ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
piątek, 19 kwiecień 2019 roku

 POEZJA MAŁEJ OJCZYZNY


Drabiną do nieba 19 VI 2016 (13) [685]

    2 - 3  czerwca 2016 podczas XXI Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie, który prowadził prof. Bogdan Wiśniewski, zapachniał nam Pasierbowski nastrój małej ojczyzny. Ks. prof. Janusz St. Pasierb (1929 - 1993) lubił wracać do swej małej ojczyzny Żarnowca, Pelplina, Kociewia. Najbardziej umiłował wielką gotycką katedrę w Pelplinie. Nieraz przez okno przyglądał się pelplińskim drzewom, liściom, słuchając ptaków. I te jego odczucia, przeżycia powracały w ustach około stu uczestników biorących udział w dwudniowym Festiwalu Poetyckim im. ks. prof. Janusza St.Pasierba w Pelplinie. To już dwudziesty pierwszy raz uczniowie klas gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych z Pomorza recytowali poezję i prozę tego znanego kapłana, poety i historyka sztuki. Jak pisał w wierszu „Słowo:

    okaleczonym językiem
    obracam rozżarzony węgiel
    przytrzymuję wargami
    żeby nie upadł na ziemię

    nie rozumiem nigdy
    jak z tego bełkotu
    z świadectwa kaleki
    ludzie mogą czerpać coś
    co im pozwala
    żyć
    cierpieć
    umierać

    W pierwszy dzień w gmachu LO im. ks. Janusza St. Pasierba podczas małej sesji naukowej wysłuchaliśmy dwóch referatów o Pasierbie (pani M.Wilczek - prezes fundacji im.Pasierba w Warszawie,pani Agnieszka Laddach - z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz kilkadziesiąt recytacji młodzieży z gimnazjum i szkół średnich. Na pelplińskim cmentarzu modlono się wokół charakterystycznego groby ks.Pasierba z wielkim polnym kamieniem. Pasierb nie chciał żadnego lastryka na grobie, bo - jak pisał - będzie się wstydził zmartwychwstać.

    Pamiętamy jego radosne myśli: że w kościele lepsza od świecidełek jest światłość wiekuista. Jesteśmy jak gałęzie i liście, które najpierw zielenią się i kwitną, a potem żółkną i opadają, giną.

    W salce kominkowej przy parafialnym kościele spotkanie z 22. letnim poetą Michałem Muszalikiem .Wiersze czytała aktorka Elżbieta Goetel, gitara - Sławomir Hoduń, prowadzenie Bogdan Wiśniewski.

    Drugi dzień festiwalu: poezja śpiewana w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej i licealnej (I nagroda Marta Zadurska I LO w Starogardzie Gd., II nagroda Olga Krzyżańska I LO w Starogardzie, III nagroda Magdalena Osowska Gimnazjum nr 2 w Świeciu).

    Gala finałowa to koncert poezji i muzyki „Pelplin - miasto ks. Janusza St. Pasierba”. wykonawcy: Monika Janeczek-Toporowska, Anna, Agnieszka, Magdalena i Michał Puchowscy, akompaniament Małgorzata Pielak. A na koniec ogłoszenie wyników w kategoriach: recytacje, poezja śpiewana, eseje, juwenilia oraz wręczenie nagród i wyróżnień. I koncert laureatów.
Piękne chwile wokół małej ojczyzny i jej poezji .

KS. FRANCISZEK KAMECKI

2016-06-19