01-28)

Nowości i dyskusje mroźniejsze niż tegoroczna zima. Tworzona rzeczywistość jest pełna sprzeczności. Wchodzi w nasze oczy, uszy i głowy.
Stworzony kiedyś przez papieża rzymski Uniwersytet La Sapienza nie chce wysłuchać przemówienia obecnego papieża Benedykta XVI (też profesora i uczonego). I to ponoć za sprawę Galileusza sprzed 400 lat! Papież zrezygnował z przybycia na uniwersytet. Żal

więcej

 KRYTYKA, POCHLEBSTWO I MEDIA (2008-01-13)

W Polsce sprzedaje się 3,5 mln dzienników, o 5 mln mniej niż 10 lat temu. Na rynku króluje populistyczny tabloid, bo czytelnicy nie potrzebują poważniejszej prasy – pisze Grzegorz Miecugow (TP nr 44/2007 z dn. 4 XI 2007). Największy tygodnik sprzedaje nie więcej niż 200 tysięcy egzemplarzy (w 38. mln kraju). Ponieważ obywatele nie oczekują pogłębionej analizy.

więcej

 REFORMY I ZMIANY (2007-12-30)

- Czy Pan Bóg chce tych zmian w Polsce i tej reformy, proszę księdza?
- Pan Bóg różnymi sposobami pokazuje, że nikt z nas nie jest dobrym planistą, że jesteśmy nieudolni, nie posiadamy całej mądrości i całej prawdy, to, co robimy, jest przemijające  i niedoskonałe...Nie powinniśmy zatrzymywać się na małych nadziejach, lecz na największej. Jeżeli usuwamy Boga, usuwamy największą nadzieję. Pisze Benedykt XVI w drugiej encyklice.

więcej

 JAKĄ NADZIEJĄ ZASPOKOIĆ SIEBIE? (2007-12-16)

Warto w Boże Narodzenie pochylić się nad lekturą drugiej encykliki Benedykta XVI ”Spe Salvi”. O nadziei. 16 stron formatu A4 albo ok. 80 stron przeciętnej książki.
Mojemu pokoleniu jest bardzo bliska ta encyklika, która analizuje także sytuację, do jakiej doszła ludzkość z fałszywymi i niespełnionymi nadziejami ostatnich dwóch stuleci (...)

więcej

 ADWENT Z NADZIEJĄ (2007-12-02)

Jest pewnikiem (i dogmatem wiary katolickiej ogłoszonym podczas Soboru Watykańskiego I w XIX w.) , że naszym rozumem możemy wywnioskować z obserwacji świata i urody tego świata, że istnieje Stwórca wszystkiego.

więcej

 ŚWIADOMOŚĆ (2007-11-18)

Jesienią. Jestem istota żywą, ale nie małpą. Nie jestem psem, bo nie szczekam. Nie jestem ptakiem i nie ćwierkam. Inaczej patrzę na przejeżdżający pociąg niż krowa. Odróżniam siebie od świata materialnego, roślinnego i zwierzęcego. Metaforycznie mogę się cieszyć, że jestem trzcina myślącą (wg Pascala) albo trzciną chwiejącą się na wietrze - na pustyni (wg św. Jana Chrzciciela).

więcej

 Z NADZIEJĄ (2007-11-04)

Rząd, który odchodzi, wypromował pojęcie „polskiego układu” (w miejsce wroga) - coś, co istnieje lub nie (na razie zaistniało w samym rządzie). Od tego jakiś nieprzyjemny wiatr przeleciał od gór do morza, śmiech i strach, świadomość walki, podsłuchy, korupcyjne kuszenie, aresztowania, zaostrzenie kary, więzienia, przyspieszony podział na dobrych i złych obywateli (tylko 3% więźniów głosowało na PiS, na PO 76%).

więcej

 PRZEŹROCZYSTOŚĆ (2007-10-21)

Prozaik i eseista Marek Bieńczyk pisze w „Przeźroczystości” (wydanej przez Znak, 2007 ): „W ciągu paru lat Polska z głębi szarego peletonu wysforowała się na czoło krain pędzących na falach słów: przejrzystość, transparentność, przeźroczystość, ku niepokalanemu światłu, celowi ostatecznemu i ideałowi życia społecznego”...

więcej

 KLAPS i PRZEMOC (2007-10-07)

- Czy można dać dziecku klapsa, gdy ono tarza się po podłodze w supermarkecie?

