ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
wtorek, 23 kwiecień 2019 roku

 W CIENIU BITWY


Drabiną do nieba 25 VII 2010 (15) [453]

    Nie pojechałem na rekonstrukcję wielkiej bitwy pod Grunwaldem w rocznice jej 600 lecia (14 - 18 lipiec 2010). Przyciągnięto tam konie z całej Europy. Zwycięstwo nad Krzyżakami wspominamy z przyjemnością. Sienkiewicz nas oczarował swoją powieścią.
Krzyżackie ślady widać do dzisiaj na Pomorzu. Osobiście w cieniu zamku krzyżackiego w Gniewie pracowałem ponad osiem lat jako wikariusz i kapelan sanatorium przeciwgruźliczego. Po częściowej jego odbudowie miałem tam w jednej z sal wieczór autorski. Oto fragment jednego z moich dawnych wierszy

ODCZYTYWANIE MIASTA:  
     
Bez zamku krzyżackiego
głowa miasta byłaby łysa.  
Bez ceglastości gotyckiego kościoła
brakowałoby na niebie wyciągniętej ręki,
która zaprasza włóczęgów i bezdomnych.
Byśmy nie wiedzieli o wniebowstąpieniu,
gdyby Jezus na gniewskim cmentarzu
nie pozostawił butów - dowód, że tutaj był.    
 
   Nas, studentów  z Pomorza, w latach siedemdziesiątych XX w.  nazywano Krzyżakami podczas studiów w Lublinie.  Obecnie znów blisko podziwiam inny zamek krzyżacki w Świeciu z potężną piwnicą, który czeka na dalszą restaurację i kulturalne wykorzystanie dla regionu.     

   W 50 lecie filmu „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda przygotowano jego nową wersję wysokiej jakości (cyfrową), która będzie rozpowszechniana w sieci polskich Multikin.  

  W lipcu tego roku nawet w mojej parafii pozostał ślad grunwaldzki i krzyżacki, kiedy Towarzystwo Rekreacji Konnej „Kulbaka” pod patronatem Starosty Chodzieskiego Mirosława Juraszka zorganizowało rajd konny z Chodzieży na Grunwald na obchody 600- lecia Bitwy pod Grunwaldem, wybierając postój i nocleg u nas w plebańskim ogrodzie.
Obok koni, oddzielonych od siebie taśmami pod prądem, wieziono obrok (owies i siano) i ekwipunek pomocniczy (trzy samochody). Wodę dla koni noszono z kranu. Przy temperaturze plus 30 stopni drużyna konna, panie i panowie, odświeżyli się pod prysznicami w domu katechetycznym.

    Tamta bitwa z Krzyżakami pod Grunwaldem była inna niż obecna bitwa polsko - polska  m. in. o drewniany krzyż umieszczony przez harcerzy przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie po tragedii smoleńskiej samolotu prezydenckiego. Ten krzyż  to znak żałoby i skupienia wokół tejże tragedii. Będzie dalej tam stał, nie będzie, jakie będą rozstrzygnięcie?  Piszę to 14 lipca, nie umiem prorokować. Zdjęcia posłów na fotelach w Sejmie, którzy zginęli... Wypowiedzi najnowsze wokół tejże katastrofy, ostrzejsze... Widać na oko, że tworzy się nowy ruch polityczny na bazie tragedii smoleńskiej katastrofy.
Liderzy tego ruchu używają nowych określeń nieomalże sakralnych, takich jak to, że polegli śmiercią męczeńską (określenie Jarosława Kaczyńskiego), że oddali życie... Wróżę niedobrze takim nastrojom.  Instrumentalizacja religii. Prawdopodobnie zaczyna się nowa bitwa nie z kimś trzecim, lecz między sobą i przeciw sobie nawzajem. Nie ma w tym solidarności.        

KS. FRANCISZEK KAMECKI
franciszek(at)kamecki.eu  

2010-07-25