ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
wtorek, 23 kwiecień 2019 roku

 NIE NOWINKI LECZ POWIEW DUCHA ŚWIĘTEGO


Drabiną do nieba 5 I 2014 (1) [542]

      Papież Franciszek w niezwykłej adhortacji „Evangelii gaudium” z 24 XI 2014 (o której więcej w następnych felietonach) już w samym tytule „Radość Ewangelii” wychwala radość, co czyni od początku swego pontyfikatu: bo radość to cecha wyróżniająca ucznia Chrystusa. Ta radość promieniuje z twarzy papieża. Chrześcijanin nie może być smutasem z ponurym obliczem. Nie może podążać za czarną filozofią i infantylną światowością.

     Franciszek przestrzega przed pogonią za osobliwościami i sensacjami religijnymi.Wg niego „autentyczna wiara nie polega na doszukiwaniu się nowych objawień czy orędzi Matki Bożej, ale na życiu w mądrości Ducha Świętego, zaś Królestwo Boże nie przychodzi w sposób widzialny”. „Żyć duchem Bożym, by osądzać i podejmować decyzje według serca Bożego”. „Jest to duch pokoju, miłości, braterstwa. I tym właśnie jest świętość. Jest ona tym, czego Bóg żąda od Abrahama” - Ci, co idą pod natchnieniom Ducha Bożego, „ są ludźmi mądrymi, gdyż idą pod natchnieniem cierpliwości Boga” - nie idą za duchem szukania ciekawostek”. Nie chcą zawłaszczyć Bożych planów, przyszłości, rzeczy, nie chcą wiedzieć wszystkiego... „Faryzeusze zapytali Jezusa, kiedy przyjdzie Królestwo Boże? Ciekawi! Chcieliby znać datę, dzień ...Duch ciekawości oddala nas od ducha mądrości, gdyż interesują nas jedynie szczegóły, wiadomości, wiadomostki każdego dnia (...) A duch ciekawości nie jest dobrym duchem, jest duchem rozpraszania, oddalenia od Boga, duchem gadulstwa. A Jezus posuwa się nawet do tego, żeby nam powiedzieć, że ten światowy duch ciekawości prowadzi nas do zamętu”- zaznacza Ojciec Święty.

      Papież dodał, że niektórzy uganiają się z ciekawości, bo słyszą, że Jezus Pan jest tu czy tam, to prowadzi nas do uganiania się za wizjonerami, otrzymującymi listy od Matki Bożej, jakieś orędzia. Tymczasem Matka Boża jest Matką i kocha nas wszystkich. Nie jest dyrektorką poczty, codziennie wysyłającą orędzia. „Te nowinki oddalają od Ewangelii, od Ducha Świętego, oddalają od pokoju i mądrości, od Bożej chwały, od Bożego piękna.” „Królestwo Boże jest pośród was», mówi Jezus, jest ono tym działaniem Ducha Świętego, które daje nam mądrość, pokój. Królestwo Boże nie przychodzi w zamęcie, tak jak Bóg nie mówił do proroka Eliasza w wichurze, w burzy, ale w łagodnym powiewie wiatru, w powiewie mądrości”. Papież apeluje, by nie szukać Królestwa Bożego w dziwnych rzeczach, nie szukać nowinek z ciekawością światową. „Pozwólmy, by Duch Święty prowadził nas naprzód, z tą mądrością, która jest jak łagodny powiew wiatru. To jest Duch Królestwa Bożego, o którym mów Jezus. Niech się tak stanie” - zakończył to rozważanie papież.

     Z tego możemy wychwycić dla siebie niezły program na rok 2014: nie zatrzymywać się dłużej na ciekawościach tego świata. na tych przeróżnych kolorowych tabloidach, plotkach i wszędobylskim gadulstwie, lecz wznieść się powyżej tej cukierkowatości i próżności, aby poszukiwać mądrości Boga.

KS. FRANCISZEK KAMECKI

2014-01-05