- Nie - odpowiada  pani psycholog warszawskiej fundacji Dzieci Niczyje - jeżeli uważamy, że bicie dzieci jest złem. Dlaczego dziecko tarza się po podłodze? Może jest za małe, aby tak długo chodzić po sklepie? Może widzi zbyt dużo zabawek, które chciałoby dostać?

więcej

 CZY RELIGIA SIĘ OPŁACA? (2007-09-23)

W drugie soboty miesiąca próbuję w parafii spotykać się z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania są bezinteresowne. W dwóch grupach. Przychodzi ok. 18-25%. Próbuje projektować spotkania katechetyczne i je realizować. Ćwiczę siebie, aby nie zapomnieć o budowaniu więzi w parafii. Jest to okazja, aby zauważyć, kim są młodzi, już bierzmowani, o czym myślą, jak oceniają różne zjawiska i zdarzenia (...)

więcej

 WYCHOWANIE POŚRODU BURZ (2007-09-09)

60 lat temu od gości otrzymywaliśmy uśmiech i jakieś słodycze, potem odsyłano nas do kuchni. W rozmowach dorosłych nie uczestniczyliśmy. Zaoszczędzono nam zmartwień i rozstrzygania czegokolwiek o losach świata. Nasz świat dzieciństwa był spokojny, ciepły i pełen miłości.

więcej

 POTĘGA SMAKU (2007-08-26)

Zawsze pilnujemy na biwakach dla młodzieży i na rekolekcjach, aby smak był odpowiedni w jedzeniu. Aby młodzi mogli smarować Nutellą. Aby były pączki lub drożdżówka na podwieczorek. Bo najgorsze, jeśli w dużej grupie np. 50. osobowej wielu albo i wszyscy zaczynają przy jedzeniu skręcać ustami dając dowód, że coś im nie smakuje. A jeżeli takie coś nie smakuje w całej Polsce?

więcej

 SIERPNIOWY UŚMIECH (2007-08-12)

W miastach duch wakacji, urlopów. Przez Polskę przechodzą piesze pielgrzymki. Machają, uśmiechają się, śpiewają, w ogonie grupy ksiądz spowiada kogoś. Po drodze Matka Boska rozdaje cukierki dzieciom, sreberka dziewczynom, szare kamyki losu dorosłym. Przed przybyciem XXV gdańskiej pielgrzymki do mojej parafii, młody kapłan zaproponował pomoc w spowiedzi podczas pogrzebu. Ogrom ludzi zaczął się spowiadać, co jednemu księdzu zajęłoby dwie godziny. To była łaska chwili. Radość sakramentu pokuty.

więcej

 POLSKIE ZMIANY W LIPCU 2007 (2007-07-22)

Zmiany. Pytania. Niepokój. 

Oto nowa sytuacja w Polsce i w Kościele. I pewnie w każdej parafii, bo parafia cząstką Polski i cząstką Kościoła. Premier przemawia przy ołtarzu na Jasnej Górze prawie jak biskup. Kościelna przestrzeń wyłącznie dla Radia Maryja i Telewizji Trwam. Inne stacje radiowe, telewizyjne i dziennikarze wykluczeni, jedynie gdzieś z pobocza mogą wyłapywać jakieś ujęcia i strzępy rozmów. Jakby Jasna Góra zastrzeżona dla katolicyzmu słuchaczy Radia Maryja.

więcej

 WAKACJE I WIĘŹ (2007-07-15)

I latem, i podczas wakacji, i w czasie urlopów podziwiamy okrąg ziemi: jakże piękny jest  ten świat i falujący krajobraz! Wspaniały musi być Ten, który to wszystko stworzył!  I nieprzerwanie utrzymuje cały kosmos w istnieniu. Boże mądry i nieogarniony, dzięki Ci za to.

więcej

 KOMU BLIŻEJ DO BOGA? (2007-07-01)

Felieton Moniki Olejnik  przedstawia spór, komu z redaktorów  bliżej do Boga. Otóż „Rzeczpospolita” sprzyja politykowi Markowi Jurkowi, a „Dziennik” Prawu i Sprawiedliwości. „Gazeta Wyborcza” nie wierzy, że Polskę naprawi wszędobylska lustracja (w której brak miłosierdzia i przebaczenia), nie cierpi pomysłów Giertycha i Leppera.

więcej

 OŚWIATA PRZED WAKACJAMI (2007-06-17)

Nad polską szkołą fruwają nowe pomysły, projekty i zarządzenia. Jak kolorowe latawce z gazet, które puszczałem kiedyś w dzieciństwie. Jak kraty więzienne. Jak jakaś cenzura, rewizja bibliotek szkolnych i obowiązkowych lektur. Jakiś obłęd przed kobietą i mężczyzną. Taka nowa modlitwa: Panie Boże, czemu ich stworzyłeś, nie mogłeś inaczej? Co jeszcze będzie?

więcej

 CO Z BIEDĄ I Z JAKĄ? (2007-06-03)

Wędrując ulicą w Grudziądzu (niedaleko zejścia ku Wiśle, gdzie nagrodzona piękna rzeźba flisaka autorstwa Ryszarda Kaczora, symbol Grudziądza) widzę, jak ludzie stoją w kolejce do Caritasu. Kolejka dość długa. Zagaduję ludzi: po co tu stoją? Oni: że odbierają dary z UE.

więcej

 KTÓRĘDY PRAWDA, DOBRO I PIĘKNO? (2007-05-20)

