ewangelizacja.net

Parafia Gruczno > Ogłoszenia
poniedziałek, 21 styczeń 2019 roku

 NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ (5 IV 2009)


1. W Wielkim Tygodniu będzie w naszej parafii następujący porządek godzin mszy i adoracji: 

WIELKI PONIEDZ. (6 IV)
g.7.15 msza:+rodz.Cecylię i Feliksa,szwagra Kazimierza (spowiedź w Przechowie) 

WIELKI WTOREK (7 IV)
godz. 7.15 msza::  o zdrowie dla czięzko chorego poety Sławomira Kuczkowskiego za przyczyną sługi Bożego Jana Pawła II (spowiedź w Przysierku) .

WIELKA ŚRODA (8 IV)
godz.19.00 msza: +Gertrudę Gwizdałę (spowiedź w Świeciu - par. św. Andrzeja B.)

Potem najważniejsze Triduum Paschalne Męki,Śmierci i Zmartwychwstania - świętowanie jednego i niepodzielnego misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.  

WIELKI CZWARTEK WIECZERZY PAŃSKIEJ
godz. 18.00 (9 IV). Dzień Kapłanów.Komunia pod dwiema postaciami. Ofiary kolekty na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Potem zanosimy Najśw. Eucharystię do domu kat. (do ciemnicy), gdzie będzie adoracja indywidualna do g. 21.00 i  w W. Piątek od godz. 9.00 – 18.00. Prosimy o kwiaty do Grobu Pańskiego - przynosić je w tygodniu w procesji ofiarnej lub w W. Czwartek. Dla przebywających za granicą i poza parafią i dla studentów o g. 16.00 – 17.00 będzie spowiedź dodatkowa z udziałem trzech księży.
 
 Biuro czynne w W. Wtorek, W. Środę,  W. Czwartek i W. Piątek od godz. 8.00 – 9.00.

WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ (10 IV - post ścisły (tj. wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy, nie używamy alkoholu ani narkotyków) 
Od 9.00 - 18.00 cicha adoracja w ciemnicy -  w domu kat.; zaprasza się na nią panie z różańca misyjnego,  kandydatów do bierzmowania –  dziewczyny i chłopców z wszystkich klas w swych grupach (niech zorganizują sobie godzinę
adoracji w W. Piątek lub w W. Sobotę). Prosimy w W . Piątek  o pomoc w gruntownym sprzątaniu kościoła i obejścia od godz. 10.00 – 12.00, prosimy też rodziców dzieci klas II, aby pomogli w tym.

Godz.18.00 liturgia Męki Pańskiej Wielkiego Piątku, po czym adoracja uroczysta w tzw. Grobie  (do 22.10).  Ofiary z W. Piątku i z  adoracji krzyża są na bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

O godz. 21.30 gorzkie żale, podczas których okazja do spowiedzi. O 22.10 zamykamy kościół.
Zebranie ministrantów o g.12.00.  

WIELKA SOBOTA (11 IV) 
od godz. 9.00-21.00 adoracja Najśw, Eucharystii w kościele. Nie ma obowiązku postu, ale zaleca się go dobrowolnie. Rodzina katolicka powinna znaleźć czas na adorację w kościele - plan, wg rejonów znajduje się w każdym mieszkaniu. Oddajemy szacunek krzyżowi przez pocałowanie (można lekko własną chusteczką przetrzeć miejsce ucałowania krzyża lub podobnie ucałować krzyż w swoim mieszkaniu). Szanow. panów strażaków z Gruczna,  Luszkówka i Parlina uprzejmie i bardzo serdecznie prosi się o pomoc: o straż i bezpieczeństwo podczas adoracji przy Grobie w W. Piątek wieczorem i w W. Sobotę przez cały dzień adoracji od godz. 9.00 - 21.00.

WIGILIA  PASCHALNA W WIELKĄ NOC A. D. 2009.
Godz. 21.00 -  bogata liturgia ognia, światła, słowa, poświęcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrztu przez nas i przez dzieci klas II,

Eucharystyczna (mszalna)  ofiara chleba i wina, Komunia pod dwiema postaciami, procesja  rezurekcyjna z świecami wokół kościoła. Główna msza święta roku. Przynieść świeczki,  przynieść pokarmy - święconki do błogosławieństwa, przyprowadzić koniecznie dzieci klas II z  świecami chrzcielnymi (te dzieci są przy ognisku od godz.20.55. Po nocnej rezurekcji dzieci kl. II otrzymują z parafii piękne i smaczne chlebki gruczeńskiej piekarnii GS i zająca, będzie poświęcenie pokarmów po procesji rezurekcyjnej. Wracając do domu - zaczynamy świętować jako ci, którzy uwierzyli Jezusowi zmartwychwstałemu. Zachowujemy tradycje smacznego jajka, babki wielkanocnej, baranka z chorągiewką, zająca dla dzieci w ogrodzie itp.  

NIEDZIELA  WIELKANOCNA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO (12 IV 2009 ) - Wielkanoc
dwie Msze św.:
godz. 9.30: +w 3 rocz. śm za Władysławę Roszczynialską i za +Józefa, Antoniego i Pawła Kozłowskich     
godz.11.00 msza: +Henyka Stanowskiego w 9 rocz. śmierci

Na mszach o 9.30 i 11.00 także świecenie pokarmów.
 
Poniedziałek Wielkanocny (13 IV) w II Święto Wielkanocy
msze jak w niedziele o 8.00, 9.30 i 11.00.
Ofiary kolekty będą na Kat. Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

2.Propozycja: można wziąć wodę święconą  z  Wigilii Wielkamocnej i pokarmy poświęcić w domu. Może  to zrobić ojciec lub matka, modląc się  z dziećmi  przy stole, składając życzenia, dzieląc się  kawałkiem mięsa lub jajka – symbolami baranka wielkanocnego i życia. Można dodać jakiś entuzjazm człowieka wierzącego: „Cieszymy się dzisiaj, bo Jezus naprawdę zmartwychwstał, alleluja! Albo: Zmartwychwstały Jezus obiecuje nam życie wieczne, alleluja! Ufamy Jezusowi i przyjmujemy Jego Ewangelię.

Bóg zapłać za pomoc w tych dniach, za złożone ofiary i wszelką dobroć. Chcemy jak najlepiej przeżyć te dni na cześć Jezusa Chrystusa Ukrzyzowanego i Zmartwychwstałego. Poczujmy się bardziej Jego uczniam, Jego siostrami i braćmi w Kościele. Szczęść Boże!

2009-04-05