ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
piątek, 19 kwiecień 2019 roku

 DROGI ASFALTOWE I INTELEKTUALNE


Drabiną do nieba 19 VIII 2012 (17) [506]

     Dzięki wakacjom geograficzne drogi krzyżują się z intelektualnymi. Możemy przybliżyć się do siebie. Pojechać. Porozmawiać. Coś przekazać od ucha do ucha - co jest nieodwołaną zachętą ewangelizacji według papieża Pawła VI, jeżeli to jakieś pokazywanie światła Jezusa we współczesnym świecie. U egzotycznych sportowców na IO w Londynie zdarzało się, że przed biegiem i po biegu palec wznosili do Tego w górze - ku Opatrzności nad sobą - dziękując Bogu.

      W małej skali corocznie uczestniczymy w akcji św. Krzysztof „1 grosz za 1 km bezpiecznej jazdy bez wypadku na środki transportu dla polskich misjonarzy” - z inicjatywy organizacji MIVA Polska przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Przy okazji mówi się „nie zabijaj” na drogach i przy drogach, bądź trzeźwy i roztropny podczas jazdy (taki apel do kierujących i poruszających się po drogach skierował ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA).

     Jeżdżenie to nie tylko komunikacja, ale i sport, zabawa. Co dało się zauważyć u nas w sobotę 4 sierpnia podczas III kryterium międzynarodowego wyścigu kolarskiego przy kościele pętlą 1100 m wokół Góry św. Jana (przybyło ponad 400 kolarzy, w tym 95 z zagranicy).

     Jest nam bliska każda taka akcja - jako ostrzeżenie - aby poruszający się na drogach kierowcy i piesi jeździli, chodzili ostrożnie i bezpiecznie, a ten 1 grosz to nasza wdzięczność Bogu za pomyślne podróże i spacery. Akcję prowadzimy przez cały rok, a w czasie wakacji intensywniej,
zwłaszcza we wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców, przewodników, podróżujących i pielgrzymów, kiedy święcimy nowej pojazdy i patrzymy na drogi do św. Jakuba Większego Ap. w Santiago de Compostela przecinające całą Europę (jego święto 25 lipca). „Niech to będzie (...) oznaka naszej solidarności z misjonarzami głoszącymi Ewangelię na krańcach świata” – zachęca ks. Kraśnicki. MIVA Polska zrealizowała w 2011 roku ponad 52 projektów (zakup pojazdów w 25. krajach świata: 43 aut terenowych i osobowych, 1 ambulans, 7 motocykli, 12 rowerów, 1 silnik do łodzi). Wsparła misjonarzy m.in. w Zambii, Kamerunie, Mozambiku, Peru, Boliwii czy Papui Nowej Gwinei. Wartość tych pojazdów to ponad. 900 tys. euro.

      W Bydgoszczy tworzą się zupełnie nowe drogi intelektualne. Powstaje Centrum Opus Dei. I otwarto Centrum Studiów Ratzingera (przy pomocy wielu instytucji kościelnych, kultury i nauki, władz państwowych i samorządowych pod opieką Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, z siedzibą w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy). Centrum Studiów Ratzingera to „prawdziwa inwestycja w przyszłość człowieka i jego zdolność patrzenia na świat w sposób nowy, dający rozumowi ludzkiemu większe i nowe możliwości komunikacji. O samej roli centrum w środowisku uniwersyteckim w Polsce opowiadał jego dyrektor, ks. prof. Mariusz Kuciński. Na tej uroczystości kard. Tarcisio Bertone zaprezentował swój wykład zatytułowany: „Wkład Josepha Ratzingera-Benedykta XVI w refleksję etyczną nad współczesną gospodarką”. Trzeba stanąć ponad ekonomią, bo człowiek to coś więcej niż zysk.

KS. FRANCISZEK KAMECKI

2012-08-19