ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
środa, 24 kwiecień 2019 roku

 RABAN


Drabiną do nieba 17 VIII 2014 (17) [558]

     Franciszek wzywa do „ewangelicznego rabanu”. I robimy jakiś raban w Polsce. Przynajmniej mnie się wydaje, że od kilkudziesięciu lat nie mogę żyć bez rabanu. I wydaję na to ok. 20 tysięcy zł. rocznie. Przez 30 lat wydałem ponad 600 tysięcy zł. Ale media laickie zgłaszają wciąż wątpliwości. Nie lubią naszego rabanu. „Gdy polski biskup i 60 tys. wiernych taki raban na Stadionie Narodowym robią, wówczas wrzeszczą jak opętani, przekonując, że to skandal i zacofanie” (pisze ks. Paweł Siedlanowski w „Echy Katolickim” 32/2013). Papież, dowiedziawszy się, że w Rio de Janeiro jest ponad 30 tys. jego rodaków z Argentyny, zaprosił ich szybko do katedry i powiedział: „Coś wam powiem. Wiecie, czego oczekuję po tych Światowych Dniach Młodzieży w Rio? Chcę, byście poszli na ulice robić raban. Chcę rabanu w waszych diecezjach. Chcę, żeby Kościół wyszedł na ulice. Żeby odrzucił ziemską powłokę, wygodę, klerykalizm, żebyśmy przestali zasklepiać się w sobie (...) Parafie muszą wychodzić na ulice; w przeciwnym razie staną się organizacjami pozarządowymi. A Kościół nie może być organizacją pozarządową! Niech biskupi i księża mi wybaczą, jeśli młodzież zrobi im raban. Ale taka jest moja rada...”.

     Raban to głośna awantura, to rozgłos wokół jakiejś sprawy, to nie aksamitna powaga Jana Pawła II ani wysublimowany styl Benedykta XVI, lecz żywiołowość i spontaniczność, jaką objawia papieża z Argentyny!

      No i o to chodzi. Ale gazety i w ogóle media laickie, polskie, próbują nas pouczać nieustannie, iż wiedza najlepiej w jakim kierunku powinien dążyć Kościół. Natomiast bydgoskie radio PIK jest bardzo przychylne i zamieszcza dużo informacji o Kościele i misjach. Piotr Zaremba, nazwał lewicowe komentowanie wypowiedzi papieża jako komedię omyłek. Kościół posiada siłę od Ducha Świętego. „Ja zaś będę prosił, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze” (J 14,16) - to obietnica samego Jezusa. Nie są potrzebni poprawiacze papieża. Złośliwy prof. J. Hartman (antyetyk) wyciąga zbyt dalekie wnioski z tego, że papież powiedział o 2 % pedofilów wśród duchownych, i bardzo niegrzecznie nawołuje polskiego księdza do rzucenia sutanny. W Kościele konieczne jest poruszenie i wybudzenie ze słodkiego samozadowolenia. Trzeba iść za logiką Ewangelii. Kościół to nie tylko budynki, biskupi wraz z prezbiterium... , lecz my wszyscy próbujący ilość zamieniać w jakość (jw. ks. Siedlanowski).

     Trzeba zmieniać myślenie. Mentalność ewangeliczna powinna wyprzedzać mentalność tego świata. Emocje wylać na siebie samego, na swoje lenistwo, bylejakość, niewierność i stagnację. Pełne zwrócenie się ku Chrystusowi i uczynienie Go Panem swojego życia. Obudzić przede wszystkim parafię, która jeszcze wciąż jest olbrzymem!

KS. FRANCISZEK KAMECKI

2014-08-17