ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
piątek, 19 kwiecień 2019 roku

 TU I TAM PODCZAS WAKACJI


Drabiną do nieba 19 VII 2015 (15) [681]

   Podczas wakacji próbujemy gdzieś wyjechać. Odwiedzamy stare i nowe miejsca. W środę 8 lipca po raz któryś już z emerytami Klubu Symeona i Anny i innymi - 51 osób - pojechaliśmy do Lichenia - zwiedzając sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, uczestnicząc we mszy św. o godz. 12.00 w bazylice w koncelebrze 6 .księży (chyba też i z seniorem ks. Eugeniuszem Makulskim siedzącym niżej w wózki inwalidzkim, pomysłodawcą i budowniczym rozwijającego się tego sanktuarium razem z unikatową olbrzymią bazyliką). Jedząc smaczny obiad w szybkiej jadłodajni niedaleko Golgoty. Dłużej zatrzymałem się w starym kościele św. Doroty, gdzie w przyciemnionej przestrzeni jaśnieje biała menza ołtarza wspierana 4. skrzydłami 2. przykucniętych białych aniołów. Piękne. Tam odmawiałem brewiarz z komórki.

     Dłużej też przebywałem na tarasie kawiarni i księgarni prawie niedaleko naprzeciw starej główniej bramy ze schodami do kościoła św. Doroty. Tam jedliśmy lody i kawę w towarzystwie małej grupki naszych starszych pań podopiecznych sióstr pasterek z Topolna z s. Agnieszką i panią Ewą.

     Potem pojechaliśmy do Torunia objeżdżając budynki edukacyjne Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. dra Tadeusza Rydzyka (cisza, czyściutko, bo wakacje) i wielką bazylikę - upamiętniającą niezwykły i zbawienny pontyfikat papieża św. Jana Pawła II. „ Gdyby w Polsce budowano tak szybko autostrady, jak naszą świątynię, to byśmy już dawno je mieli” - zapewniają słuchacze Radia Maryja. Budowlę kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. zamyka ważąca ponad 320 ton kopuła ze złotą koroną. Są witraże, niektóre rzeźby oraz elementy ołtarza. Podziwu godny jest uporządkowany i czysty plac tej wielkiej budowy.

     Pojechaliśmy dalej do Górska, przypominając sobie tam w lesie przy pochylonym białym wielkim krzyżu cwane i okrutne porwanie ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy SB w r. 1984 i jego męczeństwo przez wrzucenie w worku do tamy we Włocławku. Tam pan kierowca zauważył napis o znajdującym się niedaleko muzeum poświęconym ks. Popiełuszce. Więc Autokarem dotarliśmy tam i jakby z ukrycia obok kościoła z XVI w. objawiło się nam nieprawdopodobne Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki (CEM). Sala widowiskowo-teatralna z wyposażeniem reflektorów, z bardzo dobrą akustyką, z fotelikami najwyższej jakości (nigdy jeszcze na takich wygodnych fotelikach nie siedziałem), z zapleczem na przygotowania przed występem, garderoba dla aktorów, strojenie, fryzjer, szminka, łazienki itp. Tam występy teatralne,, warsztaty muzyczne, koncerty, przedstawienia, konferencje, szkolenia, przeglądy chórów, sympozja naukowe, pokazy i wystawy, spotkania integracyjne, warsztaty filmowe, kino studyjne... Na II piętrze multimedialne i interaktywne, budzące wzruszenie i zaciekawienie, muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Infokiosk z kazaniami ks. Jerzego. Ścieżka edukacyjna dla dzieci i dla młodzieży. Technicznie jakby miniatura Muzeum Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Jest też boisko sportowe - nowoczesne, wielofunkcyjne z możliwością grania w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną i tenisa. CEM to Fundacja w Górsku utworzona dekretem przełoż. generalnego Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła 8 września 2011 r. Dyrektorem tego Centrum im ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku został ks. dr Paweł Nowogórski CSMA, który nas serdecznie przyjął i z entuzjazmem oprowadził. CEM podejmuje różne inicjatywy wychowawcze i edukacyjne. Np. co roku wybierana jest jakaś wielka postać w ramach konkursu wiedzy. W roku 2012/2013 wybrany został Mikołaj Kopernik. W roku 2013/2014 przedmiotem konkursu są osoby bł.Jana Pawła II i bł.ks.J.Popiełuszki. Dla nas ten Górsk i to Centrum jest wielkim odkryciem.

KS. FRANCISZEK KAMECKI

2015-07-19