ewangelizacja.net

Parafia Gruczno > Ogłoszenia
poniedziałek, 21 styczeń 2019 roku

 21 niedziela zwykła (23 VIII 2009)


1.W TYGODNIU wakacynym i urlopowym będą MSZE i inne spotkania:

PONIEDZ. 24 VIII  nie będzie mszy    

WTOREK 25 VIII
godz. 18.00 msza: .......................................

ŚRODA 26 VIII święto Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej (nienakazane, jednak coraz bardziej ważne w  Polsce, bo Jasna Góra to centrum religijne i cel licznych pieszych pielgrzymek) - u nas dwie msze świąteczne:
godz. 9.30 msza świąteczna: w 20. rocz. ślubu - dziękczynna z prośbą o błog. B. dla całej rodziny   
godz. 18.00 msza świąteczna: w 3. rocz. ślubu - dziękczynna z prośbą o dalsze błogosł. B. dla rodziny   

CZWARTEK 27 VIII - św.Moniki,
godz. 16.00 msza:+Mariannę i Bolesława Medeńskich (o 2 godz. wcześniej)

PIĄTEK 28 VIII - św. Augustyna,
godz. 18.00 msza: dziękczynna od pani Szabowskiej dla księdza proboszcza,  pracowników plebanii i parafian za zorganizowanie uroczystości jubileuszowej 100. urodzin (po przerwie wakacyjnej: w piątek katechumenat parafialny godz. 18.45 w sprawie ślubów i chrztów)

SOBOTA 29 VIII wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela, kuzyna Jezusa z Nazaretu, który przygotował  lud izraelski na przyjęcie Jezusa i Jego Dobrej Nowiny (wspomnienie męczeństwa widoczne u nas na posrebrzanej misie z alabastrową ściętą głową św. Jana Chrzciciela, patrona naszej parafii,co znajduje się w rzeżbionej barokowej koronie ołtarzowej u góry pod gotyckim sufitem prezbiterium)
godz. 18.00 msza: +Zygmunta Furtaka i zm. z rodziny Furtak i Stec

NIEDZIELA 30 VIII (22 niedziela zwykła)
godz. 8.00 msza: +za zm. Ewę Kempińską z okazji urodzin      
godz. 9.30 msza: +za zm. Stanisławę Jaworską      
godz. 11.00 msza: +za zm. Edmunda Jasionka (30 VIII - Dożynki Gminne w Pruszczu, program: o godz. 14.00 msza w kościele, potem przemarsz i imprezy towarzyszące na placu Poniatowskiego, na co   zaprasza wój Pruszcza pan inż. Franciszek Koszowski).

2. Zmarły osoby, których pogrzeby się odbyły w ub. tygodniu: ś. p. Teresa Koszowska l. 83 z Parlina i ś. p. Jan Zadworny l. 76 z Gruczna - dobry Jezu a nasz Panie...W czasie wakacji biuro parafialne czynne tylko po mszach wieczornych oraz w piątek i w soboty o godz. 9.00. Nowy „Pielgrzym” do nabycia przed kościołem od ministrantów. Podczas Festiwalu Smaku i w Święto Miodu wypadałoby, prosimy, aby jakiś element nawiązywał do religii i tego, co święte. Drogowskazy prowadzące do młyna w Grucznie,  do chaty menonickiej w Chrystkowie.
Warto uwzględnić nasz kościoł - bryła neogotyckiej architektury i piękna wieża o wyglądzie stojącej rakiety, z starymi dzwonami, które mocno kołyszą się przed uroczystościami, a także codziennie o 6.00. , 12.00. i 18.00 wybijając muzykę godzin i przemijanie czasu. A wewnątrz kościoła ileż jest zabytków! A w parafii są m. in. rękopisy od r. 1670 i  gotycka monstrancja z r. 1608! Nie przechodźcie tutaj obok tego jak niewrażliwi turyści, którzy zapominają o religijnych korzeniach tego środowiska, o parafii, która tutaj istnienie od XI-XII wieku, o górze św. Jana (“święta Jona”), której należy przywrócić pierwszeństwo przyrodnicze ze specjalną ścieżką i oznakowaniem dwów cmentarzysk oraz kilkakrotnych archeologicznych wykopalisk, z których średniowieczna biżuteria znajduje sie w Muzeum Historycznym im. ks. dr Władysława Łegi w Grudziądzu (Łęga był tutaj wikariuszem podczas I wojny światowej).  Zawsze potrzebne nasze świadectwo dobroci i wiary.

Szczęść Boże.

2009-08-23