ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
wtorek, 23 kwiecień 2019 roku

 WAKACYJNE PRZYSTANKI


Drabiną do nieba 18 VIII 2013 (17) [532]

     Liczne piesze pielgrzymki w różnych miejscach Polski przystawały na odpoczynek albo nocowały. W mojej parafii gdańska pielgrzymka nocowała, a gdyńska miała postój.

   Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro stały się największym przystankiem na cześć Jezusa. W nich brało udział 2 i ponad 3 miliony młodych z całego świata. Także i papież Franciszek, który m. in. objaśniał scenariusz uroczystości o budowaniu Kościoła, że na polu wiary siejemy, trenujemy i budujemy. Ileż wzruszeń podczas nocnych transmisji z Rio.

       Na Przystanku Woodstock w Kostrzyniu nad Odrą prezentowali się także ewangelizatorzy Przystanku Jezus: księża, siostry zakonne oraz ludzie świeccy. Przystanek Jezus, trwający od 28 lipca do 5 sierpnia 2013, zepchnięty poza obszar Woodstocku, nie konkurował, lecz towarzyszył Woodstockowi. Wśród gości także Francuzi, Anglicy, Irlandczycy, Słowacy i Czesi. „Jezus chce dać Tobie Nowe Życie – i bez ściemy – to jest fakt!!" Młody katolik nie jest zmuszony do ascezy. Bawi się świetnie bez narkotyków, bez jakichkolwiek używek i nieodpowiedzialnych zachowań. Wyróżnia Jezusa Zmartwychwstałego, który istnieje w każdym, kto pojawi się na festiwalu.

     W tym roku na Przystanku Jezus w strefie wyciszenia spokojnie rozmawiano, korzystano z sakramentu pokuty, odpoczywano od gwaru festiwalu. Nad taką strefą był biały krzyż, a nad całością unosił się duży, czarny krzyż - wizytówka Przystanku Jezus od 1999 r. Do Przystanku Jezus dotarł apel papieża Franciszka z Rio: „Idźcie bez obawy, aby służyć”. "Idziemy do ludzi z pełnym szacunkiem – nie lepsi do gorszych. Różnimy się tylko i równocześnie aż tym, że z łaski Boga mieliśmy szczęście spotkać Jezusa. Dla nas jest On życiem, radością i siłą. Tym pragniemy się dzielimy.” (bp Edward Dajczak). Do Przystanku Jezus dodajemy refleksję o sytuacji ewangelizacji w Polsce i o przygotowaniach do październikowego synodu biskupów nt. nowej ewangelizacji. Konieczny jest namysł nad tym jak dotrzeć do tych, którzy utracili kontakt z Kościołem - bp Grzegorz Ryś - "ewangelizacja nie jest do zrobienia przez jednego księdza lecz przez zespół ludzi”.

     Inny przystanek przeżyliśmy w Cekcynie na Nocnych Misteriach Nadjeziornych 2 sierpnia (po raz 13.). To metafora przystanku autobusowego - warkot zatrzymywania, ruszania (do całości brakowało zapachu spalin), pasażer przyjeżdża z walizką na kółkach, odjeżdża, czeka, opowiada o pobycie za granicą, o miłościach i rozterkach, o dramatach i bardzo banalnych sprawach, o niechęci do bliźniego, młodzi, starzy, obok pytań są odpowiedzi, troska o wartości...- oddalając się od pomysłu pierwotnych misteriów, jednak na końcu wzruszająco powrócił duch misteriów w pięknie zaśpiewanej przez trio „Modlitwie” Bułata Okudżawy, która odbijała się jak echo od Jeziora Wielkiego Cekcyńskiego i mogła zachwycić brawurowo klaszczących widzów siedzących gęsto w uroczym amfiteatrze pod skarpą jeziora i pod oświetlonym kościołem.


KS. FRANCISZEK KAMECKI

2013-08-18