Coś nowego teraz w Polsce: sprawdza się przyzwoitość i bezgrzeszność. Kto mówi, że nie ma grzechu, jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. Kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nas kamieniem. Nie lubię sędziów, którzy by chcieli rozstrzygać,  kto jest dobrym obywatelem, a kto nie.

więcej

 GDZIE PAN JEZUS? (2007-05-06)

Z ekranu telewizyjnego wylewa się czara politycznej goryczy. Nie można tego ani oglądać ani słuchać. Ani czuć, bo i zapach nie ten przyjemny. Beznadziejna gadanina ciągle o tym samym samouwielbieniu, gdy tymczasem  ? jadąc samochodem  ? widzimy co się dzieje. Robotnicy siedzą przy budowie drogi, jak kiedyś, nie myśląc wcale, co to jest ojczyzna.

więcej

 NOWY POCZĄTEK (2007-04-22)

Krzyż i pusty grób to początek nowej wiary w Zmartwychwstałego. Na adoracji przy Grobie Pańskim skupia się nie za wiele osób, ale już podczas nocnej wigilii i w święta wielkanocne przychodzą świętować prawie tłumy.

więcej

 EUCHARYSTYCZNA ŚWIADOMOŚĆ (2007-04-08)

Z niełatwej lektury adhortacji Benedykta XVI „Sacramentum Caritatis” wydobywamy dla siebie wskazówki, jaka ma być nasza eucharystyczna świadomość, która polega na przyspieszaniu pojednania między ludźmi, na pokoju i przebaczeniu. Papież łączy swoją pierwszą encyklikę o Bogu, który jest miłością (Deus caritas est) z tą adhortacją, w której Jezus ukazany jest jako dar z samego siebie.

więcej

 W JAKIM KIERUNKU SIEBIE ZMIENIAĆ? (2007-03-25)

Polscy biskupi skrytykowali dwie próby ureligijnienia symboliki narodowej. Nie zachwycił ich pomysł umieszczenia krzyża nad orłem polskim. Ani nie podobała się im inna inicjatywa polegająca na intronizacji Chrystusa na Króla Polski.

więcej

 WZORZEC NA WIELKI POST (2007-03-11)

Śpiewem Litanii do wszystkich świętych rozpoczynamy msze w I niedzielę Wielkiego Postu, aby wspominać tych, którzy walczyli z grzechem, nawracali się ?  do dzisiaj są wzorcami podążania do świętości.
I tę ideę naśladowania Jezusa (uczcie się ode mnie, miłujcie się wzajemnie jak ja was umiłowałem...) rozpoznajemy także u ludzi współcześnie żyjących.

więcej

 AUTORYTET NA WIELKI POST (2007-02-25)

Po zmarłym zostaje nagrobek, dzieło, wspomnienie. Czasem wzorzec, ideał. Coś do naśladowania.  
   Ryszard Kapuściński (1932?2007) to cesarz reporterów, wielki pisarz przejęty skrajną biedą milionów ludzi w Indiach, Chinach, w Afryce, gdziekolwiek. Rozbudzał miłosierdzie, wrażliwość na głodnych, nagich, umierający bez szemrania.

więcej

 WALENTYNKI Z DIABEŁKIEM W TLE (2007-02-11)

W I rocznicę śmierci ks. Jana Twardowskiego wspominamy jego wiersze o miłości. Miłość nazwał wariatką, przynaglał do kochania:
       „...Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
       i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
       i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
       czy pierwsza jest ostatnią
       czy ostatnia pierwszą”.

więcej

 WIAROGODNOŚĆ I PRZYZWOITOŚĆ (2007-01-28)

Od objęcia metropolii warszawskiej i ? po dwóch dniach ? od rezygnacji arcybpa prof. dr hab.  Stanisława Wielgusa (7 I 2007) przez Polskę aż do dzisiaj płynie wzburzona rzeka sprzecznych reakcji, deklaracji, ocen za i przeciw, zwolenników i przeciwników,  pełnych i niepełnych informacji... Przeżywamy skandal i zgorszenie na skalę światową. Pisarz Jerzy Pilch pisze z ulgą: dobrze że to zostało zaoszczędzone Janowi Pawłowi II, bo by go szlag trafił.

więcej

 IKONA PRZYJAŹNI (2007-01-14)

W nowym roku 2007 szukamy jakiegoś ważnego znaku, obrazu, aby z nim iść  przez 12 miesięcy.
       W Zagrzebiu w Chorwacji podczas 29. Europejskiego Spotkania Młodych Taize do jednej z hal czuwania wniesiono ikonę Chrystusa, pochodząca z Egiptu, z VI wieku, nazywaną ikoną przyjaźni. Chrystus kładzie rękę na ramieniu przyjaciela, aby iść z nim, towarzyszyć mu. Potem rozdano tyle ikon przyjaźni, ile krajów reprezentowała przybyła młodzież.

więcej

 Felietony w opracowywaniu (2007-01-09)

Zapraszamy do archiwum felietonów

więcej