ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
środa, 24 kwiecień 2019 roku

 POLSKIE ZMIANY W LIPCU 2007


Drabiną do nieba - 29 VII 2007 (15) [381]

 

Zmiany. Pytania. Niepokój. 

Oto nowa sytuacja w Polsce i w Kościele. I pewnie w każdej parafii, bo parafia cząstką Polski i cząstką Kościoła. Premier przemawia przy ołtarzu na Jasnej Górze prawie jak biskup. Kościelna przestrzeń wyłącznie dla Radia Maryja i Telewizji Trwam. Inne stacje radiowe, telewizyjne i dziennikarze wykluczeni, jedynie gdzieś z pobocza mogą wyłapywać jakieś ujęcia i strzępy rozmów. Jakby Jasna Góra zastrzeżona dla katolicyzmu słuchaczy Radia Maryja. Wykluczone inne wiadomości w Polsce, lecz tylko te „z katolickim głosem w twoim domu”. Pewien ksiądz na spowiedzi za pokutę zadaje godzinę słuchania Radia Maryja.

            Premier powiedział na Jasnej Górze, że „tu jest Polska”. Na pewno jest. Nawet jest pięknie, tłumnie i manifestacyjnie. Ale nie tylko tu. W mojej parafii też jest Polska.  

            Premier oświadcza, że PiS nie boi się nowej partii LiS, która w połowie lipca powstała z LPR i Samoobrony. Nie sprawdziły się przypuszczenia o rozpadzie tychże partii. Zjednoczyły się. Partia LiS będzie jak lis w kurniku albo będzie uciekać poza chłopską zagrodę. Zobaczymy, kto będzie przewodniczącym, a kto prezesem.

Inne tematy. Jak będą czytane publikowane pamiętniki esbeków? Jak będzie z tarczą antyrakietową w Polsce? Co z atomem? Skoro w Japonii zatrzęsła się ziemia i wybuchł pożar w jednej z największych elektrowni atomowych świata. Co z rozwojem naszego regionu?  

Dotąd wieś była spokojna. Choćby na całym świecie wojna... Najpierw zaczęły zmieniać się szybko wsie podmiejskie (np. Osielsko, Białe Błota). A teraz następne. I także wsie mojej parafii. Od 6. lat czekamy na zakończenie kanalizacji. Wciąga nas szczególnie projekt drogi szybkiego ruchu z Nowych Marzy przez  Bydgoszcz do Wrocławia. Geodeci z Gorzowa już przyjechali. Z pomiarów geodetów będzie inwentaryzacja szosy bydgoskiej na szerokości 50 metrów po obu stronach. Geodeci potrafią pomierzyć ok. 1 km dziennie (ruch komunikacyjny przeszkadza i pogoda).  I z tego urośnie projekt. Budowa drogi nr 5. ma być ponoć przyspieszona. W ciągu 2 lat. 

I ta nowa droga szybkiego ruchu zmieni zupełnie strukturę powiązań pomiędzy  wioskami, między mieszkańcami a kościołem. Nie będzie można tak zwyczajnie wjechać z polnej drogi. Rolnicy będą szukać innego dojazdu do pola poza szosą. Zmieni się tradycyjny dojazd do kościoła. Oby udało się powiązać wszystkie wioski parafii z kościołem. A autostrada A1 spowoduje zmiany nieodwracalne, co przymusi, aby zaprojektować nowe granice parafiom przy autostradach. Zmiany będą wielokierunkowe. I będzie nowe społeczeństwo w mundurkach i bez niejakiego Gombrowicza w programach szkolnych.        I oby udało się stworzyć jeszcze projekt powszechnej nowej ewangelizacji. 

KS. FRANCISZEK KAMECKI

 

2007-07-22