ewangelizacja.net

Felietony > Felietony "Pielgrzym"
środa, 24 kwiecień 2019 roku

 MYŚLENIE PO WYBORACH


Drabiną do nieba 16 X 2011 (21) [485]

     I dalej trzeba żyć. I myśleć o rzeczywistości. I rozsądnie kręcić się wokół wartości, a nie nihilizmu i pesymizmu.

     Po wyborach jedni są za, a nawet przeciw - przypominając słynny kalambur pana Lecha Wałęsy, o którym Andrzej Wajda będzie kręcił film (scenariusz Janusza Głowackiego). Będzie to dalszy kawałek najnowszej historii. Najpierw - pamiętam - film „Człowiek z marmuru”, który podczas studiów oglądałem w Lublinie (za Gierka), po ostatniej scenie wśród oklasków zaśpiewano „Jeszcze Polska nie zginęła”. Potem był „Człowiek z żelaza”. I oczekiwany film „Katyń”. A będzie niebawem film o Wałęsie. I tak układają się kawałki filmowej historii, w której mogliśmy uczestniczyć i jeszcze uczestniczymy. Film o Wałęsie będzie ważnym filmem, ukazując zmianę ustroju w r. 1989, kiedy pan Wałęsa po raz drugi jakby z nikogo staje się pierwszym bohaterem. „Wałęsa to olbrzym” - powiedział pisarz i dramaturg Janusz Głowacki, świadomy tego jak trudno objąć scenariuszem subtelności, kontrowersji i niepowtarzalność pana Lecha Wałęsy.

     Chciałbym jeszcze zobaczyć film o roku 1966, kiedy Kościół obchodził Milenium chrztu Polski, a komuniści wściekali się i organizowali protesty przeciw biskupom za to, że na zakończenie Soboru Watykańskiego II przekazali list pojednawczy biskupom niemieckim ze słynnym zdaniem „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” (grudzień 1965). To był mój drugi rok kapłaństwa. Władze państwowe - znając program kościelnych uroczystości Milenium - organizowały obchody świeckie w tym samym czasie np. imprezy sportowe, muzyczne, teatralne, aby odciągnąć ludzi i zdyskredytować Episkopat, zakazując pielgrzymek, zmniejszając liczbę pociągów i autokarów. Dziś młodzież powinna wiedzieć, z jakich inspiracji wywodzi się polska lewica czy pan Palikot. Wywodzą się z wrogiego religii marksizmu i z arogancji antyreligijnej oraz z niechęci do polskiej tradycji patriotyczno-religijnej.

     Nie tylko dzieła Wajdy, również nastrój obywatelski rozbudzał reżyser Jerzy Hoffman poprzez adaptacje klasyki literackiej w takich filmach jak „Stara baśń”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Ogniem i mieczem”, „Znachor”... aż po przekonujący najnowszy film ”1920 Bitwa Warszawska”.

     Wynik wyborów do Sejmu i Senatu polskiego to kolejny maleńki kawałek najnowszej historii. Twój i mój głos - jakże maleńki pośrodku milionów obywateli - jednak ważny, konieczny, bo na tym polega ustrój demokratyczny, że poprzez kulturalne głosowanie bez strzałów i bez krwawej rewolucji tworzymy władzę i struktury państwa. Za kilka lat możemy wybrać innych przedstawicieli. - Samodzielne myślenie chroni od zasadzek propagandy i ideologii (...) a zależy ono od stanu oświaty - powiedział prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski . Młodym trzeba przekazywać umiłowanie prawdy i zbliżać ich do wartości moralnych i duchowych. Poszerzać granice racjonalności to jedna z głównych cech pontyfikatu Benedykta XVI. Umysł nie może zamykać się na pytania, które stawia religia, bo są to podstawowe pytania naszego życia (Grocholewski, KAI).

KS. FRANCISZEK KAMECKI

2011-10-16